BRATISLAVA. Na verejnom mieste v centre Prahy sa pred pár mesiacmi pohyboval najhľadanejší Slovák Karol Mello. Fotografiu, ktorá ho zachytáva, získal český denník Mladá fronta Dnes.
Záber je zo známej pražskej pivnice U Zlatého tygra. Mello sedí so skupinou mužov vo výraznom červenom tričku, popíja pivo vo verejnej časti podniku.
„Podľa našich zdrojov je fotka z jesene 2011. Urobil ju podnikateľ Čestmír Vašák, ktorý je spolumajiteľom nevestinca Escade v pražských Nusliach,“ hovorí reportér Jaroslav Kmenta.
Na jeseň 2011 bol Mello už niekoľko mesiacov na úteku. Európsky zatykač na neho súd vydal vlani v júli. Práve v tom čase bývalý šéf prokuratúry oznámil, že polícia mala informácie o pobyte Mella v Kosove. Pre nezhody medzi políciou a Generálnou prokuratúrou však zmizol ako už niekoľkokrát v minulosti.
Karol Mello je na fotografii vpravo v červenom tričku. Sedí v reštaurácii U Zlatého tygra, v ktorej roky sedával spisovateľ Bohumil Hrabal. FOTO: MF DNES
Cestoval cez Európu
Fakty
Kauza Mello
bol považovaný za šéfa hornonitrianskeho podsvetia,
v roku 1999 ho zobrali do väzby za vydieranie,
prepustili ho v januári 2002 pre nečinnosť súdov,
po obvinení z vraždy ho chytili až v októbri 2010 v Poľsku,
pre procesné chyby súdov ho prepustili v máji 2011.
Pre Mella teda zrejme nebol problém vycestovať z Kosova, odkiaľ je vydávanie zločincov problematické. Následne žil v susednom Česku. Miesto jeho súčasného pobytu nie je známe.
Z fotografie vyplýva, že Mello sa na úteku ani nesnažil o zmenu výzoru. Od vlaňajšieho prepustenia z väzby sa jeho výzor zmenil len v tom, že je viac zarastený a má dlhšie vlasy.
Keď v auguste 2007 zverejnil týždenník Plus 7 dní fotku hľadaného Mella na pláži v Španielsku, mal vlasy prefarbené na blond. Ani vtedy sa ho polícii nepodarilo vystopovať.
Polícia sa teraz nechce vyjadrovať, či má informácie o jeho pohybe. Neodpovedala ani na otázku, či vie, že sa zdržiaval v Česku.
„Vzhľadom na taktiku pátracej činnosti po týchto osobách nie je vhodné zverejňovať akékoľvek čiastkové informácie,“ odpovedala Denisa Baloghová z policajného prezídia.
Poctiví policajti môžu byť zúfalí, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Súdia ho v neprítomnosti
Mello je obžalovaný z organizovania atentátu, pri ktorom v roku 2004 v Moste pri Bratislave omylom zastrelili mladú ženu s dieťaťom. Proces pokračuje v jeho neprítomnosti.
V máji polícia obvinila Mella aj z vykonania vraždy jedného z bývalých silných mužov bratislavského podsvetia Petra Čongrádyho, ktorého zastrelili v roku 2004.
V Poľsku Mella zadržali krátko po nástupe vtedajšieho policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka. Ten je teraz stíhaný za to, že v jednom rozhovore naznačil, že bývalí funkcionári nad Mellom mohli držať ochrannú ruku.
Spišiaka obvinila Generálna prokuratúra, on sa odvolal. „O sťažnosti nebolo rozhodnuté,“ konštatuje hovorkyňa Vladimíra Gedrová.
Vo výpovedi pred sudcom vlani Mello tvrdil, že bol v kontakte s istým policajtom alebo príslušníkom SIS, ktorý mu vraj radil, aby sa skrýval. Kontakty s SIS mal údajne ešte v čase, keď bol považovaný za šéfa hornonitrianskeho podsvetia.
