Dom bývalého poslanca dostala do daru dcéra, podiely vo firmách previedol bezodplatne na ženu.
BRATISLAVA. Bývalý poslanec za SDK Peter Ďuračka, ktorý bol v minulosti odsúdený za podvod, sa vlani účelovo zbavoval majetku.
Chcel, aby mu štát odpustil dlhy, ktoré zanechal. Čiastočne sa mu to podarilo.
Bez peňazí
Peter Ďuračka
poslancom za SDK sa stal v roku 1998, prezentoval sa luxusným životným štýlom, v roku 1999 sa po priestupku pred policajtmi oháňal imunitou a bol vulgárny, SDK ho z parlamentu vytlačila vďaka tomu, že bol iba náhradníkom, v roku 2004 takmer prešiel autom policajta, ktorý sa ho snažil zastaviť, v júni 2007 ho súd za útok a starší podvod poslal do väzenia na osem rokov, Najvyšší súd trest zmiernil.
Najvyšší súd v polovici mája zamietol Ďuračkovu žiadosť o oslobodenie od súdnych poplatkov v jednom zo série jeho súdnych sporov o ochranu osobnosti.
Ďuračka sa snažil dokázať, že je bez peňazí, súdy mu však neuverili.
„Bezodplatný prevod obchodných podielov na manželku sa súdu javil ako účelový. Postup vyhodnotil ako účelové zbavovanie sa majetku,“ píše sa okrem iného v rozhodnutí, proti ktorému sa nemožno odvolať.
Stále vo firmách
Ďuračka tiež súdu tvrdil, že už nežije s manželkou v spoločnej domácnosti vo vile na Hrebendovej ulici v Bratislave, hoci sa tam podľa súdu zdržiava.
Dom je podľa výpisu z katastra od septembra minulého roka napísaný na ich dcéru na základe darovacej zmluvy. V obchodnom registri Ďuračka stále figuruje v orgánoch viacerých firiem.
Redakcii sa s Ďuračkom vo štvrtok spojiť nepodarilo. Domáci telefón zdvihla žena, ktorá položila hneď, ako zistila, že volá denník SME. V areáli vily v čase obeda nebolo vidno žiadny pohyb.
Za podvod a napadnutie policajta poslal Najvyšší súd Ďuračku v roku 2008 do väzenia na päť rokov. Pôvodný trest mu znížil o tri roky, pridal však k nemu pokutu vyše 33-tisíc eur.
Z výkonu trestu Ďuračku podmienečne prepustili v roku 2010. Pokutu mu Krajský súd v Bratislave zrušil vlani v septembri, lebo podľa neho dostatočne preukázal, že nemá peniaze a je poberateľom dávok v hmotnej núdzi.
Dlhuje štátu
Už o mesiac iný súd rozhodol o účelovosti Ďuračkovho konania. Pripustil zároveň, že Ďuračkovi vyhovuje vystupovať ako nezamestnaná osoba bez príjmu, keďže štátu dlhuje viac ako 323-tisíc eur. Najvyšší súd teraz potvrdil, že rozhodnutie bolo správne.
Podvodu sa Ďuračka dopustil v roku 1996 tým, že na základe fiktívnych zmlúv si nechal vyplatiť odpočet DPH takmer 500tisíc eur.
Časopis Plus 7 dní vlani informoval, že ústredie práce podalo trestné oznámenie pre podozrenie zo subvenčného podvodu, keďže Ďuračka hmotnú núdzu podľa neho úradom preukazoval skreslenými dokladmi.
Polícia vo štvrtok neodpovedala, ako sa vyšetrovanie skončilo.

Beata
Balogová
