BRATISLAVA. V centre Bratislavy budú v sobotu krátko popoludní stovky policajtov, odklonia dopravu. Už po tretí raz sa koná Dúhový pride. Ak bude pekné počasie, organizátori očakávajú okolo dvetisíc účastníkov.
O jednej akciu odštartujú na Námestí slobody tri symbolické svadby – ženského, mužského a zmiešaného páru. Aj to má symbolizovať, že u nás práva homosexuálov nie sú dostatočne legislatívne upravené.
„Je to polovičná demonštrácia a polovičná kultúrna akcia,“ hovorí Romana Schlesinger, organizátorka a riaditeľka Queer Leaders Forum.
Nie je to oslava
V zahraničí sú to skôr karnevalové sprievody, oslavy práv gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender ľudí. U nás je cieľom najmä zrovnoprávnenie. „Nemáme až tak čo oslavovať,“ vraví Schlesinger.
Organizátori ani tento rok trasu z bezpečnostných dôvodov nezverejnili. Počas prvého ročníka totiž na účastníkov útočili pravicoví extrémisti.
„Máme 80 vyškolených organizátorov, ktorí poznajú bezpečnostné pokyny, vedia reagovať v krízových situáciách,“ hovorí Schlesinger. Zvládli by podľa nej aj usmerniť dav v prípade, že by medzi ľudí padla dymovnica.
Figeľ cíti zásah
Pochod podporili veľvyslanci osemnástich krajín aj zástupca Európskej komisie. Pridal sa aj bratislavský primátor Milan Ftáčnik.
Predseda KDH Ján Figeľ označil podporu veľvyslancov za zásah do slovenskej suverenity.
Premiér Robert Fico vyhlásil, že pokiaľ je akékoľvek zhromaždenie v súlade so zákonom, tak ho rešpektuje ako prejav napĺňania základných ľudských práv a slobôd.

Beata
Balogová