Odosielateľ fotky tvrdí, že Mello má v Česku biznis
Na fotke sedí Mello s ľuďmi z nevestinca Escade. Anonym píše, že teraz je už v Belize.
PRAHA, BRATISLAVA. Fotografia Karola Mella prišla do redakcie Mladej fronty Dnes emailom od anonymného odosielateľa. „Kedysi ste sa venovali aktivitám v bordeli Escade.
Tak teraz je jeho skrytým majiteľom Karol Mello, hľadaný zločinec,“ napísal. Redakcia potom vypátrala, že na zábere je Mello so zamestnancami podniku Escade.
Erotický klub v minulosti patril rodinnej známej expremiéra Stanislava Grossa Libuši Barkovej. Po tom, ako Gross nedokázal preukázať pôvod peňazí na svoj byt, prispela kauza Escade k tomu, že napokon musel odísť z verejného života.
Podnik v januári 2006 kúpila firma Nortl Invest. Jej tretinovým majiteľom bol podnikateľ Čestmír Vašák. Ďalšie podiely boli napísané na dve Slovenky – Danu Szabóovú a Zdenu Minárovú.
Mladá fronta v dnešnom vydaní informuje, že práve Vašák je autorom fotografie. Na otázky nereagoval, prehovorila jeho bývalá manželka. Potvrdila, že muž na fotke v červenom tričku je Mello.
„Niekoľkokrát nás navštívil v Prahe. Bol priateľom môjho muža a myslím, že aj obchodným partnerom. Ale boli to manželovi priatelia, nie moji. Išiel z nich strach.“ Nič viac povedať nechcela.
Vašákova slovenská spoločníčka Minárová je z Nitry. Minárovci v minulosti podľa zistení SME podnikali s expolicajtom Jurajom Gálom.
Ten mal byť pôvodne obeťou atentátu v Moste pri Bratislave, ktorý podľa obžaloby organizoval Mello. Gála sa s Minárovcami rozišiel v zlom. Polícia tieto vzťahy preverovala. Gálove obchody boli zrejme motívom plánovanej vraždy.
V ďalšom odkaze, ktorý dostal do emailu reportér Jaroslav Kmenta, sa píše, že Mello už nie je v Česku, ale v stredoamerickom štáte Belize.
Matúš Burčík
Zodpovedný sudca je stále bez trestu
Disciplinárny senát pri Najvyššom súde je od januára nefunkčný. Chýb sudcov v prípade Mello bolo viac, nemá ich kto posúdiť.
BRATISLAVA. Disciplinárne stíhanie sudcu Stanislava Dutka, ktorý vlani pochybil v kauze Karol Mello, sa nehýbe. Sudca je po roku bez trestu a ďalej chodí do zamestnania. „Vykonáva funkciu v zmysle rozvrhu práce,“ potvrdil hovorca súdu Pavol Adamčiak.
Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) navrhovala pre Dutka najvyšší trest – zbavenie funkcie. Okrem kauzy Mello rovnako pochybil pri rozhodovaní o väzbe aj v ďalšom prípade.
V novembri 2011 disciplinárny súd potrestal sudcu len 50percentnými zrážkami z platu na pol roka. On sa odvolal. Odvolanie podalo aj ministerstvo. Odvolací súd však nekoná. Disciplinárny senát totiž neexistuje.
Najvyšší súd, pod ktorý disciplinárne senáty patria, hovorí, že nemôže vybrať členov senátu. Dôvodom je chyba v legislatíve, ktorá vstúpila do platnosti v januári. Kedy sa problém vyrieši, nie je známe.
Pri rozhodovaní o väzbe a vydaní Mella na Slovensko pochybil aj súd v poľskom Krakove.
Prvú chybu však urobil predseda senátu, ktorý rieši Mellovu kauzu, Ján Jamrich. Po podaní obžaloby totiž vôbec nevydal zatýkací rozkaz. Jeho chyba je už premlčaná.
Matúš Burčík

Beata
Balogová
