BRATISLAVA. Súd rozhodol, že predstieral život v chudobe, štátu to však nebráni, aby ho ďalej viedol ako osobu v hmotnej núdzi.
Kým sa bývalý poslanec SDK Peter Ďuračka, odsúdený za podvod s DPH, nezamestná, nemusí štátu zaplatiť stratu vyše 323-tisíc eur, ktorú mu spôsobil.
Ústredie práce sa k Ďuračkovmu prípadu nechce vyjadrovať. „Ide o súkromnú osobu,“ povedal hovorca Peter Zeman.
Polícia vyšetrovala, či sa bývalý poslanec žiadosťou o dávky nedopustil subvenčného podvodu. Trestné oznámenie podal úrad práce v Bratislave.
„V októbri 2011 bolo predmetné trestné oznámenie odmietnuté,“ hovorí František Peczár z krajského policajného riaditeľstva.
Kto nič nemá
Bývalá šéfka úradu práce v Bratislave Ida Želinská tvrdí, že systém hmotnej núdze na Slovensku využívajú mnohí.
Ďuračkov prípad na to iba upozornil. „Tento status vás chráni napríklad pred exekúciami, pred splácaním dlhov, pred platením výživného. Kto nič nemá, tomu nič nemôžu zobrať.“
Vybaviť si potvrdenie pritom nie je ťažké. Stačí si naštudovať zákon, formálne sa zbaviť majetku a nepracovať. O zlej legislatíve svedčí podľa Želinskej napríklad to, že osoba v hmotnej núdzi môže vlastniť auto v hodnote 6,5-tisíca eur.
Ďuračkov účelový postup zistili súdy vlani, ale v inej veci. Pre údajnú hmotnú núdzu si chcel vybaviť aj to, aby mu odpustili poplatok v istom spore, lenže neuspel. Jeho dovolanie voči verdiktu teraz v máji zamietol Najvyšší súd.
Vraj mu stačí 118 eur
Súdy rozhodli, že Ďuračka účelovo previedol obchodné podiely bezplatne na manželku. Vilu daroval dcére a vydokladoval, že býva v podnájme. „Sám žalobca uviedol, že týmto postupom sa snažil získať príspevok k dávke v hmotnej núdzi,“ píše sa v súdnom rozhodnutí.
Ďuračka súdu tvrdil, že žije zo sumy 118,3 eura mesačne, čo je zhruba výška dávky.
Želinská upozorňuje, že jej poberatelia dostávajú každý mesiac od štátu navyše dve eurá ako kompenzáciu za dvadsaťkorunové poplatky u lekára, ktoré zaviedol bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Poplatky sú dávno zrušené, príspevok však v zákone nechali.
Prokurátor navyše podľa zistení SME doručil ústrediu práce stanovisko, že pochybilo, keď Ďuračku odmietlo zaradiť do evidencie ešte počas jeho pobytu vo väzení. Vyhovelo mu, až keď ho v roku 2010 podmienečne prepustili na slobodu.
Neznáme opatrenia
Ústredie práce tvrdí, že zneužívanie dávok kontroluje. Vlani urobilo 126 kontrol a preverovalo sumu vyše 791-tisíc eur, ktoré štát vyplatil na dávkach. „Neoprávnené čerpanie dávok bolo zistené v trinástich prípadoch v celkovej sume 6458 eur,“ hovorí Zeman.
Ministerstvo práce oznámilo, že sa „aj vzhľadom na posledné známe prípady z praxe“ problémom intenzívne zaoberá. Aké opatrenia prijme, nespresnilo.

Beata
Balogová
