SME

Darcov krvi vo veľkých mestách ubúda, vidiečania sú ochotnejší

Zlú situáciu s darovaním krvi zachraňujú výjazdy za darcami.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Záujem o darovanie krvi vo veľkých mestách stagnuje až mierne klesá, týka sa to najmä Bratislavy. "Ľudia v hlavnom meste rýchlo žijú, na nič nemajú čas, je tu vyššia zamestnanosť a nie vždy sú uvoľnení na darovanie krvi z práce," povedala agentúre SITA vedúca lekárka Národnej transfúznej služby SR (NTS) Klára Sviteková pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Situáciu podľa nej zachraňujú výjazdy za darcami, ktorých pribúda. Naopak, vysoký záujem o darovanie krvi je v menších mestách a obciach. "Potrebná je výchova k humanite a darcovstvu od materskej školy, aby to deti brali ako samozrejmosť: Som zdravý - darujem krv," hovorí Sviteková.

SkryťVypnúť reklamu

Národná transfúzna služba a hematologické a transfúziologické oddelenia nemocníc uskutočnia ročne 180- až 200-tisíc odberov krvi, vlani ich bolo 200-tisíc. Životodarnú tekutinu odovzdávajú najčastejšie ľudia vo veku 20 až 40 rokov, pričom ženy tvoria tretinu z nich. NTS každoročne pripravuje špeciálne mobilizačné kampane zamerané na tých, ktorí krv nikdy predtým nedarovali.

Výpadky počas dovoleniek

Podľa Svitekovej tvoria prvodarcovia 25 až 30 percent všetkých darcov, no len menej ako dvaja z troch sa na odber vrátia opätovne. "U prvodarcov je veľmi dôležité vnímanie prvého odberu, niektorých ľudí je potrebné neustále k niečomu povzbudzovať, písať im e-mail, pozvánku, SMS-ku," konštatuje Sviteková. Dodáva, že sa tak zrejme prejavuje i klesajúce povedomie ľudí o potrebe pomáhať.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Svitekovej pretrváva v posledných rokoch "letargia v darcovstve". Mnohí darcovia však majú systémové výhody či bonusy od zamestnávateľov, ktoré nie sú v rozpore s etickým kódexom dobrovoľného darcu krvi. Nedostatok krvi pociťujú nemocnice najmä v lete od júla do polovice septembra a tiež v januári a začiatkom februára.

Okrem dovolenkárov spôsobujú výpadok darcov i študenti počas prázdnin, ktorí tvoria veľkú základňu darcov. "Onkologickí pacienti a poúrazové stavy však potrebujú krv stále – či je zima alebo leto," hovorí Sviteková. Najviac krvi potrebujú nemocnice v prípade transplantácie pečene, srdca či kostnej drene, kde minú krv od 20 až 100 darcov. Vysokú spotrebu má aj každý onkologický a najmä hematologický pacient.

SkryťVypnúť reklamu

V plienkach je i rodinné darcovstvo

Miestne a časové výpadky koordinuje NTS, pri väčšej spotrebe krvi určitej krvnej skupiny presúva transfúzne konzervy medzi mestami. "Kedysi bola nepísaná dohoda, že v lete sa s ohľadom na nižší počet darcov nerobia plánované zákroky, teraz to už neplatí a mnohí sa dajú operovať počas dovolenky," vraví Sviteková. Ako dodala, Slováci málo využívajú možnosť autotransfúzie pred zákrokmi, teda odber vlastnej krvi a jej následné využitie počas operácií. Taktiež je v plienkach i rodinné darcovstvo, čiže darovanie pre rodinného príslušníka, ktorý dostáva krv a produkty z nej.

Krv môžu darovať ľudia s hmotnosťou nad 50 kilogramov, vo veku od 18 do 60 rokov, pri pravidelnom darovaní do 65 rokov. Zatiaľ čo u mužov je frekvencia darovania tri mesiace, ženy môžu darovať krv so štvormesačným odstupom. Celý proces darovania krvi, od registrácie až po odchod domov, trvá približne hodinu. Samotný odber predstavuje päť až 15 minút, darca počas neho odovzdá 450 ml krvi.

SkryťVypnúť reklamu

Automaticky sú z darcovstva vyradení ľudia, ktorí v živote prekonali hepatitídu (žltačku) typu B a C či iné závažné ochorenia. Spravidla by darca v čase darovania nemal byť v liečbe, pri užívaní liekov sa treba o darcovstve poradiť s lekárom. NTS SR organizuje odbery aj mimo svojich pracovísk, po dohode robí mobilné výjazdy za darcami. Viac informácií možno získať počas Dňa otvorených dverí, ktorý bude vo štvrtok od 7:00 do 17:00 na všetkých pracoviskách NTS SR, alebo na stránke www.ntssr.sk.

Krv

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 561
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 279
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 065
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 243
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 925
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 845
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 415
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu