Bratislava 24. augusta (TASR) - Slovenskí poľnohospodári sa obávajú, že pri vstupe krajiny do Európskej únie môže dochádzať k masívnemu odkupovaniu pôdy zahraničnými subjektmi, nakoľko oni pri svojej finančnej poddimenzovanosti nebudú mať v najbližších rokoch dostatok zdrojov na odkupovanie pôdy do vlastných rúk.
V diskusnej relácii SRo Sobotné dialógy na to upozornil predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Ivan Oravec s tým, že budúca vláda by mala tento problém urýchlene riešiť uvoľnením mimoriadnych zdrojov na krytie poskytovania dlhodobých podnikateľských úverov na odkupovanie pôdy nízkymi bonifikovanými úvermi. "Maďarsko a Česká republika pre svojich agropodnikateľov takéto úverové programy už pripravili. My to od našej vlády požadujeme tiež, pretože bežné komerčné úvery sú na odkúpenie pôdy pridrahé. Pôda by mala zostať v rukách domácich roľníkov. Predať si pôdu znamená nemať domov, domovinu," konštatoval Oravec.
V zmysle nedávno schválených úprav v Devízovom zákone takáto možnosť odkupovania pôdy na Slovensku nastane pre cudzích štátnych príslušníkov už tri roky po vstupe SR do Európskej únie, pokiaľ samozrejme tieto tri roky zahraničný podnikateľ konkrétne rozlohy pôdy bude aj reálne obrábať. "Poľsko veľmi rázne s Európskou úniou (EÚ) vyjednalo odklad nákupu pôdy cudzími štátnymi príslušníkmi až na 12 rokov. Ostatné krajiny V4, vrátane SR, majú vyjednaných sedem rokov. Devízový zákon to však skracuje už len na tri roky pre prípady, ak cudzinec na pôde bude aj žiť," pokračuje Oravec.
Problém vykúpenia slovenskej pôdy zahraničím podľa Oravca môžu významnou mierou eliminovať aj dlhodobé zmluvy o prenájme pôdy domácimi agropodnikateľmi. Exekutíva podľa neho na zákone o dlhodobom prenájme pôdy už pracuje. Veľkú pozornosť je ale podľa predsedu SPPK potrebné venovať aj doriešeniu vlastníckych vzťahov.
Nevyhnutnosť prevedenia radikálnych zmien v oblasti pozemkových úprav pripustila v relácii Slovenského rozhlasu aj zástupkyňa Slovenskej agentúry pre rozvoj vidieka Jela Tvrdoňová. "U nás ešte stále platí starý dedičský zákon, ktorým sa rozdrobenosť pozemkov po úmrtí ľudí naďalej prehlbuje. Viazne aj financovanie vyrovnania vlastníckych vzťahov zo štátnych zdrojov," uviedla Tvrdoňová.