SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 11.6.2001

Pittsburská univerzita je alma mater slovenčiny v USA

Washington 11. júna (TASR) - Už 15 rokov sa v priestoroch Pittsburskej univerzity v štáte Pennsylvánia ozýva slovenčina s ťažkým anglickým prízvukom. Univerzita má ako jediná v Spojených štátoch amerických v priebehu akademického roka v programe výučbu slovenčiny a okrem toho pripravuje vždy v lete krátkodobé kurzy slovenského jazyka. Tohtoročný sa začne v prvej polovici júna.

Medzi Američanmi, ktorí sa profesionálne, alebo len pre vlastné potešenie zaujímajú o Slovensko, je výučba slovenského jazyka na štátnej univerzite v Pittsburghu jedinečným miestom, kde sa môžu jazyk "ľudu spod Tatier", ako familiárne kurz volajú, naučiť za prísneho dozoru hosťujúcich profesorov zo Slovenska a vyučujúceho stáleho profesora univerzity v Pittsburghu Martina Votrubu.

Skryť Vypnúť reklamu

Univerzita má katedru slovanských jazykov, ale súčasťou akademického programu je každý rok iba slovenčina. Vysvetlenie je jednoduché. Pred 15 rokmi päť najväčších krajanských spolkov združujúcich Američanov slovenského pôvodu založilo fond, do ktorého vložili pol milióna dolárov. Z úrokov tohto fondu dotujú každoročne výučbu slovenčiny na Pittsburskej univerzite a letný kurz hradí škola z vlastných prostriedkov a príspevku americkej vlády. Tento rok bude letný kurz viesť profesorka Mária Hutová z Univerzity Komenského v Bratislave.

Univerzita v Pittsburghu si vyslúžila prívlastok alma mater slovenského jazyka v USA. Kto má záujem o slovenský jazyk, vie, že sa ho môže naučiť v "meste ocele". Mnohí študenti katedry slovanských jazykov už skončili vysoké školy na iných univerzitách. Majú väčšinou diplomy politológov. Keďže sa zameriavajú na strednú Európu, chcú sa naučiť niektorý slovanský jazyk a slovenčina, nakoľko má na univerzite vynikajúce podmienky, priťahuje každý rok dostatok poslucháčov. Navyše aj vzhľadom na výšku finančnej pomoci americko-slovenských spolkov je možné poskytovať záujemcom štipendiá. Letná škola slovenského jazyka, ak sa finančne dostane do plusu, takéto prostriedky odovzdáva do fondu štipendií.

Skryť Vypnúť reklamu

V posledných rokoch niektorí absolventi fakulty slovanských jazykov a literatúry, odbor slovenčina, odišli na Slovensko vyučovať na stredné školy anglický jazyk. Niektorým absolventom kurzu slovenského jazyka Pittsburskej univerzity sa podarilo zlepšiť si svoju slovenčinu prostredníctvom programu Akademica Slovaca, ktorú pre zahraničných záujemcov usporadúvajú slovenské inštitúcie a organizácie. Na Pittsburskej univerzite sa záujemcovia o slovenský jazyk živo zaujímajú o kultúrne dianie na Slovensku, najmä o slovenskú kinematografiu. Žiaľ, slovenských filmov s anglickými titulkami je stále nedostatok.


Austrálski Slováci vyzvali na vstup do NATO a EÚ na základe rovný s rovným

Sydney 11. júna (TASR) - Austrálski Slováci vyzvali slovenské štátne orgány, aby plnohodnotne podporovali činnosť Matice slovenskej, zintenzívnili vzájomnú spoluprácu medzi slovanskými národmi a integrovali sa do európskych a transatlantických štruktúr na základe rovný s rovným.

Skryť Vypnúť reklamu

Pätnásty kongres austrálskych Slovákov sa konal od soboty dodnes v Sydney a zúčastnili sa na ňom spolky z Adelaide, Melbourne, Gold Coastu v Queenslande, Sydney a pozdrav poslal i Perth, ktorý pre obrovskú vzdialenosť zástupcov nevyslal. Na slávnostnom otvorení bola i veľvyslankyňa SR v Austrálii Anna Tureničová.

Z referátov spolkov o činnosti s veľkým ohlasom prijali prejav zástupcu Slovenského spolku Ľudovíta Štúra z Melbourne, ktorý združuje slovenských prisťahovalcov z Dolnej zeme. Vlatko Dobovský v prejave okrem iného povedal, že Slováci sa sťahovali na Dolnú zem pred 250 rokmi, uvádzali do života svoje tradície a reč a v tejto práci pokračujú i v Austrálii a budú pokračovať najmenej ďalších 250 rokov. Pochvaľoval si predovšetkým prácu s mládežou. Pozornosť vzbudil i prejav zástupcu Združenia austrálskych Slovákov z Gold Coastu v Queenslande, ktorý úspešne zapája do práce celé rodiny.

Skryť Vypnúť reklamu

V kongresovom vyhlásení účastníci potvrdili svoju spolupatričnosť k slovenskému národu, tradíciám sv.Cyrila a Metoda i štúrovcom a Slovenskej republike. Vyzvali vládne orgány a médiá, aby o záležitostiach týkajúcich sa Slovákov v Austrálii rokovali iba s kompetentnými inštitúciami písomne poverenými patričnou organizáciou. Kongres sa skončil dnes piknikom v Olympijskom parku.


SR sa spomína v ďalšej kauze obchodovania so zbraňami

Paríž 11. júna (TASR) - V spojitosti s predajom ruských zbraní do Konžskej republiky sa vo francúzskej tlači opäť spomína Slovensko, a to v súvislosti s obchodníkom Andrzejom Izdebským sídliacim v SR, napísal dnes francúzsky denník Libération.

Belgický obchodník so zbraňami Jacques Monsieur (48), ktorý je od vlaňajšieho novembra vo väzbe v Iráne za špionáž, organizoval rozsiahly obchod so zbraňami z francúzskeho územia. Od júna 1997 sa zúčastnil na rozsiahlej operácii predaja zbraní pre prezidenta Konžskej republiky Pascala Lissoubu, ohrozovaného občianskou vojnou, podnietenou Denisom Sassou-Nguessom. Monsieur, informovaný o potrebách Lissoubu, zorganizoval predaj zbraní s Andrzejom Izdebským, obchodníkom so sídlom na Slovensku, uvádza Libération.

Skryť Vypnúť reklamu

Od júna do septembra 1997 v 12 dodávkach vyzbrojili konžskú armádu ruským vojenským materiálom a technikou: piatimi bojovými vrtuľníkmi, raketami, strelami, ako aj dvoma lietadlami Antonov 12 na prepravu tovarov nevojenského charakteru. Spolu s vojenským materiálom a technikou sa do Konžskej republiky dostalo aj približne 40 ruských mechanikov a dôstojníkov, ktorí pomáhali vypracovať bojové plány pre jednotky prezidenta Lissoubu.

Francúzske noviny ďalej informujú o tom, že Monsieur predával zbrane do Bosny a Chorvátska v rokoch, keď bolo na predaj zbraní do republík bývalej Juhoslávie uvalené medzinárodné embargo OSN. Obchodník Monsieur v rokoch 1993-2000 nemal oficiálne povolenie od ministerstva obrany, potrebné vo Francúzsku na vykonávanie tejto činnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

O Monsieurovej činnosti údajne vedela francúzska kontrašpionáž a pravdepodobne túto činnosť zakrývala, domnieva sa autor článku.

V septembri minulého roku Monsieur sudcovi Canollovi povedal, že "francúzske vysoké miesta boli dobre informované o dodávkach zbraní". Monsieur v rokoch 1991-95 dodával do Bosny a Chorvátska vojenský materiál a techniku, najčastejšie z krajín bývalého východného bloku, Iránu a Číny. Do krajín bývalej Juhoslávie predal zbrane za desiatky miliónov dolárov, informoval denník Libération.


EÚ ubezpečuje kandidátov, že proces rozšírenia bude pokračovať

Luxemburg 11. júna (TASR) - Proces rozšírenia Európskej únie (EÚ) bude pokračovať bez zmien aj napriek výsledku referenda v Írsku, v ktorom jeho obyvatelia odmietli novú zmluvu o EÚ uzavretú vlani v Nice. V Luxemburgu počas zasadnutia ministrov zahraničných vecí európskej pätnástky o tom dnes ubezpečili predstavitelia EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

"Časový plán rozšírenia nebude (kvôli írskemu referendu) spomalený, čo potvrdí aj summit v Göteborgu," ubezpečil na tlačovej konferencii predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi. Podľa tohto plánu majú byť prístupové rokovania s prvými kandidátskymi krajinami uzavreté do konca budúceho roku, čo by ich obyvateľom umožnilo zúčastniť sa na budúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v júni 2004, uviedol Prodi.

