BRATISLAVA. Petíciu za lepšie školstvo, pod ktorú sa podpísalo takmer 56-tisíc občanov, priniesol dnes premiérovi Robertovi Ficovi predseda Nových školských odborov (NŠO) Ľudovít Sebelédi a ďalší členovia petičného výboru Bledomodrej stužky. V podateľni na Úrade vlády SR odovzdali hárky, ktoré od mája 2011 zbierali stovky dobrovoľníkov.
„Očakávame, že vláda nebude ignorovať takú masu ľudí a prizve nás na rokovania v záujme vylepšenia školstva na Slovensku a postavenia učiteľov,“ povedal dnes novinárom Sebelédi. Nádejajú sa, že ich minister školstva Dušan Čaplovič požiada o stretnutie do desiatich dní a že NŠO pozve do štvorpartity ako učiteľov z praxe, ktorí vedia „ako to naozaj vyzerá spoza katedry a nie spoza úradníckeho stola“.
"Ak sa neozve, jeho voliči to budú vedieť prostredníctvom našej stránky a médií, aby si utvorili obraz, kto nás zastupuje vo vláde," povedal Sebelédi.
Chcú prehodnotenie kreditového systému
Väčšina podpisov na hárkoch podľa neho patrí učiteľom. Žiadajú, aby štát podľa vzoru krajín OECD investoval do školstva minimálne šesť percent HDP a aby nástupný plat učiteľa predstavoval 1,2 násobok priemerného platu v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok.
Taktiež požadujú odchod pedagóga do dôchodku v 56. roku života alebo po odpracovaní 30 rokov v školstve a prehodnotenie kreditového systému, najmä zrušenie sedemročnej lehoty platnosti kreditov.
Argumentu predošlých vlád o kríze a nedostatku financií NŠO neveria. „Predpokladám, že to hovoria len z recesie, pretože zlaté padáky, ktoré sa teraz riešia v médiách, signalizujú, že je to len recesia,“ konštatoval Sebelédi. Narážal tým na vysoké odstupné viacerých funkcionárov najmä v organizáciách, ktoré mala za bývalej vlády pod palcom KDH.
Nové školské odbory
„Znamená to, že peniaze sú, len sú rozdeľované inak ako by v spoločnosti rozdeľované mali byť, 170-tisíc eur ako odmena za štrnásťmesačnú prácu by pre učiteľa znamenala 25 rokov tvrdej poctivej práce za katedrou,“ uviedol Sebelédi.
Nové školské odbory vznikli ako alternatíva k oficiálnym odborom, ktoré sú združené v KOZ a ktoré sú stále v štrajkovej pohotovosti. Zakladatelia NŠO založili alternatívu s odôvodnením, že staré odbory nedostatočne obhajujú záujmy učiteľov.
Koľko členov však NŠO odbory majú, Sebelédi nechce prezradiť. Argumentuje, že mesiac po ustanovujúcom sneme je prikrátky čas na závery a noví členovia pribúdajú denne.
Nie sme čarodejníci, reagoval Fico
Vláda sa snaží ozdravovať verejné financie, a preto je ťažké okamžite a pozitívne reagovať na požiadavky vyšších platov. Odkázal premiér Robert Fico (Smer-SD) učiteľom, ktorí dnes zaniesli svoju petíciu s takmer 56.000 podpismi na Úrad vlády SR.
"Ja chápem, že verejnosť, ktorá žije zo svojich platov, má neustále pocit, a často je to aj oprávnené, že ich ohodnocovanie nezodpovedá významu toho, čo robia. Ale my nie sme čarodejníci. Všetky tieto návrhy môžeme vždy zhodnocovať len v rámci možností štátneho rozpočtu, ktorý sa pripravuje na budúci rok," uviedol premiér na tlačovej besede.