BRATISLAVA. Obžalobou voči dvom Slovincom prokuratúra uzavrela ďalšiu ďasť kauzy tureckého kamióna, v ktorej na Vianoce 2010 skončil vo väzení nevinný český šofér.
Miesto deklarovaného nákladu bol kamión naložený anhydridom kyseliny octovej, ktorá sa používa na výrobu heroínu.
Polícia náklad sledovala na trase Slovensko – Turecko, aby odhalila hlavných aktérov obchodu. Po problémoch na tureckej colnici musela operáciu predčasne ukončiť.
Slovincom za obchodovanie s drogami teraz hrozí až 25 rokov väzenia alebo doživotie. Na tlačovej konferencii o tom dnes informoval riaditeľ Odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry Peter Šufliarsky.
Prokuratúra podala 30. mája obžalobu na Okresnom súde v Trnave voči Sebastianovi M. a Alenovi Ž. Ide údajne o dve z 11-tich osôb, ktoré organizovali tranzit 10-tisíc litrov nebezpečnej chemickej látky v hodnote 300-tisíc eur. Obaja sú vo väzbe. O úlohách ostatných zúčastnených Šufliarsky nechcel informovať.
Podľa prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara bolo v tomto prípade vypočutých 25 svedkov a vykonaných šesť domových prehliadok. Na prípade spolupracovali aj krajiny, cez ktoré dodávka chemickej látky smerovala.
Turecká polícia mala podľa dohody dosledovať transport tak, aby bolo možné identifikovať objednávateľov a výrobcov drog. Policajná akcia stroskotala po tom, ako tureckí policajti sledovaný kamión nečakane zadržali.
Gašpar dnes povedal, že slovenské orgány pri akcii neporušili žiadne povinnosti, čo podľa neho potvrdila aj kontrola.
Súčasný minister vnútra Robert Kaliňák po prevalení kauzy ako opozičný poslanec postup polície kritizoval. Gašpar to dnes nechcel komentovať.
Zatknutý vodič strávil vianočné dni v cele a dostal aj ročný zákaz vstupu do Turecka. Slovenské ministerstvo vnútra ho neskôr odškodnilo 25-tisícami eurami.
"Všetkým justičným orgánom zastúpených krajín patrí poďakovanie za spoluprácu a vo vzťahu k Tureckej republike veríme, že naša prípadná spolupráca v ďalších trestných veciach bude prebiehať úspešne," povedal dozorujúci prokurátor prípadu Radoslav Mandalík.
Pripomenul, že turecké orgány vedeli o akcii a vedeli aj o tom, že vodič kamióna, ktorý chemickú látku prepravoval, nie je členom drogového gangu a nevie, na čo sa jeho náklad má použiť.

Beata
Balogová