Šéf exekutívneho orgánu EÚ je "veľmi sklamaný" výsledkom referenda v Írsku, ale nemyslí si, že bude potrebné Zmluvu z Nice zmeniť, aby ju nakoniec írski obyvatelia podporili. Írska vláda je podľa neho presvedčená, že bude schopná svojich voličov presvedčiť a pripravuje mohutnú informačnú a vysvetľovaciu kampaň.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj švédska ministerka zahraničných vecí Anna Lindhová dnes ubezpečila kandidátske krajiny, že proces rozšírenia bude pokračovať ako doteraz. "Nedôjde k zmene zmluvy ani ratifikačného procesu v jednotlivých krajinách. Kandidáti musia vedieť, že nedôjde k zastaveniu procesu rozšírenia," uviedla Lindhová, ktorá predsedá zasadnutiu šéfov diplomacií európskej pätnástky.

Jednou z hlavných tém rokovania je práve odmietnutie Zmluvy z Nice írskymi voličmi. Írsku vládu čaká teraz náročná úloha presvedčiť voličov, aby v druhom referende hlasovali za dohodu, ktorá zakotvuje inštitucionálne reformy únie a pripravuje ju tak na rozšírenie.

"Musíme s írskou vládou prediskutovať, čo možno teraz robiť v Írsku, ale aj ďalších krajinách," uviedla Lindhová, podľa ktorej je potrebné viac propagovať EÚ medzi jej občanmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana kandidátske krajiny ubezpečil, že "proces rozšírenia pokračuje s nezmeneným odhodlaním".


EÚ vylúčila zmenu Zmluvy z Nice

Luxemburg 11. júna (TASR) - Európska únia (EÚ) dnes vylúčila, že by kvôli odmietnutiu Zmluvy z Nice obyvateľmi Írska pristúpila k zmene jej textu. Ministri zahraničných vecí európskej pätnástky v komuniké vydanom počas zasadnutia v Luxemburgu vylúčili znovuotvorenie textu schváleného vlani v decembri v Nice.

"Rešpektujúc vôľu írskeho ľudu ministri vyjadrili poľutovanie nad výsledkom írskeho referenda o Zmluve z Nice. Vylúčili akékoľvek znovuotvorenie textu podpísaného v Nice. Ratifikačný proces bude pokračovať na základe tohto textu a v súlade s dohodnutým časovým harmonogramom," píše sa v komuniké vydanom počas rokovania ministrov.

Skryť Vypnúť reklamu

Šéfovia diplomacií vzali na vedomie, že írska vláda je hlboko a pevne oddaná Európskej únii a ratifikácii Zmluvy z Nice. "Štrnástka" vyjadrila odhodlanie maximálne pomôcť vláde v Dubline nájsť riešenie, berúc do úvahy obavy vyjadrené v referende, avšak bez otvárania textu zmluvy.

Ministri tiež v komuniké potvrdili oddanosť procesu rozšírenia a udržaniu "dobrého tempa" prístupových rokovaní.


MŠ SR ocenilo celoživotnú prednáškovú činnosť Mons. Faltína

Vatikán 11. júna (TASR) - Veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marián Servátka odovzdal dnes univerzitnému profesorovi Mons. Danielovi Faltínovi, sudcovi Apoštolského tribunálu Rímskej roty, najvyššie ocenenie Ministerstva školstva SR -- Veľkú medailu sv. Gorazda za celoživotnú prednáškovú a publikačnú činnosť v oblasti kanonického práva.

Skryť Vypnúť reklamu

Na slávnostnom podujatí na veľvyslanectve SR vo Vatikáne bol prítomný aj prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu kardinál Zenon Grocholewski a bývalý prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov kardinál Jozef Tomko.

TASR dnes o tom informovalo Veľvyslanectvo SR vo Vatikáne.


Inštitút GfK meno objednávateľa prieskumu na základe zmlúv nezverejňuje

Norimberg 11. júna (TASR) - Norimberský inštitút pre prieskum trhu GfK, ktorého dcérska spoločnosť GfK Slovakia prednedávnom zverejnila šokujúci prieskum verejnej mienky o preferenciách politických strán na Slovensku, väčšinou používa vzorku 1000 respondentov. O počte respondentov je informovaný klient a na základe zaužívaných zmlúv je výsledok prieskumu poskytnutý len zadávateľovi. Takisto platí, že výsledky prieskumu zverejní po vlastnom zvážení väčšinou zadávateľ.

Skryť Vypnúť reklamu

GfK patrí s 25 percentami podielu na trhu prvenstvo medzi podobnými inštitútmi na nemeckom trhu a s prieskumami o preferenciách má dlhoročné skúsenosti. Jej korene siahajú až do roku 1925, oficiálne začala v súčasnej podobe pôsobiť v roku 1934. TASR o tom dnes informovalo norimberské oddelenie pre styk s verejnosťou. Na európskom trhu jej podľa podielu patrí štvrté a celosvetovo siedme miesto. Pôsobí v 27 krajinách Európy prostredníctvom svojich vyše 80 inštitútov a rozličných obchodných spoločností a za minulý rok mala obrat skoro miliardu nemeckých mariek.

Ako dnes uviedli pre TASR dobre informované zdroje, v Nemecku väčšinou platí, že podobný prieskum zverejní objednávateľ, alebo tá politická strana, ktorá sa dostane k dôverným informáciám a jej postavenie v prieskume bolo veľmi dobré. Môže ich zverejniť aj médium, ktoré má dobré vzťahy s objednávateľom.

Skryť Vypnúť reklamu

Dcérska agentúra GfK Slovakia v piatok potvrdila, že koncom mája tohto roku uskutočnila prieskum verejnej mienky o preferenciách politických strán na Slovensku. Údajné výsledky prieskumu, ktoré zverejnil denník Národná obroda, sa podstatne odlišujú od posledných podobných prieskumov iných agentúr. Zástupca GfK publikované údaje pre TASR odmietol komentovať s tvrdením, že ich GfK oficiálne neposkytla žiadnemu médiu, pretože je na ne informačné embargo.

Prieskum sa podľa Národnej obrody uskutočnil v dňoch od 20. do 27. mája. Podľa výsledkov by HZDS-ĽS volilo 29 percent občanov, SNS 13,3, Smer 12,5, SMK 8,7, ANO 7,3, KSS 5,7 a do parlamentu by sa dostala ešte SDKÚ s 5,4 percentami.

Hranicu zvoliteľnosti do zákonodarného zboru by neprekročili KDH (4,4 percenta), SDĽ (4,2), SOP (2,6), SDSS (1,6), Stred a ZRS po jednom percente, SZS (0,8) a LDÚ by nevolil nikto z opýtaných respondentov. Iným politickým subjektom dôveruje 1,4 percenta občanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Petíciu za zmenu prideľovania internátov v ČR podpísalo asi 500 študentov

Praha 11. júna (TASR) - Približne 500 českých vysokoškolákov do dnešných dní podpísalo petíciu za zmenu spôsobu ubytovávania zahraničných študentov, ktorá sa týka hlavne slovenských študentov. Ako pre TASR zdôraznil autor petície študent 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej (UK) v Prahe Karel Kučera, aktivita vysokoškolákov sa netýka zmeny vzdelávania zahraničných študentov študujúcich v českom jazyku.

Petícia, ktorá vznikla ešte v polovici apríla tohto roku, chce prispieť k riešeniu problému s nedostatkom vysokoškolských internátov. Slovenskí študenti, ktorí môžu v ČR študovať v českom jazyku za rovnakých podmienok ako domáci, na základe doterajších kritérií dostávajú internáty podľa Kučeru automaticky. S rastúcim počtom zahraničných študentov hlavne zo SR sa stále posúva vzdialenostný limit na získanie internátov, ktoré sú dotované z prostriedkov ČR.

Skryť Vypnúť reklamu

Kučera zdôraznil, že internáty sú chápané v zmysle sociálnom. V súčasnosti nemá UK a zrejme ani vláda ČR dosť prostriedkov na pokrytie dopytu (na internáty) zo strany českých študentov. Cieľom výzvy študentov je odstrániť túto diskrepanciu - "v žiadnom prípade nejde o averziu voči slovenským študentom". "Nejde o boj Slováci von, ale o boj za rovnaké pravidlá, tak to aj študenti, ako českí, tak vo veľkej miere aj slovenskí, na Švehlovom internáte, chápu," dodal Kučera, ktorý pôsobí práve na tomto internáte, kde výzva vzhľadom na najväčšie problémy vznikla.

Výzvu zatiaľ podpísalo asi 500 študentov z jedného internátu, "pretože na ostatných internátoch petícia vydržala maximálne dve hodiny, preto sme ju previedli do internetovej podoby," uviedol Kučera. Petíciu zatiaľ podporil len Akademický senát 1. lekárskej fakulty UK. Filozofická fakulta UK sa rozhodla o petícii nehlasovať a ostatné fakulty podľa Kučeru výzvu neprerokovali, alebo o tom zatiaľ nebol informovaný.

