Prešov 24. augusta (TASR) - Posledný víkend trávi doma skupina piatich pilotov a 16 technických pracovníkov vrátane veliacich dôstojníkov z III. leteckej základne (LZ) v Prešove pred odchodom na šesťmesačnú mierovú misiu do Bosny a Hercegoviny (BaH).
Jednotka, ktorá bude od 27. augusta začlenená do 1. samostatnej vrtuľníkovej jednotky pod holandským velením v rámci misie SFOR, je vôbec prvou leteckou misou slovenských ozbrojených síl pod velením členskej krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO). Veliteľ vysielanej jednotky kapitán Ladislav Malák TASR informoval, že z piatich pilotov je najstarší 39-ročný, ostatní sú vo veku od 33 do 35 rokov, priemerný vek technického personálu je asi 32 rokov.
Veliteľ III. LZ Marián Dzurilla ocenil, že všetci vybraní z veľkého počtu záujemcov sú príslušníci LZ, tu začínali svoju leteckú kariéru. Navyše je pripravená ďalšia skupina ľudí v Prešove pre potreby okamžitej výmeny. Všetci sú poistení a poučení pravidlami nasadenia, ktoré ich majú chrániť pred ohrozením zdravia a života. Dodal, že pre úspech misie bola veľmi potrebná rekognoskácia terénu, pri ktorej využívali dokumentáciu NATO. Jednotka by mala s vrtuľníkom nalietať 40 hodín mesačne a jej pobyt môže byť aj predĺžený. Výcvik prebiehal v domácich podmienkach, ale nielen v Prešove, za prítomnosti expertov holandskej armády, navyše priebežne i na záver prišli úroveň prípravy skontrolovať aj najvyšší velitelia ozbrojených síl z krajiny tulipánov. Posledná - dvojdňová - sa konala pred dvoma týždňami a holandská strana potvrdila, že jednotka je pripravená a schopná pôsobiť v mierovej misii.
Jednotka ide do BaH s dvoma vrtuľníkmi Mi-17. Lietať bude len jeden, druhý poslúži ako technická záloha. V oboch slovenských leteckých opravovniach modernizovali o. i. palubný a rádiový systém. Vrtuľník bude v BaH operovať neozbrojený a poslúži len na prepravu ľudí, materiálov a výstroje nasadených pozemných vojsk SFOR. Misia sa začala pripravovať v roku 2001 na základe žiadosti armády Holandského kráľovstva a ide o prvú takúto obojstrannú spoluprácu. Z 20 miliónov Sk, ktoré činia náklady na misiu, uhradí pre slovenskú stranu 8 miliónov Sk Holandské kráľovstvo.