SME

Schlesinger: Prestaňme sa točiť okolo hriechu

Zrovnoprávnenie homosexuálov veriacim neublíži, hovorí organizátorka Dúhového pochodu ROMANA SCHLESINGER.

Romana Schlesinger.Romana Schlesinger. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Za čo pochodujete?

„Je to pochod za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender ľudí a za dosiahnutie legislatívy, ktorá by zrovnoprávnila ich právne vzťahy s väčšinou. Zároveň to bude oslava inakosti a priestor na stretnutie väčšiny s menšinou. Nie je to uzavreté podujatie, očakávame, že až polovica ľudí budú naši blízki, rodičia, spolužiaci, učitelia. Zásah cieľovej skupiny je veľký.“

Občiansky zákonník umožňuje dediť, dozvedieť sa o zdravotnom stave partnera, či zaplatiť jeho faktúru už dnes.

„Niektoré veci sa dajú ošetriť extra zmluvami, niektoré nie. Nad tým všetkým však stojí idea, prečo by jedna skupina mala vynakladať väčšie úsilie na dosiahnutie rovnakých práv ako väčšinová časť spoločnosti? Rozpitvávanie na jednotlivé veci, ktoré sa dajú a ktoré nie, ma trochu uráža. Naozaj musíme nájsť tú najkritickejšiu životnú situáciu, aby sme povedali, že zrovnoprávnenie je legitímne?“

Môžete uviesť konkrétny príklad diskriminácie?

„Napríklad dedenie funguje na Slovensku formou dedičských skupín a partner, ktorý žije v spoločnej domácnosti, nespadá do prvej ani do druhej skupiny. Závet je napadnuteľný prvou aj druhou skupinou. Nedávno skonal prvý gejský aktivista Marián Vojtek a jeho partner sa po jeho smrti stretol s desiatkami rôznych problémov typu, že nemohol dokázať príbuzenský vzťah.

Napríklad zdravotná dokumentácia je naviazaná na register osôb, kde sa nachádzajú kontakty na ľudí v príbuzenskom vzťahu. Keď sa mne stane autonehoda, polícia volá mojim rodičom, možno bratovi, ale v registri nie je nič o tom, že s niekým žijem pätnásť rokov.“

Novinár Jaroslav Daniška dokazuje abnormalitu homosexuality tým, že žiadna matka si neželá, aby z jeho dieťaťa vyrástol homosexuál. Nemá pravdu?

„Viete, čo všetko si matky neželajú a ako veľmi sa odlišujeme od ich ideálu? Poznám matky, ktoré vychovávajú deti k rodovej citlivosti a citlivosti k inakosti. Deklarujú, že nech by ich dieťa bolo gejom, lesbou, alebo by sa zaľúbilo do človeka inej rasy, či náboženstva, nemali by s tým problém. Poznám aj ľudí, ktorí majú problém v rodine, lebo si berú človeka inej farby pleti alebo viery.“

Pri veriacich rodičoch však na tom niečo bude.

„Na Slovensku, žiaľ, neexistuje iný názor cirkvi na túto tému. V zahraničí je tento názor cirkví podstatne progresívnejší, žila som v USA, mám priateľov zo škandinávskych krajín a tam sa nevylučuje byť gejom a dobrým veriacim. Nie je to univerzálny názor každého cirkevného spoločenstva na svete.“

Nemali by mať veriaci majitelia hotela právo povedať, že neubytujú homosexuálny pár v jednej izbe?

„Ak v tej krajine funguje antidiskriminačný zákon, ktorý zakazuje aj diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie, v progresívnych krajinách sa to zväčša rešpektuje. Podobne ako pri príslušníkoch etnických či náboženských menšín.“

Potom dochádza k prípadom, že tí, ktorí to neakceptujú, sú trestaní za svoju vieru a názor. Je to v poriadku?

