BRATISLAVA. Stará Ľubovňa, február 2012. Osemtisíc ľudí tohto okresného mesta nemá vyše dvoch týždňov pitnú vodu v dôsledku silných mrazov. Zásobujú ich cisternami.
Pre mrazy, ale aj suchá a iné krízové situácie pripravilo ministerstvo životného prostredia vyhlášku, ktorá určuje prídely vody v čase jej nedostatku. Materiál je v pripomienkovom konaní.
Päť až desať litrov
„Minimálna potreba pitnej vody pri núdzovom zásobovaní obyvateľstva pitnou vodou je desať litrov na osobu denne,“ píše sa v návrhu vyhlášky.
V mimoriadne nepriaznivých podmienkach môže denný prídel klesnúť až na päť litrov na osobu. Najviac však počas troch za sebou nasledujúcich dní. Prídely vypočítalo ministerstvo na základe odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie.
Málo vody
Krízové situácie
- marec 2012: Zadiel (KE) – silné mrazy;
- február 2012: Stará Ľubovňa, Krompachy, Plavnica a Chmelnica (PO) a Čavoj (PD) – silné mrazy;
- apríl 2011: Tomášikovo (SA) – zavalenie obecnej studne;
- november 2008: Višnové (ZA) – pokles výdatnosti vodných zdrojov.
Prídel je určený najmä na pitie a prípravu jedla, vysvetľuje hovorca ministerstva Maroš Stano.
K poklesu z desiatich na päť litrov vody môže podľa neho dôjsť napríklad pri všeobecnom extrémnom suchu.
Desať litrov na osobu a deň je podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva na hranici nutnej potreby pre človeka. Hovorkyňa Lenka Skalická však hovorí, že ministerstvo prídel stanovilo správne. Dospelý človek by podľa nej mal denne vypiť dva a pol litra vody.
Podcenené zvieratá
Vyhláška hovorí aj o prídeloch vody pre zvieratá.
„Z nášho pohľadu by pre zvieratá určite bolo lepšie, keby hodnoty minimálnej potreby vody boli vyššie,“ hovorí Paulína Komarová zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Napríklad jalovice by podľa ministerstva dostali sedemnásť litrov vody na deň. Veterinári hovoria, že potrebujú takmer dvojnásobok.

Beata
Balogová
