Staré Hory 24. augusta (TASR) - Aj keď na Slovensko ešte panuje leto a potravy pre sťahovavé vtáky je dostatok, viaceré operence už svoje hniezdiská opustili a vydali sa do svojich zimovísk.
Majú totiž geneticky fixovanú dobu, kedy a ktorým smerom majú zo svojich rodísk odletieť. Lesy už opustili kolibkáriky sykavé, mucháriky bielokrké i vlhy hájové. Z miest a dedín sa vytratila väčšina lastovičiek a belorítok domových.
Najďalej sa z európskych operencov sťahujú dážďovníky tmavé, a to až na južný cíp Afriky a na Madagaskar, informoval TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga. Svoje hniezdiská aj v SR opúšťajú v auguste, potom až do návratu v máji strávia takmer celé obdobie vo vzduchu. Sú na to dokonale prispôsobené, v povetrí dokonca spávajú a aj sa pária. Vo svojich tropických zimoviskách navečer vystúpia až do výšky približne 3 000 metrov a potom spia pre ne v príjemnej polohe kĺzavého klesavého letu. Počas svojho života nalietajú vyše päť miliónov kilometrov.
Migrácia operencov bude pokračovať až do konca novembra, ľudová pranostika hovorí, že Na svätú Katarínu aj posledné sťahovavé vtáčiky opúšťajú domovinu. Drozdy plavé a trskotavé, ľabtušky lesné a lúčne, červienky či vrchárky strávia zimné mesiace v oblastiach okolo Stredozemného mora. Vtáky, ktoré zimujú v Afrike, odlietavajú skôr. Niekoľko desiatok vtáčích druhov zostane vo svojich rodiskách na Slovensku. Patria k ním sýkorky, ďatle, kôrovníky, brhlíky, stehlíky, či glezgy. Vo svojich hniezdiskách počas celého roka žijú aj orly skalné, jastraby lesné a krahuľce, krkavce čierne, tetrovy hlucháne, tetrovy hoľniaky, jariabky lesné, jarabice poľné, bažanty a ďalšie vtáky. Najmä u malých vtákov je ich úhyn v zime značný, napríklad zo sýkoriek sa jari dočká len asi 10 percent jedincov.
Do svojich rodísk na Slovensku sa sťahovavé vtáky začnú navracať v priebehu marca. Najviac príletov operených migrantov však zaznamenáme počas apríla. V tomto mesiaci sa na Slovensko navrátia aj lastovičky. Býva to obyčajne okolo Juraja, čo vystihuje aj ľudová pranostika: Na Juraja (24. apríl) lastovičiek návrat do rodného kraja.