Bratislava 25. augusta (TASR) - Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) dnes opätovne vylúčila povolebnú spoluprácu s Hnutím za demokratické Slovensko (HZDS).
Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková v dnešnej diskusnej relácií Jóóój v televízii Joj totiž uviedla, že ak vo vláde, ktorá vzíde zo septembrových parlamentných volieb, bude SDKÚ, tak HZDS tam nebude a opačne.
Tieto slová podpredseda HZDS Rudolf Žiak nekomentoval, vyjadril sa len, že HZDS v budúcom volebnom období chce mať koaličných partnerov, ktorí budú mať jasný program v integračných otázkach a otázkach reforiem. Žiak zdôraznil súčasné zasadzovanie sa hnutia vstupu SR do NATO, hoci v relácii pripustil chyby Mečiarovej vlády práve v integrácii.
Za určitým spôsobom tendenčné označil podpredseda HZDS hodnotenie vlády Vladimíra Mečiara americkým senátorom Johnom McCainom. Ten počas návštevy Slovenska hovoril o korupcii a o porušovaní ľudských práv bývalou vládou. Podľa Žiaka bolo by vhodné sa vyjadrovať objektívnejšie a hodnotiť kritickejšie i súčasnú vládu.
Rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR o prepustení exriaditeľa Slovenskej informačnej služby a terajšieho poslanca Národnej rady SR Ivana Lexu na slobodu považuje Martináková za nelogické a je podľa nej podozrenie, že je aj vo vážnom rozpore so zákonom. Prípad Lexu sa nekončí, ale bude pokračovať ďalej, poznamenala podpredsedníčka SDKÚ. Pravdepodobne sa bude podľa nej aj revidovať rozhodnutie NS, aby sa Lexa do väzby vrátil.
Kauza Lexa je podľa Žiaka pred voľbami opätovne medializovaná so zámerom ovplyvniť verejnú mienku a voľby. "Zavlečenie" Lexu na Slovensko pokladá za mediálnu bombu, ktorá však nevyšla tak, ako si predstavovala vláda. Jedine súdy by mali rozhodnúť o vine a nevine Lexu a nie politici, poznamenal podpredseda HZDS. Média svojimi niektorými informácii zámerne i nezámerne zavádzajú verejnosť, uviedol Žiak. Podpredseda HZDS poprel, že by vedel o mieste, kde sa Lexa počas svojej neprítomnosti zdržiaval. Zároveň odmietol myšlienku, že by sa s ním bol stretol v Juhoafrickej republike alebo niekde inde.
Nový riaditeľ STV, ktorý bude vymenovaný po voľbách, by sa mal venovať podľa Žiaka predovšetkým ekonomickej situácii v televízii. Druhou úlohou by malo byť, aby STV naozaj plnila úlohy, ktoré jej zo zákona ako verejnoprávnej inštitúcie vyplývajú, a aby nepodliehala politickým tlakom ako sa dialo zo strany súčasnej vládnej koalície, uviedol Žiak. Martináková odmietla, že by zo strany vlády boli vyvíjané takéto tlaky na STV. Dialo sa tak podľa nej v predchádzajúcom volebnom období.