BRATISLAVA. Polícia každoročne vyšetruje a dokumentuje osemtisíc prípadov zanedbania výživy.
Aj týmto argumentom zdôvodňovali poslankyne HZDS Ľudmila Mušková a Katarína Tóthová zmenu exekučného poriadku, ktorú presadili vo februári 2009. Neplatičom výživného podľa nej môžu zadržať vodičské preukazy, kým dlhy nesplatia.
Novela je účinná od apríla 2009. Od marca 2010 si vedie polícia štatistiky a odvtedy bolo exekvovaných vyše 3500 vodičských preukazov.
Nie všetky policajti aj zadržali. Podarilo sa im to v zhruba 1800 prípadoch. Za dva roky polícia vrátila neplatičom 408 vodičských. Toľkých rodičov hrozba dlhodobej straty dokladu motivovala, aby svoje dlhy splatili.
Počty zistených prípadov zanedbanej výživy sa takmer nemenia, rovnako ani počty odsúdených. Na otázku, či je nový inštitút úspešný, odpoveď neexistuje.
Odpovedajú všeobecne
Neplatiči
Odsúdení
2009: zanedbanie výživy: 8191
stíhaní: 7962 odsúdení: 2974
2010: zanedbanie výživy: 8693
stíhaní: 8510 odsúdení: 3700
2011: zanedbanie výživy: 8165
stíhaní: 7983 odsúdení: 3723Zdroj: Prezídium PZ, ministerstvo spravodlivosti
„Ide o inštitút, ktorého cieľom bolo zvýšiť tlak na riadne plnenie povinností v oblasti výživného,“ povedala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Jana Zlatohlávková.
Ministerstvo nemá štatistiku o počte pohľadávok, ktoré vymohli na základe spomínaného príkazu. Ak prax ukáže, že predpis treba zmeniť, pristúpi k tomu „s náležitou starostlivosťou“.
„Je to dobrý donucovací prostriedok,“ oceňuje možnosť zadržať vodičský preukaz neplatičom hovorca Slovenskej komory exekútorov Martin Hermanovský.
Preventívnu funkciu podľa neho zákon nemá. Mnohí o ňom stále nevedia, tak sa ho neboja. Osvedčuje sa, keď neplatiči tvrdia, že nemajú žiadny majetok a oficiálne nemajú ani zdroj príjmu.
„Hovorí, že nemá peniaze na platenie výživného, ale namiesto toho, aby chodil mestskou hromadnou dopravou, sa vyváža na aute,“ povedal Hermanovský.
Vtedy dá exekútor príkaz na zadržanie vodičského. Nie vždy sa ho polícii aj podarí zadržať.
Česi chcú uvoľniť väznice
Hoci dôkaz, že sa inštitút osvedčil, nikto oficiálne nemá, Slovenskom sa inšpirovalo Česko, kde o ňom práve rozhoduje parlament.
Vzorom bolo aj Poľsko, kde možnosť zadržať vodičský preukaz funguje tiež už dlhšie.
Podnetmi na novú zákonnú úpravu prispela vo finále príprav aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá je už zhruba mesiac externou poradkyňou českého ministra spravodlivosti Jiřího Pospíšila.
„Netvrdila by som, že som Čechom v tejto téme zvlášť pomohla, azda som ich naviedla na niektoré aspekty aj s ohľadom na skúsenosti z Poľska,“ hovorí Kolíková.
Pripomína, že nová česká úprava ide ďalej ako naša, pretože zasahuje aj trestné konanie.
České ministerstvo chce zmenou čiastočne riešiť aj preplnenosť tamojších väzníc. Namiesto pobytu vo väzení by neplatič prišiel len o vodičský preukaz.
Hovorkyňa českého ministerstva Petra Hrubá hovorí, že vo väzniciach je okolo 2300 neplatičov, ktorí štát stoja zhruba takmer 40 eur denne.
Na Slovensku v roku 2011 odsúdili 3723 neplatičov výživného. Nie všetci museli skončiť vo väzení. Výdavky na väzňa sú u nás necelých 37 eur denne.
Exekútori sa snažia najskôr siahnuť na plat
Centrum právnej pomoci sa neplatičmi zaoberá denne, vymáhanie dlhov však nerieši.
BRATISLAVA. Ani Centrum právnej pomoci nemá odpoveď, či sa osvedčila možnosť odobrať vodičský preukaz neplatičom.
Prípadmi zanedbania výživného sa zaoberá denne, ale jeho vymáhanie je prácou exekútorov. „S touto problematikou sa takmer vôbec nestretávame,“ hovorí riaditeľka centra Silvia Tomašcová Hlúbiková.
Pri predbežných konzultáciách sa však na centrum obracajú aj klienti, proti ktorým sa vedú exekučné konania, lebo neplatia výživné.
V týchto prípadoch sa však exekútor skôr rozhodne pre exekúciu zrážkami zo mzdy, z iných príjmov či z účtu v banke.
Centrum každodenne radí klientkam a klientom, ktorí prídu, lebo výživné na dieťa nedostávajú. Poskytne im právnu pomoc, a to buď ako predbežnú konzultáciu za 4,5 eura za hodinu, alebo inou formou. Poučia ich, ako vymáhanie výživného riešiť.
S návrhom na vykonanie exekúcie sa klienti môžu obrátiť na ktoréhokoľvek exekútora, návrh je oslobodený od súdneho poplatku. Ďalšou možnosťou je podať trestné oznámenie pre zanedbanie povinnej výživy.
Ak je neplatič výživného nemajetný a exekúcia aj trestné konanie neúspešné, rodič, ktorý sa o dieťa stará, môže požiadať o náhradné výživné. Aby ho dostal, musí splniť zákonné podmienky – neplatič si neplní vyživovaciu povinnosť v plnej výške najmenej tri za sebou idúce mesiace a exekučné konanie trvá najmenej tri mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie a peniaze od neplatiča neprichádzajú.
Náhradné výživné môže dostať ten, koho priemerný mesačný príjem za polrok predchádzajúci mesiacu, v ktorom žiadosť podal, nepresahuje 2,2násobok sumy životného minima (189,83 eura).

Beata
Balogová
