Posolstvo amerického senátora Johna McCaina bolo jasné - ako mnohí iní nám pripomenul, že s HZDS sú naše integračné šance nulové, ako mnohí pred ním ocenil kroky slovenskej vlády a armády na medzinárodnom poli a ako prvý dal do korektných súvislostí spor medzi USA a Európou o podporu úsilia USA, aby americkí vojaci neboli vydávaní Medzinárodnému trestnému tribunálu (ICC). Môžeme „zajasať“ - kandidátske krajiny sa podľa amerického senátora nemusia cítiť vydierané dilemou buď podpora USA a nevôľa EÚ, alebo naopak. Navyše v situácii, keď akútne potrebujeme podporu oboch - USA na novembrovom summite NATO v Prahe a krajín EÚ pri rozširovaní únie.
Bez ohľadu na to, že slová amerického senátora nie sú písmom svätým, slovenská zahraničná politika sa dostáva na vážne rázcestie a po ére verbálnych predsavzatí typu „chceme do NATO, lebo blablabla“ treba riešiť vážne otázky ako (zatiaľ potenciálny) útok na Irak či právomoci ICC aj v prípade amerických vojakov obvinených z vojnových zločinov. Slovensko v oboch veciach vedome či podvedome inklinuje k prevládajúcemu zdržanlivému európskemu postoju, čo je aj vzhľadom na spoločnú európsku históriu pochopiteľné (cynicky môžeme dodať, že slovenským limitom je Irak, americkým zasa Tibet).
Charakterizovať však odlišné videnie týchto problémov ako vznikanie deliacej čiary medzi USA a zvyškom sveta je - jemne povedané - unáhlené. Teoreticky - ak by Irak skutočne nezvratne a nevyvrátiteľne disponoval jadrovými zbraňami a hrozilo by nebezpečenstvo, že ich aj použije voči svojim susedom, zrejme by sa Európa bez väčšieho váhania (ako neraz predtým) priklonila k svetovej globálnej superveľmoci. Zostáva aj oprávnená viera, že ak by sa americkí vojaci skutočne dopustili nejakých vojnových zločinov, trestu by neunikli (či už americkej, alebo medzinárodnej súdnej moci).
Otázka je, kde stojí prevládajúca mienka slovenskej politickej elity - zdá sa, že slovenské strany na diskusiu a ovplyvňovanie verejnej mienky nie sú veľmi pripravené. Spoľahlivý partner však môže byť aj malý - ak vie, čo chce a ako to dosiahnuť.

Beata
Balogová