„Ak je raz v Ústave napísané, že krajina je sekulárnym štátom, tak v prvom rade platí právny poriadok štátu. Cirkevný poriadok by nemal obmedzovať tých, ktorí majú na vec iný názor.“

Katolíci aj ďalšie svetové náboženstvá však homosexualitu odmietajú. Sú pomýlení a mali by svoje hodnoty zmeniť?

„Nemyslím si, že by to bola pre cirkvi taká prirodzene pálčivá téma. Ja som Bibliu čítala a mám pocit, že je v nej strašne veľa vecí, ktoré sa v nej zakazujú, ale dnes ich už nikto nerieši. Mám pocit, že z homosexuality sa robí politická téma, ktorú cirkev využíva.“

Čím je to pre cirkev výhodná téma?

„Je to téma, ktorá priťahuje ľudí. Ak by túto tému stratili, možno by stratili časť priaznivcov. Počula som od desiatok ľudí, že týždeň pred Dúhovým pochodom sa v kostoloch robia omše proti podujatiu. Podobne, ako sa robia omše pred voľbami.“

Vy idete v požiadavkách ešte ďalej a žiadate pre homosexuálne páry právo na adopciu. Kde beriete istotu, že výchova neovplyvňuje sexuálny vývoj dieťaťa?

„Je nám jasné, že sa nedá presadiť všetko a naraz, ale sme pripravení o tom diskutovať. Čo sa týka adopcie, na Slovensku neexistujú žiadne prieskumy ani dáta. V zahraničí takéto výskumy existujú a v nich sa nepotvrdilo, že by sexuálna orientácia rodičov ovplyvňovala sexuálne správanie detí. Potvrdilo sa však, že deti vychovávané homosexuálnymi pármi sú tolerantnejšie k inej inakosti, napríklad boli tolerantnejšie k rasovej a náboženskej odlišnosti.“

Prečo toľkým ľuďom prekáža, ak by učiteľ v škole neskrýval svoju homosexuálnu orientáciu?

„Nemyslím si, že nejaké šialené percento Slovákov má problém s touto témou, aj keď sú určité skupiny, ktoré vytvárajú tento pohľad. Neexistuje žiadna spojitosť medzi profesionálnymi danosťami pedagóga a jeho sexuálnou orientáciou.“

Vám by neprekážalo, ak by vaše dieťa v škole vychovával učiteľ hlásiaci sa k hodnotám katechizmu?

„Jednoznačne nie. Problém by bol, ak by na štátnej škole trval na dodržiavaní cirkevných zásad. Takisto by som nesúhlasila s tým, aby homosexuálny učiteľ presviedčal, že homosexualita je jediný správny spôsob života.“

Dúhový pride podporujú aj 18 veľvyslanci. Viaceré z týchto krajín pritom sami tieto práva nepriznávajú. Nie je to pokrytecké?

„Ako diplomati odkazujú na medzinárodné dohovory ako charta ľudských práv. Ani na Slovensku takúto legislatívu nemáme, ale napríklad slovenská europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová nemá problém podporiť takéto požiadavky.“

Vytratili sa české a poľské veľvyslanectvo. Prečo?

„Predpokladám, že to bolo práve pre reakcie, ktoré nasledovali po ich podpore.“

Nie je paradoxné, že v krajine s rozšírenou korupciou, zneužívaním moci či diskrimináciou Rómov je pochod homosexuálov jedinou témou, ku ktorej sa vyjadrujú veľvyslanci?

„Priala by som si, aby sa vyjadrovali aj k iným témam, ale to je skôr otázka na nich.“

Predseda KDH Ján Figeľ v piatok ako prvý vrcholový politik odsúdil stanovisko veľvyslancov ako zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny. Prekvapilo vás to?

„Od KDH ma to neprekvapuje, mali už rôzne podobné vyjadrenia. Nemyslím si, že vyjadriť podporu znamená zasahovanie do vnútorných záležitostí štátu. Ambasády netlačia na nás, aby sme schválili nejaký konkrétny zákon, je to gesto na podporu ľudských práv.“

Diskusiu o homosexualite rozprúdil iný politik, poslanec OĽaNO Štefan Kuffa, ktorý označil homosexualitu za chorobu. Hoci to je kontroverzný názor, je to človek, ktorý vybudoval hospic pre zomierajúcich. Zaslúži si od vás dešpekt?

