BRATISLAVA. Hoci si hrdinské činy odvážnych ľudí všimli Aliancia Fair play a Via Iuris, ktoré im odovzdali ocenenie Biela vrana, väčšina káuz, na ktoré upozornili, nemá úspešný koniec.
Starosta neustúpil
Biela vrana 2011 Erika Lakatošová po tom, čo upozornila na starostu obce Ruská, ktorý šafáril s obecnými peniazmi, bola dva roky nezamestnaná. Prepustil ju z obecného úradu.
„Od prvého júna pracujem na živnosť v oblasti účtovníctva. Starosta je však stále starostom a nechce ma vymenovať za poslankyňu obecného zastupiteľstva,“ hovorí Lakatošová.
Stromy vyťali
Biela vrana 2010 Marek Božík, ktorý v Bardejove bojoval za zachovanie kasární a aleje stromov proti developerovi, vyratúva, že kasárne boli zbúrané, stromy zrezané a na ich mieste bude obchodný dom.
„Hoci sa pod petíciu podpísalo okolo šesťtisíc ľudí, primátor bol viac naklonený developerovi. Malé plus bolo, že stiahol na mňa žalobu, v ktorej žiadal finančné odškodnenie,“ povedal.
Pripravuje zákon
Ján Mičovský pred dvoma rokmi poslal otvorený list, kde upozornil na netransparentné dianie v štátnych lesoch. „Je to smutné, ale nič sa nepohlo, prokuratúra to stále len prešetruje,“ hovorí.
Vďaka oceneniu kandidoval do parlamentu na kandidátke OĽaNO a uspel.
„V krátkom čase predložím nový návrh zákona o štátnych lesoch a tiež pripravujem zákon o ochrane zamestnancov, ktorí sa rozhodnú verejne hovoriť o probléme vnútri štátnych firiem.“
Naďalej bojuje za mamu
Zuzana Lauková prevzala Bielu vranu za svoju matku sudkyňu. Bola prvou sudkyňou, ktorej Súdna rada siahla na príplatok k náhrade príjmu a k nemocenskej počas práceneschopnosti.
Jej PN-ku označila za účelovú. Marta Lauková v septembri 2010 zomrela.
Predseda Súdnej rady Štefan Harabin napriek tomu opakuje, že sa „dala na maródku“, lebo nechcela pracovať na inom ako trestnom úseku a že „na maródke spadla zo stromu“.
Jej dcéra chcela Harabina žalovať, nemá však dosť peňazí na súdne trovy.

Beata
Balogová
