Pripúšťa to aj sociológ Peter Ondrejkovič. Časť sympatizantov malých strán, ktorých preferencie sa pohybujú pod prahom zvoliteľnosti, sa môže rozhodnúť voliť radšej strany, pri ktorých majú istotu účasti v parlamente. Chránia sa tak pred prepadnutím svojich hlasov.
Z času na čas sa preto v médiách objavia prieskumy, ktoré sa výrazne odlišujú od tých, ktoré uvádzajú renomované agentúry.
Najnovšie sa podobný prieskum objavil začiatkom augusta. Médiá ho pripísali SNS, ktorá by podľa neho mala získať 9 percent hlasov, čo je takmer dvojnásobok odhadu renomovaných agentúr. Podľa Jaroslava Pašku z SNS si prieskum neobjednali národniari, ale Demokratická strana.
Aj Mečiarovo HZDS sa v roku 1998 neustále odvolávalo na dosiaľ nezverejnené odhady, ktoré HZDS prisudzovali 40 percent voličských hlasov. Okrem Vladimíra Mečiara tieto údaje najviac prezentoval podpredseda hnutia Sergej Kozlík. HZDS vo voľbách nakoniec získalo 27 percent, čo bol údaj blížiaci sa odhadom serióznych prieskumov. O vlastných prieskumoch HZDS hovorilo aj pri odhadoch účasti voličov na referende za predčasné voľby v roku 2000, ktoré bolo napokon pre hnutie fiaskom. Vlastné prieskumy spomína aj pred týmito voľbami.
Najveselším pokusom o poskytnutie iných výsledkov bol prieskum, ktorý si spravilo Združenie robotníkov Slovenska. Predseda strany Ján Ľupták novinárov pred štyrmi rokmi informoval, že jeho ZRS vo voľbách získa približne 8 percent hlasov. Po sčítaní preferencií všetkých strán robotníckeho prieskumu ale vyšiel výsledok 107 percent, a to v ňom ešte nebola zahrnutá SNS.
Podľa pracovníkov renomovaných agentúr si u nich strany vlastné prieskumy neobjednávajú. „Možno iba novovzniknuté politické strany, ktoré si zisťovali svoj voličský potenciál,“ povedal Martin Slosiarik z Focusu. To isté tvrdí František Szabó zo štátneho ÚVVM, ktorý objednávky od strán neprijíma, aby zostal apolitický.
Autor: rp

Beata
Balogová
