Šéf lesov dostal odmenu 40-tisíc eur, hovorí Jahnátek. Malatinský má problém dostať sa k údajom.
BRATISLAVA. Do stredy mali ministri preveriť zadanie premiéra Roberta Fica, či sa aj v iných rezortoch vyplácali také vysoké odmeny a odstupné ako na ministerstve dopravy. Ministri naznačujú, že také vysoke odchodné ako na doprave sa už inde nenájde.
Najvyššiu konkrétnu sumu priniesol minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Bývalý šéf štátnych lesov Igor Viszlai podľa jeho slov zinkasoval 40-tisíc eur na odmenách, odstupné bolo dvoj až trojnásobok mzdy. Jahnátek sumu nepovažuje za prehnanú.
Prekáža mu len, že sa vyčíslila ako 20 percent zo zisku lesov. Zisk lesov mohol vyzerať aj inak, ale všetci sa snažili dostať verejné financie do lepšieho svetla, tvrdí Jahnátek.
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský narazil na problém získať údaje. „Niektoré spoločnosti sa odvolávajú na ochranu osobných údajov,“ povedal. Týka sa to niektorých teplární či Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti.
Šéf JAVYS-u Ján Horváth hovorí, že všetky potrebné informácie poskytol. Ak vo firme skončí, jeho odstupné bude trojnásobkom mzdy. Dostať môže aj odmenu závislú od minuloročného výkonu firmy. Jej hospodársky výsledok ešte nie je zrátaný.
„Nie sú to závratné veci, nič také, čo bolo publikované v médiách,“ dodal Horváth.
Aj šéf košickej teplárne Miroslav Nosál hovorí, že všetky podklady dal akcionárovi, ktorým je v tomto prípade Fond národného majetku. Keď sme sa pýtali fondu, informácie nám neposkytol s vysvetlením, že ide o osobné údaje.
Nosál hovorí, že jeho odstupné je trojmesačný plat, odmeny nepriblížil.
Riaditeľ žilinskej teplárne Martin Golis uvádza rovnaké odstupné, odmeny nespresnil.
Peter Wilfling, právnik spolupracujúci so združením Via Iuris, potvrdzuje, že štátne firmy nemusia zverejňovať údaje o platoch či odmenách. Majú totiž vlastné rozpočty a nespadajú tak pod verejné či štátne zdroje, ktoré zákonu o ochrane údajov nepodliehajú.

Beata
Balogová
