Hrady a zámky sa snažia po požiari Krásnej Hôrky viac dbať na ochranu pred ohňom.
BRATISLAVA. Na protipožiarny náter drevených šindľových striech a krovov slovenských hradov chýbajú ich správcom peniaze.
Drevo na strechách je pritom najväčším požiarnym rizikom, zhodujú sa tri mesiace po požiari hradu Krásna Hôrka riaditelia viacerých slovenských hradov.
Pri marcovom požiari Krásnej Hôrky vydržala iba strieška z novších šindľov, ktoré už pred ohňom chránil protipožiarny náter.
Plamene za niekoľko minút zlikvidovali všetky šindľom pokryté strechy, roztavili tri bronzové zvony v kaplnke, zničili zbierku vzácnych tureckých zbraní a exponáty v gotickej časti hradu. Najviac poškodený je palác, kde sa prepadol strop.
Protipožiarne opatrenia hodnotia odborníci ako nedostatočné, hrozí, že poisťovňa nevyplatí celú sumu poistného plnenia.
Majú vlastné striekačky
„Nátery znižujú horľavosť a ničivosť škôd, ktoré oheň spôsobuje,“ hovorí kastelán Jaroslav Matejka z hradu Beckov, kde šindle majú natreté.
„Máme aj hydranty, vlastnú protipožiarnu nádrž s čerpadlami, ktoré vytlačia vodu aj do najvyšších miest na hrade,“ opisuje protipožiarne opatrenia. Na hrade majú aj hasiace prístroje.
Oravský hrad, kde je tiež veľká časť expozícií pod strechou, má podobne, ako mala Krásna Hôrka, drevenú strechu bez náteru.
Technik požiarnej ochrany Ján Skubeň z Oravského múzea hovorí, že aj keby chceli šindle natrieť, nemajú na to peniaze. „Šindľové strechy sú všetky horľavé.“
Na hrade majú vlastnú protipožiarnu hliadku, hasičskú striekačku, hydranty a vlastnú nádrž. Posledné protipožiarne cvičenie hasičov však bolo na hrade ešte v roku 2000.
Prišiel čas plechu
Najväčší hrad na Slovensku Spišský zlikvidoval požiar v roku 1781 a odvtedy je zakrytá už iba malá časť hradu.
„Expozície pre verejnosť máme v suteréne vrchného hradu a strechou je prekrytá aj kaplnka. Ako krytinu sme použili pozinkovaný plech, takže nám nehrozí požiar od drevených šindľov,“ povedala riaditeľka Spišského múzea v Levoči Mária Novotná.
Väčší problém majú podľa nej s okolitými pozemkami, ktoré sa každoročne vypaľujú, ale keďže patria rôznym majiteľom, nemajú na nich dosah.
„Tomu nevieme zabrániť. Požiadali sme majiteľov pozemkov, aby sme mohli odstrániť kroviny od múrov,“ hovorí Novotná.
Strechu Zvolenského zámku chráni medená krytina a šindeľ.
„My sa najviac obávame bleskov, zažili sme už tri. Keďže je tu národná galéria, máme nadštandardný systém protipožiarnej ochrany,“ hovorí správca zámku Peter Heneš.
„Všade sú senzory, takže požiar vieme ihneď zistiť. Budem však požadovať, aby sa častejšie robili protipožiarne nátery krovov,“ povedal.

Beata
Balogová