Nespokojní študenti sa snažia navrhnúť aj zmenu kritérií ubytovávania na internátoch. Podľa Kučeru by sa napríklad asi 30 percent kapacít malo rozdeliť na základe študijných výsledkov bez ohľadu na vzdialenosť, či národnosť. Ďalšia časť by sa rozdeľovala na základe sociálnej situácie študentov. Riešením by bolo podľa Kučeru aj zavedenie priamych dotácií, ktoré by školy dostávali z ministerstva práce a sociálnych vecí a slovenskí študenti by na ne nárok nemali. Podľa neho by slovenská strana mohla na ubytovanie svojich študentov nejakým spôsobom prispieť, alebo pre nich zaobstarať internát.

Univerzita Karlova, ktorá už niekoľko rokov zápasí s nedostatočnou kapacitou internátov, sa podľa dekana 1. lekárskej fakulty UK Štěpána Svačinu pokúsila riešiť problém prideľovania miest vlani, keď chcela okrem vzdialenostného kritéria presadiť i prospechové. Niektorí študenti však toto riešenie zablokovali.

Na základe platného vysokoškolského zákona môžu cudzinci študovať na českých vysokých školách za rovnakých podmienok ako Česi, ak študujú v českom jazyku. Týka sa to hlavne Slovákov, a preto počet slovenských študentov výrazne vzrástol a tento rok ich tam študuje 3542 z celkového počtu asi 6000 zahraničných študentov, pričom podobné možnosti na Slovensku využíva len 264 Čechov.


ČR neprijala na hraniciach v súvislosti s výskytom BSE žiadne opatrenia

Brno 11. júna (TASR) - Na česko-slovenských hraničných priechodoch neprijali v súvislosti s výskytom BSE v Českej republike žiadne mimoriadne opatrenia. "Sme krajina, kde sa choroba BSE vyskytla, takže na českej hranici žiadne opatrenia nie sú a odbavovanie nákladných vozidiel z našej strany je plynulé," uviedol pre TASR hovorca juhomoravského colného riaditeľstva Jaroslav Moravec.

Dodal, že vozidlá z ČR na hraniciach so Slovenskom, Poľskom i Rakúskom odbavujú tak ako pred oznámením o výskyte chorobe šialených kráv. Krajiny, ktoré zakázali dovoz hovädzieho z ČR, prijali svoje vlastné opatrenia. Doteraz jediný pozitívny výsledok BSE odhalili imunologické testy v piatok u šesťročnej kravy v Dušejove v okrese Jihlava.

Dovoz českého hovädzieho zakázalo už Slovensko, Poľsko, Litva a od dnes Maďarsko a Rakúsko. Bulharsko a Nemecko čaká na výsledky vyšetrovania nemeckého laboratória. Estónsko a Lotyšsko čakajú na oficiálne stanovisko z ČR a zo svetovej organizácie pre zdravie zvierat.

Minister poľnohospodárstva ČR Jan Fencl však verí, že okolité štáty tieto opatrenia čoskoro zrušia. "Dúfam, že zákaz je skôr symbolický a že sa naši susedia presvedčia, že tento problém zvládame, a svoje rozhodnutia zrušia," povedal minister dnes počas návštevy poľnohospodárskeho družstva v Dušejove.


EÚ chce v rozšírení pokračovať podľa vlaňajšej cestovnej mapy

Luxemburg 11. júna (TASR) - Ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) dnes v Luxemburgu privítali pokrok dosiahnutý v procese rozšírenia a potvrdili odhodlanie pokračovať na základe dosiahnutých výsledkov v prístupových rokovaniach v súlade s časovým plánom z decembra minulého roku.

V schválených záveroch však neuviedli žiadne konkrétne časové údaje, len pripomenuli závery decembrového summitu v Nice. Podľa nich sa budú môcť prístupové rokovania s najlepšími kandidátmi uzavrieť do konca roku 2004, čo by im malo umožniť účasť na voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2004.

Ministri v záveroch prijatých na dnešnom rokovaní zobrali na vedomie, že rozšírenie EÚ bude mať dôsledky pre všetky členské štáty, ako aj pre fungovanie a rozvoj spoločných politík. Tieto otázky sa budú riešiť v súlade s dohodnutými procedúrami.

Týmto konštatovaním Rada EÚ zobrala na vedomie obavy Španielska, ktoré donedávna blokovalo dohodu o voľnom pohybe osôb a požadovalo záruky, že nestratí po rozšírení pomoc pre zaostalejšie regióny.

K záverom dnešnej schôdzky je priložené vyhlásenie Európskej komisie (EK), ktorá sa zaviazala, že bude pokračovať v skúmaní dôsledkov rozšírenia na regionálnu politiku a pravidelne bude podávať správy Rade ministrov.

Komisia vo vyhlásení pripomína, že dôsledky rozšírenia na ekonomickú a sociálnu súdržnosť analyzovala už v druhej správe o tejto problematike začiatkom tohto roku.

"EK pripraví tretiu správu, aby bližšie rozpracovala návrhy potrebné na pokračovanie kohéznej politiky po roku 2006," uvádza sa v deklarácii EK. Kohézna politika EÚ sa momentálne riadi finančným výhľadom na roky 2000-06, návrh nového finančného plánu na roky 2007-13 plánuje komisia predložiť v roku 2003 alebo 2004.

Ministri dnes konštatovali, že ciele tzv. cestovnej mapy rozšírenia vytýčené pre švédske predsedníctvo v prvom polroku sa podarilo splniť. "Rada je odhodlaná stavať na týchto výsledkoch a pokračovať v rokovaniach počas belgického a španielskeho predsedníctva v súlade s cestovnou mapou," uvádza sa v záveroch, ktoré vyzývajú EK, aby podľa tejto cestovnej mapy vypracovávala návrhy spoločných pozícií k jednotlivým kapitolám legislatívy.

Kandidátskym krajinám Rada ministrov pripomenula, že pokrok v rokovaniach záleží od ich úsilia s dôrazom najmä na implementáciu a vynucovanie prevzatej legislatívy a posilňovanie administratívnych kapacít. "Kandidáti budú naďalej posudzovaní podľa vlastných výsledkov. Princíp diferenciácie ostáva základom prístupových rokovaní," konštatovali ministri.

Ministri tiež pripomenuli základný princíp rokovaní, podľa ktorého čiastkové dohody dosiahnuté počas negociácií (napríklad predbežne uzavreté kapitoly) nemôžu byť považované za konečné, pokiaľ neexistuje celková dohoda o všetkých otázkach (teda ukončené celé rokovania).


Veľká cena Festivalu maďarských divadiel zo zahraničia putuje do Komárna

Budapešť 11. júna (TASR) - Veľkú cenu Festivalu maďarských divadiel spoza hraníc, ktorého 13. ročník vyvrcholil v nedeľu v maďarskej Kisvárde, získal súbor Divadla Móra Jókaiho z Komárna za inscenáciu hry Amadeus Petera Shaffera.

Jednu z cien za celoživotné dielo získala členka komárňanského súboru Ica Némethová. Tibor Tóth z košického Divadla Thália a Emöke Vinczeová z Divadla Móra Jókaiho z Komárna získali dve z desiatich osobitných cien poroty.

Na deväťdňovom podujatí sa predstavilo 24 maďarských súborov zo zahraničia a tri scény z Maďarska v 30 predstaveniach.

Cenu maďarského ministerstva národného kultúrneho dedičstva udelili divadelníkom z juhoslovanského mesta Novi Sad. Ocenenia mesta Kisvárda si odnieslo Štátne maďarské divadlo z rumunskej Kluže za inscenáciu Molierovho Mizantropa. Páskándiho cenu, ktorú venuje Svetový zväz Maďarov, si odviezli divadelníci z juhoslovanskej Subotice. Cenu divákov získal Súbor Miklósa Tompu Národného divadla v rumunskom Baia Mare za inscenáciu Benetovho diela Herečky.

O Cenu Illyésovej nadácie sa rozdelili divadelníci z Ukrajiny a Rumunska, o Cenu organizátorov ich kolegovia z Juhoslávie a Rumunska.


SR v utorok v Bruseli uzavrie jednu kapitolu, neotvorí však všetky ostávajúce

Luxemburg 11. júna (TASR) - Slovensko uzatvorí v utorok počas ministerského kola prístupových rokovaní s Európskou úniou (EÚ) kapitolu colná únia a celkovo ich bude mať na svojom konte 17. Nakoniec sa však nepodarí otvoriť všetky ostávajúce kapitoly, pretože EÚ sa nedohodla na spoločnej rokovacej pozícii ku kapitole spravodlivosť a vnútro.

Slovensko otvorí rokovania o nových kapitolách finančná kontrola (ktorá pôvodne nefigurovala v pláne švédskeho predsedníctva, ale schválenie zákona vo vláde umožnilo jej otvorenie), poľnohospodárstvo, dane a voľný pohyb osôb. Jedinou neotvorenou kapitolou z 29 súborov práva EÚ, o ktorých sa rokuje, ostane spravodlivosť a vnútro.

V kapitole voľný pohyb osôb ponúkne EÚ Slovensku uzatvorenie, ak bude Bratislava súhlasiť s navrhovaným obmedzením voľného pohybu pracovníkov po rozšírení EÚ na 2+3+2 roky. Slovenská delegácia vedená ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom však požiada o pokračovanie rokovaní.

