BRATISLAVA. Sú tri, odpovedal predvčerom jeden z dôstojníkov na letisku Sliač členovi brannobezpečnostného výboru na otázku, koľko má Slovensko bojaschopných stíhačiek MiG-29. Minister obrany Martin Glváč neskôr tvrdil, že ich je „oveľa, oveľa viac“.
Koľko vyzbrojených migov teda vie armáda v priebehu niekoľkých minút či hodín vyslať do vzduchu, keby to bolo potrebné?
„Dva alebo tri,“ odpovedá Iveta Radičová, bývalá premiérka a do 4. apríla ministerka obrany na otázku, koľko mala armáda plne bojaschopných migov za jej čias.
Nízky počet pripravených stíhačiek vysvetľuje tým, že hoci zmluva s ruským dodávateľom zaručuje deväť plne funkčných strojov z celkových dvanástich, skutočnosť je úplne iná.
Dvojica formálne stačí
Stíhačky
U susedov
- Česko 14 JAS39 Gripen
- Maďarsko 14 JAS39 Gripen
- Poľsko 48 F16 a 32 MiG29
- Rakúsko 15 Eurofighter
- Ukrajina cca 180 bojových lietadiel rôznych typov
Radičovej predchodca Ľubomír Galko z SaS o presných počtoch hovoriť nechce.
„Stav nie je potešujúci, ale mal by stačiť na dodržanie regúl NATO. Podľa nich nám stačí mať dve bojaschopné stíhačky schopné do niekoľkých minút vyletieť do vzduchu a urobiť tam poriadok.“
Hovorca ministerstva obrany Milan Vanga vraví, že do pohotovostného systému má Slovensko zaradené dve stíhačky a ďalšia je záložná.
„Na ďalších strojoch sa lieta a do niekoľkých minút sú schopní podvesiť (výzbrojou) ďalšie stroje a zasiahnuť proti ďalšiemu cieľu,“ tvrdí.
Armáda vlastní desať jednomiestnych a dva dvojmiestne stroje MiG-29.
V pohotovosti a vyzbrojené by sme mali mať neustále dva stroje na letisku Sliač a pilotov k nim. Ďalšie stroje sa majú využívať na výcvik.
Zdroj z armády SME povedal, že niektoré z migov, ktoré momentálne nie sú bojaschopné, by dokázali do takého stavu dostať v priebehu niekoľkých dní.
Schopnosť našich lietadiel vyraziť do akcie je limitovaná len na slovenský vzdušný priestor. Na bojové operácie NATO nie je z technických dôvodov možné naše stroje ruskej výroby nasadiť.
Migy sú staré a drahé
MiG-29 sa vyrába od roku 1982 a Rusi ich vyrobili okolo 1600 kusov.
Prevádzka dvojmotorových migov je v porovnaní s modernejšími stíhačkami západnej výroby, aké majú Česko, Maďarsko aj Poľsko, drahšia.

Beata
Balogová
