BRATISLAVA. Keď v roku 2003 americký minister zahraničia Colin Powell mával v Bezpečnostnej rade OSN ampulkou s bielym práškom, aby dodal váhu irackej hrozbe, netušil, koľko psychicky labilných ľudí inšpiruje strach sveta z bioterorizmu.
Obálky s bielym práškom začali pribúdať aj na našich poštách, úradoch a v kanceláriách a zásahy záchranárov si vyžiadali desaťtisíce eur.
Už takmer rutinný zásah si hasiči, policajti a zdravotníci naposledy vyskúšali v stredu v Trnave, kde podozrivý biely prášok vystrašil katastrálny úrad.
Hasiči v špeciálnych ochranných odevoch budovu evakuovali a dekontaminovali, policajti uzatvorili okolie.
Dosť na paniku
Tento rok
Zásahy hasičov
3. januára: Mestský úrad Banská Bystrica; 3. januára: Hotel Hilton, Košice; 29. januára: Tesco, Trebišov; 17. apríla: areál strednej priemyselnej školy, Trnava; 25.apríla: pošta, Rusovce; 26. apríla: Obv.úrad Pezinok; 3. mája: aut. stanica, Trnava; 6. júna 2012: Katastrálny úrad v Trnave.
Hoci smrtonosným antraxom sa pri teroristických útokoch nakazilo na svete len zopár ľudí, jednoduchosť akcie dodnes vyvoláva paniku.
Stačí obálka, trochu soli, cukru alebo prášku na pranie.
Cieľom takéhoto zločinu sa v januári stal aj primátor Banskej Bystrice Peter Gogola.
„Obálku otvorila pracovníčka mojej kancelárie, ktorá s tým nemala nič spoločné. Považujem to za mimoriadne nechutné. Keď má niekto problém so mnou, nech príde za mnou,“ hovorí Gogola.
Národné referenčné laboratórium pre biotoxínové zbrane prítomnosť antraxu vylúčilo, zamestnanci však boli hodiny vystrašení a radnica paralyzovaná.
Bez empatie
„Títo páchatelia majú zväčša problém s intelektom, keď nie sú schopní doceniť následky svojich činov, alebo s osobnosťou, keď im chýbajú vlastnosti súvisiace so súcitom a slušnosťou,“ vraví psychiater Anton Heretik.
Podobných indivíduí sú každoročne desiatky. Len za prvých päť mesiacov roku už hasiči zasahovali pre biely prášok osemkrát.
„V tomto roku narástol počet zásahov s výskytom podozrivej látky,“ tvrdí hovorkyňa hasičov Silvia Jančovičová.
Polícia eviduje všetky poplašné správy vrátane bombových vyhrážok spolu a tento rok ich riešila už dvadsať.
„Odhaliť sa podarilo viac ako polovicu páchateľov, v piatich prípadoch bol zistený alkohol, jeden obvinený bol mladistvý,“ vypočítava hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Vo väzení môžu skončiť až na osem rokov.
Stovky vzoriek
Banskobystrické laboratórium analyzovalo za desať rokov už vyše osemsto podobných vzoriek. „V súvislosti s antraxom zatiaľ išlo vždy iba o planý poplach,“ potvrdil mikrobiológ Jozef Strhársky.
Gogola vraví, že ak by obálku našiel on, zahodil by ju. „Aby nezískavali pozornosť ľudia, ktorí si to nezaslúžia.“
Hasiči i policajti tvrdia, že plané poplachy ich pozornosť neotupujú.
„Aj keď si to žiada presuny policajných zložiek, ktoré by mohli vykonávať inú činnosť. Nie je to len strata času, ale má to aj ekonomický dosah,“ upozorňuje Slivka.
Polícia náklady zásahov vyčísliť nevie, hasiči len svoje náklady odhadujú „od 500 eur až po niekoľkonásobne viac podľa okolností“.

Beata
Balogová