„Primárne vyslal dešpekt on smerom k nám. Keď som jeho výrok počula, myslela som, že máme druhého Slotu a bola som veľmi prekvapená, keď som zistila, o akého človeka ide. Myslím si, že celkom neodhadol, do ktorej diskusie a akým spôsobom by sa mal zapojiť. Ja by som si nedovolila ísť s ním do diskusie o hospicoch, hoci mám názor. Nemám na to vedomosti.“

Nebola to vec vedomostí, ale viery.

„Iste, ale my nemôžeme večne diskutovať so stranou, ktorej jediný argument je katechizmus. Debata, ktorá sa začína a končí citátmi z Biblie, nie je konštruktívna.“

Minulý rok sa prvý politik, poslanec SaS Stanislav Fořt, priznal k homosexuálnej orientácii. Pohlo to verejnou debatou?

„Prišlo to dosť neskoro, ale vnímame to ako historický moment. Gej politikov, ktorí v parlamente sedeli od vzniku republiky, už bolo neúrekom, ale on bol prvý, ktorý to povedal otvorene. Žiaľ, bol tam krátko a neviem oceniť jeho politické kvality, keďže neposudzujem politikov na základe ich sexuálnej orientácie.“

Čím si vysvetľujete, že vládna strana, hlásiaca sa k sociálnej demokracii, túto tému nerieši ani okrajovo?

„Mrzí nás to, je to bežná prax sociálnodemokratických strán v Európe. Vzťah Smeru s cirkvou, ktorý je dobrý, túto vec ovplyvňuje, zároveň Smer zrejme pozná svojich voličov a možno sa bojí, že by časť z nich stratil. Dúfam, že je to len otázka času, kedy sa Smer s touto otázkou vyrovná. My sme pripravení diskutovať s kýmkoľvek o faktoch, legislatíve či vzdelávaní. Len sa už musíme prestať motať okolo slovíčok, ako je hriech. Polovica Slovenska konzumuje krevety, Biblia to zakazuje. Biblia píše, rozhadzujte Božie slovo zo striech a nikto preto nepôjde na strechy. Už by sme sa mohli prestať motať dokola, veriacim to nijako neublíži. Aj medzi nami je veľa veriacich ľudí. Dokonca existuje organizácia Gay-Christians, ktorá združuje veriacich kresťanov a je ich neúrekom. Viac ako v našej organizácii.“

Nedráždia verejne pochody aj časť ľudí, ktorí by inak sympatizovali s vašimi požiadavkami?

„Keď sa to rozmení na drobné, je to verejné zhromaždenie na námestí, pochod niekoľkými ulicami a koncert. Stále nechápem, že to môže byť pre niekoho problém, na Slovensku sa ročne uskutočnia tisícky zhromaždení a koncertov.“

Ale na žiadnom z nich sa neoddávajú homosexuálne páry.

„Áno, tento rok sme to posunuli ďalej. Nemyslím si, že je to niečo zlé, nejdeme robiť skutočné sobáše, chceme len demonštrovať naše požiadavky na civilné práva.“

Čo by ste odkázali odporcom Dúhového pochodu?

„Kresťanským odporcom, aby sa viac zamerali na podstatu ich viery a heslá ako miluj blížneho svojho. A aby sa pozreli na skúsenosti zo zahraničia, kde sa tieto veci udiali a cirkev sa nezrútila. Je to skupina ľudí, ktorá má potenciál veci pochopiť a otvoriť sa akceptácii. Na rozdiel od tábora pravicových radikálov, ktorých asi ťažko prosiť o to, aby sa neznižovali k násiliu a vulgárnostiam. To je smutné.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 659
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 573
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 093
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu