BRATISLAVA. V novembri 2010 bol František Neupaer z občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia jedným z aktivistov, ktorí vyzvali, aby na Slovensku konečne vzniklo múzeum komunizmu.
V pondelok aj vďaka výzve mohol novinárov pozvať do nenápadných priestorov, kde múzeum zločinov a obetí komunizmu do konca roku vznikne. Žiadne honosné priestory ani budova Úradu vlády, ako plánovala vtedajšia premiérka Iveta Radičová.
Združenie získalo priestory v susednej budove a na pomoc od štátu už pomaly zabúda.
Múzeum bude sídliť v podkroví Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, ktorá priestory prenajme za symbolické euro. Malo by byť skôr pre mladých, v múzeu ich budú čakať skladacie bicykle, na ktorých sa môžu vydať na miesta späté s komunizmom.
Predseda Konfederácie politických väzňov Anton Srholec očakáva, že z múzea sa stane akési centrum spomienky.
„Svet sa nejako stáva unaveným demokraciou, je apatický. Naraz sa organizujú extrémna pravica a ľavica, ktoré by mohli v budúcnosti priniesť podobné krvavé kúpele, ako nám pripravil komunizmus, ktorý zvíťazil v 48. roku v Československu,“ odpovedal na otázku, prečo je dôležité, aby múzeum vzniklo.
Dobrovoľníci postupne zháňajú artefakty. Každý musí mať svoj príbeh, ktorý odhalí krutosť bývalého režimu. Tak ako cínový panáčik väzňa z Jáchymova či z dreva vyrezávaný drak.

Beata
Balogová
