Za Jahnátka zarábala Slávka Jánošíková v Transpetrole státisíce eur, potom mu asistovala, teraz šéfuje sekcii.
BRATISLAVA. V roku 2008 písala Slávka Jánošíková ako učiteľka materiálovo-technologickej fakulty s vtedajším ministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom za Smer skriptá s názvom Štruktúra a vlastnosti polymérov.
Krátko potom ju Jahnátek dosadil do predstavenstva štátneho Transpetrolu, kde podľa zverejnených majetkových priznaní zarobila od roku 2008 do roku 2010 viac ako 440-tisíc eur a stihla aj prednášať na univerzite.
Úrodný rok 2010
Obzvlášť sa jej darilo v roku 2010, keď ju odvolali. Jej majetkové priznanie ukazuje sumu 231 498 eur.
Keď Jahnátek odišiel do opozície, stala sa jeho poslaneckou asistentkou. Teraz je dvojica opäť spolu - Jánošíková šéfuje sekcii pôdohospodárskej politiky a rozpočtu. Vyhrala konkurz.
„Pani Jánošíková je špecialistka na finančné záležitosti. Preto si ju minister vybral,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva Magda Tóth Želeňáková.
„Suma, ktorú zarábala v predstavenstve Transpetrolu, bola za ministrovania Ľubomíra Jahnátka ešte o polovicu znížená v porovnaní s tým, čo zarábali členovia predstavenstva za Dzurindovej vlády,“ povedala o bývalom Jánošíkovej plate.
Príjmy len z Transpetrolu
Na otázku, aký bol plat a odmeny Jánošíkovej v Transpetrole, hovorkyňa firmy napísala, že výšku platu členov štatutárnych orgánov zverejniť nemôžu.
„Uvádzame len rozpätie 739 až 2959 eur, pričom priemerná výška mesačnej odmeny za výkon funkcie tak je asi 1200 eur,“ napísala hovorkyňa Lucia Patznerová.
Platy členov vrcholového manažmentu podľa nej schválili v roku 2009 za Jahnátka.
„V prípade odchodu členov štatutárnych orgánov a výkonných manažérov spoločnosti Transpetrol z funkcií im nevzniká nárok na žiadne mimoriadne odmeny.“
„Žiadne odstupné som nedostala,“ hovorí aj Jánošíková. Na otázku, z čoho pozostával jej príjem 231-tisíc eur, povedala, že do majetkového priznania napísala to, čo jej vychádzalo z podkladov od firmy.
„Keď je to tam uvedené, tak asi áno,“ odpovedala na otázku, či celú sumu získala z Transpetrolu.
Hovorí, že okrem platu dostala „nejaké odmeny“, ktoré boli „v zmysle Zákonníka práce, respektíve interných predpisov spoločnosti“.
Nominanti Smeru po voľbách vrátili do funkcií viac bývalých manažérov štátu, ktorí po prvej Ficovej vláde odišli so zlatými padákmi.
Ešte rátajú
Bývalý minister dopravy a šéf KDH Ján Figeľ, za ktorého dostali zlaté padáky viacerí nominanti hnutia, vo štvrtok premiéra Roberta Fica vyzýval, aby zverejnil odchodné za posledných desať rokov.
Fico mu odkazuje, že mal ako minister dvadsať mesiacov, aby odmeny zverejnil sám.
„Keďže nie všetky rezorty z objektívnych dôvodov stihli dodať potrebné dokumenty, predseda vlády čaká na ich skompletizovanie. Potom rozhodne o ďalších krokoch,“ odvetila na otázku, či premiér zverejní odstupné, hovorkyňa Beatrice Hudáková.

Beata
Balogová
