Bratislava 25. augusta (TASR) - Žiaci základných a stredných škôl si v nastávajúcom školskom roku budú môcť vybrať z netradičných predmetov akými sú chovateľstvo, modelárstvo, ľudové remeslá, joga, šach či ochrana voľne žijúcich zvierat. Podmienkou zaradenia nepovinného predmetu je technické i personálne zabezpečenie výučby.
O zaradení voliteľného predmetu do učebného plánu rozhoduje riaditeľ príslušnej školy. Kontrolu kvality výučby, ako aj jej vplyv na žiakov posudzuje Štátna školská inšpekcia. Na výučbu nepovinných predmetov podľa referenta základných a stredných škôl ministerstva školstva Jána Palkoviča vedenie rezortu nevyčlenilo osobitné prostriedky. Rozpočet finančných prostriedkov ide na učebný plán, v ktorom sú zahrnuté aj nepovinné predmety, spresnil.
Na zaradenie jogy do učebného procesu je potrebné, aby kvalifikovaný učiteľ telesnej výchovy s kvalifikáciou zo základov jogových cvičení vlastnil akreditáciu. Tú udeľuje sekcia športu ministerstva školstva. Ako ďalej vyplýva z učebných osnov schválených ministerstvom školstva v máji tohto roku, oddelenie pre nepovinný predmet sa vytvára pri počte minimálne 12 žiakov. Cvičenie sa realizuje jeden až dvakrát týždenne v cvičebnom priestore s teplotou minimálne 18 stupňov Celzia, vyžaduje sa k nemu mäkká podložka. Súčasťou výučby sú dýchacie, relaxačné, očné cvičenia a cvičenia koncentrácie. Polročná a koncoročná klasifikácia sa hodnotí slovne - absolvoval.
Školáci by po absolvovaní tohto nepovinného predmetu mali byť schopní samostatne vykonávať základné jogové cvičenia. Cieľom výučby je, aby deti dokázali reagovať na telesné pocity ako napätie, uvoľnenie vo svaloch či rytmus dýchania. U stredoškolákov by mali jogové cvičenia podporiť schopnosť odstraňovať záporné vplyvy ako stresové stavy, nesústredenosť a vyčerpanosť.