Ocenenej študijnej referentke z Univerzity Komenského, ktorá pracovala na ministerstve práce, prekážalo, že chodí do práce, no nič nerobí. Radšej dala výpoveď.
BRATISLAVA. Biela vrana 2010 Zuzana Melicherčíková upozornila na pochybné prijatie skupiny daňových poradcov na právo na Univerzite Komenského.
Zo školy musela odísť, novú prácu našla na ministerstve práce. Už tam nerobí.
Miesto asistentky v odbore verejného obstarávania jej ponúkli v roku 2011 po tom, čo chvíľu robila v McDonald's.
Melicherčíková si prácu obľúbila, no po zmene vlády začala chodiť do práce zbytočne.
Aj ministerstvo priznalo, že na niektorých odboroch sa nepracovalo.
Mesiace bez práce
„Obstarávania sa pozastavili, nikto nevedel, čo máme robiť. Osem a pol hodiny sme boli zatvorení v kancelárii a nikoho nezaujímalo, čo robíme, hlavne, že sme v práci,“ hovorí Melicherčíková.
„Kolegovia sa pokúšali dostať k vedúcemu služobného úradu, no len ťažko sa dozvedeli, čo majú robiť s prebiehajúcimi obstarávaniami.“
Po dvoch mesiacoch ničnerobenia napísala na konci mája sťažnosť vedúcemu služobného úradu a žiadala ho o pokyny.
Na štátnu prácu zanevrela
„Ten nás pozval na stretnutie, kde sa ospravedlnil, že si neuvedomil, ako tie dva mesiace rýchlo ubehli, no nič sa nezmenilo,“ hovorí.
Melicherčíková preto požiadala o ukončenie pracovného pomeru a odišla dohodou bez odstupného.
„Nemohla som len tak chodiť do práce a brať plat zo štátnych peňazí, hoci som v práci iba sedela a nikto mi nevedel povedať, kedy opäť začnem pracovať.“
Hovorí, že pracovať sa nemalo na viacerých odboroch na ministerstve.
Na verejnú správu po skúsenosti z Univerzity Komenského a ministerstva práce zanevrela.
„Odišla som do súkromného sektora. Na ministerstve sa mi pracovalo dobre, ale keď som videla, že prepustili aj slušných ľudí, ktorí v minulosti upozornili na kšefty, asi by som v takom prostredí nemohla pracovať.“
Ministerstvo: Všetci robia
Súčasné vedenie ministerstva priznalo, že niektoré odbory boli znefunkčnené a zamestnanci tak nemohli pracovať.
Tvrdí, že za to môže predošlé vedenie, ale v súčasnosti sú už všetky odbory ministerstva plne funkčné.
„Zmenami v organizačnej štruktúre urobilo také výrazné zásahy, že nefungovali niektoré úseky. Napríklad bol úplne zrušený mediálny odbor určený na komunikáciu s médiami a mnohé iné dôležité pozície pre fungovanie ministerstva,“ povedal hovorca Michal Stuška.
Ministerstvu stále chýbajú deviati vedúci odborov, ktorých nahradili poverení zamestnanci.
Archívne video:
Hovorca negatívny prístup nezažil
GÁBOR GRENDEL pracoval dva roky ako hovorca ministra vnútra. Prišiel z televízie Markíza.
Pred príchodom na ministerstvo ste nemali obavy z množstva úradníkov?
„Pre hovorcu je kľúčové, aby si profesijne a ľudsky sadol so šéfom. Keďže táto podmienka bola splnená, nemal som obavy. Predtým som nepôsobil v štátnej správe, tak som nemal presnú predstavu ani predsudky, ako to tam funguje.“
Ani z novinárskej praxe?
„Všeobecný obraz je negatívny, ale ako novinár som nemal vyslovene zlé skúsenosti. Vychádzal som z obrazu, ktorý vykresľujú médiá.“
A ten sa nepotvrdil?
„Toto čierno-biele videnie sa nielenže nepotvrdilo, ale skôr vyvrátilo. Vždy spomínam na prípad, keď mi novinárka zavolala v piatok o pol šiestej, že potrebuje niečo zistiť. Riaditeľka účelového zariadenia v Trenčianskych Tepliciach hneď sadla do auta v Trenčíne, odviezla sa do práce a bez akejkoľvek neochoty zistila, čo bolo treba.“
Naozaj si nespomeniete na negatívny príklad?
„Aj v štátnej správe sú ľudia, ktorí pristupujú k práci poctivo, a aj takí, ktorí to flákajú. Osobne, možno aj tým, že hovorca je považovaný za pravú ruku ministra, som nezažil niečo negatívne.“
A keď ste prišli v piatok popoludní do úradu, nestalo sa, že ste nikoho nestretli, lebo všetci už boli doma?
„Tým, ktorí to berú poctivo, je jedno, aký je deň. Sú aj takí, ktorí to berú vyslovene ako osem odpracovaných hodín a pre nich o pol štvrtej padla. Novinárska práca je niekedy o zbytočnom trojhodinovom čakaní na dve vety po rokovaní vlády. Na ministerstve som takéto hluché hodiny nezažil.“
Ako dlho ste denne robili?
„Bolo to rôzne. Keď zavraždili Ernesta Valka, mali sme poradu o pol dvanástej a o pol druhej v noci sme vyrážali do terénu. Neexistoval fixný pracovný čas.“
Veronika Prušová
Vláda chce menej ľudí v štátnej správe
BRATISLAVA. Treba zefektívniť prácu v štátnych a verejných organizáciách, lebo musíme šetriť, hovorí ministerstvo vnútra.
Základným princípom má byť pravidlo „všetko v jednom, jedno všade“ – občan si bude môcť vec vybaviť na jednom mieste a zároveň kdekoľvek.
Ministerstvo teraz analyzuje inštitucionálne usporiadanie orgánov štátnej správy, podľa toho bude zrejme škrtať aj pracovné miesta.

Beata
Balogová