Slovensko bude veľmi pravdepodobne chcieť pokračovať aj v rokovaniach o voľnom pohybe kapitálu, kde EÚ navrhuje prechodné obdobie na predaj lesnej a poľnohospodárskej pôdy na sedem rokov. Slovenský vyjednávací tím však zatiaľ disponuje mandátom na 7+3 roky, teda na možné predĺženie prechodného obdobia po siedmich rokoch o ďalšie tri roky.

V prípade kapitoly colná únia, ktorá sa v utorok uzavrie, čakal Brusel na schválenie nového colného zákona. Slovenský parlament ho schválil 22. mája a nová legislatíva začne platiť od 1. júla 2001.

Z ostatných kandidátskych krajín očakáva veľký posun vpred Maďarsko, ktoré by podľa diplomatických zdrojov malo uzavrieť tri náročné kapitoly - voľný pohyb osôb, voľný pohyb kapitálu a dane. Pri voľných pohyboch pristúpila údajne EÚ na niekoľko podmienok Budapešti a Maďarsko tak bude môcť tieto kapitoly uzavrieť. Celkovo by tak mohlo mať po utorku 22 uzavretých oblastí a ocitlo by sa na čele rebríčka všetkých kandidátskych krajín spolu s Cyprom, ktorý má uzavrieť jednu kapitolu.

Česká republika uzatvorí kultúru a audiovizuálnu politiku a celkovo bude mať 19 uzavretých kapitol, nie je však vylúčené, že pristúpi na podmienky EÚ vo voľnom pohybe osôb. Slovinsko ostane na terajších 20 kapitolách, Estónsko na 19 a žiadnu kapitolu neuzavrú ani Poľsko a Malta (zatiaľ uzavreli po 16). Litve a Lotyšsku by sa malo podariť uzatvoriť po dve kapitoly, Litva by teda mala celkovo 17 a Lotyšsko 15.


Predsedovia MVSZ a Celoštátnej rady MVSZ na Slovensku rokovali v Štrasburgu

Budapešť 11. júna (TASR) - O osude Maďarov spoza hraníc rokovali v Štrasburgu s predstaviteľmi Rady Európy (RE) najvyšší predstaviteľ Svetového zväzu Maďarov (MVSZ) Miklós Patrubány a predseda Celoštátnej rady MVSZ na Slovensku László Soóky. Na tlačovej konferencii v Budapešti o tom dnes informoval podpredseda MVSZ Zoltán Király.

Predmetom diskusie účastníkov rokovaní bola správa o situácii maďarskej menšiny na Slovensku v roku 2000. "Táto správa je kozmeticky upravená a zďaleka neodráža problémy na Hornej zemi, obhajuje skôr kritériá slovenskej moci, ako záujmy tamojšej maďarskej menšiny," mienil Zoltán Király.

Podľa jeho názoru zo správy jednoznačne vyplýva, že predstaviteľov RE dezinformovali, respektíve pred nimi zatajili skutočný stav nielen slovenskí informátori, ale aj za legitímnych považovaní maďarskí informátori zo SR. V alsaskej metropole sa potvrdilo, že maďarská národnostná tlač na Slovensku je pod vplyvom Strany maďarskej koalície (SMK), vyhlásil podpredseda MVSZ a dodal, že kým niektoré periodiká "iba" selektujú a zatajujú dôležité informácie, iné dezinformujú a manipulujú podľa predstáv SMK.

V Štrasburgu sa podľa Királya hovorilo aj o tom, že mzdy hercov a pedagógov maďarskej národnosti na Slovensku sú v priemere o 20 percent nižšie ako platy ich slovenských kolegov.


Wall Street Journal Europe: Slovenský líder beží v ústrety Západu

Londýn/Bratislava 11. júna (TASR) - Slovensko je v súčasnosti na čele dlhého radu kandidátov, ktorí sa uchádzajú o členstvo v NATO a na dosah ruky má aj k členstvo v Európskej únii (EÚ). Ale vždy tomu tak nebolo, konštatuje dnes medzinárodný denník Wall Street Journal Europe.

Slovenský premiér je maratónsky bežec, ale práve teraz sa nachádza uprostred celkom iného závodu. Dzurinda neúnavne chodí po svete a lobuje za vstup Slovenska do NATO aj EÚ. Jeden týždeň v Bruseli a ten ďalší vo Washingtone a šance Slovenska v obidvoch kluboch vyzerajú sľubne, píše denník.

