BRATISLAVA. Predseda Súdnej rady Štefan Harabin opäť navrhuje vláde, aby sa ad hoc sudcami za SR v Európskom súde pre ľudské práva stali tie isté tri sudkyne, ktorých mená predkladal už Radičovej vláde a nepochodil.
Trojicu sudkýň Eva Styková, Jana Baricová a Jana Zemková v septembri 2010 vláda neodsúhlasila, návrh zablokoval vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic. Argumentoval tým, že navrhované kandidátky podali tzv. diskriminačné žaloby.
"To ja považujem za nielen nezákonné, ale aj nemorálne, a preto podľa mojej mienky nemajú prečo zastupovať Slovenskú republiku,“ zdôvodnil svoj postoj 13. septembra 2010 po rokovaní vlády. Lipšic pôvodne hovoril o tom, že diskriminačnú žalobu si okrem Baricovej a Zemkovej podala aj Styková. To však nebola pravda - sudkyni Stykovej sa Lipšic ospravedlnil. Diskriminačné žaloby si podali stovky sudcov pre údajnú diskrimináciu v súvislosti s nižšími platmi, ako dostávali ich kolegovia na špeciálnom súde.
Podľa Harabina ako predkladateľa návrhu bolo vtedajšie nezvolenie ad hoc sudcov ESĽP ďalší zlý signál pre partnerov v európskych štruktúrach. "Nie je správne, ak dôvodom na neschválenie kandidátov nie je odborná a morálna spôsobilosť, ale využitie ústavného práva na súdnu ochranu. Zarazilo ma však, odkiaľ má minister vnútra Daniel Lipšic informácie o žalobách sudcov, ktoré nemá ani Súdna rada," spresnil vtedy predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin.
Ad hoc sudca je akoby náhradníkom za slovenského sudcu štrasburského súdu, v súčasnosti ich nemáme. Nahradil by ho vtedy, ak by sa sudca napríklad nemohol zúčastniť na prerokúvaní prípadu súvisiaceho so SR alebo by sa z neho vylúčil pre zaujatosť - platilo by to len pre daný konkrétny prípad.
Harabin: Žitňanská znemožnila vytvorenie disciplinárnych senátov
Novela zákona o sudcoch, ktorú Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS presadila ešte ako ministerka spravodlivosti, je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky a exministerka tým znemožnila vytvorenie disciplinárnych senátov. Tvrdí to predseda Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR Štefan Harabin.
"Urobila neospravedlniteľnú školácku chybu. Zrejme potrebuje kryť svojich sudcov, ktorých pochybením sa mafiáni dostávajú na slobodu," vyhlásil Harabin.
Harabin poukázal na článok ústavy, podľa ktorého patrí voľba a odvolávanie členov a predsedov disciplinárnych senátov do kompetencie Súdnej rady SR. Sudcovia Alena Bieliková a Pavol Polka sa však stali predsedami disciplinárnych senátov na základe novely zákona o sudcoch. "V danom prípade zákonodarca rozhodol, že vyššie uvedené osoby sa stanú predsedami disciplinárnych senátov, a to napriek skutočnosti, že Ústava SR túto kompetenciu zveruje priamo súdnej rade," upozornil Harabin.
Novela zákona o sudcoch podľa neho nerieši ani zaradenie sudcov disciplinárneho súdu, ktorí boli zvolení pred 1. januárom 2012 z kandidátov navrhnutých sudcovskými radami. Ide o dve sudkyne, ktoré nie sú zaradené v žiadnej databáze sudcov disciplinárnych súdov, napriek tomu, že ich funkčné obdobie trvá. Harabinovi chýbajú aj prechodné ustanovenia, podľa ktorých sa má určiť databáza členov disciplinárnych senátov. V nej má byť 15 členov, z ktorých bude osem sudcov a sedem iných osôb.
"Aktuálne je zvolených desať členov disciplinárnych senátov, z toho deväť sudcov a jedna iná osoba. Ako má však Súdna rada SR dosiahnuť stav, ktorý zákonodarca vytvoril a nijako neriešil situáciu v prechodných a záverečných ustanoveniach zákona, a teda ako má Súdna rada SR dosiahnuť stav, aby bolo v uvedenej databáze členov disciplinárnych senátov len osem sudcov, nie je zo zákona zrejmé," vyhlásil Harabin.
Na to podľa neho nadväzuje aj ďalší problém, keďže podľa zákona má mať disciplinárny senát päť členov z ktorých dvaja sú inými osobami ako sudcami. "V databáze členov disciplinárnych senátov je len jedna osoba iná ako sudca," povedal šéf súdnej rady.
tasr