BRATISLAVA. Zákony totiž vzbudili odpor medzi rodičmi aj odborníkmi.
Poslanec v nich napríklad nesúhlasí s tým, aby úradníci VÚC ako zriaďovatelia verejných škôl mohli "len tak podľa svojej ľubovôle" obmedzovať či zatvárať im konkurujúce cirkevné a súkromé školy.
"Žiadam tento návrh vypustiť alebo ho podmieniť objektívnymi a merateľnými kritériami na porovnanie škôl," tvrdí.
Beblavý rovnako nesúhlasí s tým, aby peniaze na školské zariadenia nešli obci, kde dieťa zariadenie navštevuje, ale obci, kde má trvalé bydlisko. Nielen ministerstvo školstva, ale aj zriaďovatelia by mali podľa Beblavého zverejňovať koľko financiií pridelili ktorej škole.
Beblavý tiež podporuje občiansku petíciu, ktorá navrhuje konkrétne kroky na vyššiu transparentnosť fungovania Štátnej školskej inšpekcie.
Rodičia odovzdali Čaplovičovi hromadnú pripomienku
Rodičia požiadali o pomoc aj premiéra Roberta Fica, aby dva návrhy zákonov stiahol z rokovania vlády.
Hromadnú pripomienku s 1 100 podpismi odovzdala dnes dopoludnia na ministerstva školstva Iniciatíva rodičov za dobré školy.
Pripomienkujú dva návrhy z dielne ministra školstva Dušana Čaploviča - novelu zákona o odbornom vzdelávaní a tiež o financovaní škôl a školských zariadení. Rodičia sa obávajú, že po prijatí týchto zmien hrozí súkromným a cirkevným školám likvidácia.
Nepáči sa im, že ich minister predložil bez predošlej diskusie. "Čakáme, že teraz nás minister pozve na rozporové konanie," povedal agentúre SITA jeden zo signatárov Ľuboš Tvrdoň. Pod pripomienku sa podľa neho podpísalo až vyše dvetisíc rodičov, hárky z celého Slovenska posielajú Iniciatíve priebežne. Na pripomienkovanie zákona podľa zákona stačilo 500 podpisov.
Rodičia požiadali o pomoc aj premiéra Roberta Fica, aby dva návrhy zákonov stiahol z rokovania vlády. Ak sa kabinet rozhodne o zákonoch napriek kritike rokovať, rodičia očakávajú, že kabinet vypustí z novely aspoň konfliktné ustanovenia.
"Návrhy určite nebudú stiahnuté," povedal agentúre SITA hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák. Verí, že obe strany nájdu kompromis na spoločnom rokovaní, kam sa chystajú pozvať rodičov čo najskôr. "Od diskusie očakávame, že v nej zvíťazí kvalita výučby, spokojnosť žiakov a ochrana verejného záujmu," konštatoval Kaliňák.
sita