V Bruseli Dzurindu obdivujú, ale doma jeho popularita klesá a dosahuje sotva dvojciferné číslo, pokračujú noviny a dodávajú, že za poklesom jeho preferencií je neistota a ekonomické bolesti, vyplývajúce z ekonomických reforiem, ktoré Dzurindova koalícia presadzuje už tretí rok. Znižujúcej sa Dzurindovej obľúbenosti by mohli podľa Wall Street Journal Europe zneužiť opoziční politici a "vykoľajiť" slovenské nádeje pre vstup do NATO aj EÚ.

Dzurindova koalícia štyroch strán pred troma rokmi vytlačila z politickej scény Vladimíra Mečiara, ktorého autoritatívne vládnutie vypudilo Slovensko na okraj európskeho priestoru. Krajina sa v roku 1997 nedostala do zoznamu krajín, pozvaných do NATO a vypadla aj z prvej šesťčlennej skupiny kandidátskych štátov, ktoré odštartovali rokovania o pripojení k EÚ.

Dzurinda a jeho vláda, píše denník, sa zásadným spôsobom pričinili o zmenu reputácie Slovenska. Sprivatizovali sa najväčšie bankové ústavy a oceliarne a liberalizovali sa ceny. Vláda prizvala do koalície aj politické subjekty reprezentujúce maďarskú národnostnú menšinu, čím do určitej miery pred ostatným svetom neutralizovala veľmi citlivú otázku domácej politiky a v spolupráci s EÚ rieši aj problematiku zlepšenia vzdelania a pracovných príležitostí pre rómsku komunitu. Bola posilnená práca polície a súdov a v súlade s požiadavkami EÚ schválené zákony a novelizovaná ústava.

Keď EÚ minulý rok začala prístupové rokovania s druhou kandidátov Slovensko dostalo šancu dobehnúť stratený čas a posilnením demokracie sa zo Slovenska stal seriózny adept aj na vstup do NATO.

Ako ďalej noviny uvádzajú, 70 percent Slovákov sa podľa posledného prieskumu verejnej mienky vyslovilo za účasť Slovenska v EÚ, zatiaľ čo pre NATO hlasovalo iba 48 percent respondentov. Bratislava sa obáva, že s blížiacim sa dátumom vstupu do EÚ a pokračujúcimi reformami nadšenie obyvateľov Slovenska klesne tak ako v susednom Poľsku.

Róberta Fica, ktorý vedie prieskum obľúbenosti slovenských politikov, a po ňom nasledujúceho bývalého premiéra Mečiara denník označil za nacionalistov, ktorých Západ kritizuje za vyvolávanie a šírenie strachu z toho, že Rómovia a Maďari si na Slovensku uzurpujú príliš veľa moci na úkor Slovákov. Niektorí predstavitelia EÚ podľa denníka tvrdia, že práve oni dvaja evokujú spomienku na Jörga Haidera, rakúskeho ultranacionalistu, ktorého volebné víťazstvo spôsobilo uvalenie sankcií na Viedeň. Ale vzhľadom na to, že Slovensko nie je na čele pelotónu pre členstvo, takéto predstavy zraňujú. "Všetko je to veľmi krehké," cituje Wall Street Journal Europe nemenovaného západného diplomata v Bratislave, ktorý dodal, že "ak zvíťazia (Fico alebo Mečiar), šance (Slovenska) pre vstup do NATO a EÚ sú ohrozené".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 513
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 698
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 20 994
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 981
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 121
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 613
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 730
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 706
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 578
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 9 132
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie nielen môže bolieť, ale možno sa pri čakaní naň nakaziť. Ilustračná fotografia.
Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Podcast Dobré Ráno.
Minister obrany Jaroslav Naď.
Autorská strana Samuela Marca

Keď príde šialenec a všetko zmení (píše Samo Marec)

Čo všetko je možné, keď ľudia uveria, že možné je všetko.

Marcelo Bielsa.

Neprehliadnite tiež

Krajniak predpovedá uvoľňovanie opatrení od polovice novembra

Minister práce očakáva od plošného testovania úspech a klesajúcu krivku nakazených.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas príchodu na rokovanie 47. schôdze vlády SR 28. októbra 2020 v Bratislave.

Rezort školstva preskúma zákonnosť odvolávania rektora STU

V prípade splnenia podmienok bude predložený návrh prezidentke SR.

Miroslav Fikar, rektor Slovenskej technickej univerzity.

Koronavírus: V Česku stále rastie počet infikovaných (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 46 056. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 176 obetí.

Ilustračná fotografia.
Testovanie nielen môže bolieť, ale možno sa pri čakaní naň nakaziť. Ilustračná fotografia.