Meteorológovia očakávajú na južnom Slovensku teploty vzduchu od 33 do 36 stupňov Celzia.
BRATISLAVA. Vysoké teploty neklesnú ani dnes, naopak, bude ešte teplejšie.
Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu druhého stupňa, ktorá platí na celom území južného Slovenska od 10:00 do 19:00.
Meteorológovia očakávajú teploty vzduchu od 33 do 36 °C. Vysoké teploty môžu byť nebezpečné pre ľudí a môžu spôsobovať vznik požiarov.
"Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká," varuje SHMÚ.
Na západnom Slovensku a v časti východného Slovenska až do večerných hodín platí výstraha prvého stupňa. Teploty tu môžu dosiahnuť 32 až 34 °C.
Počas horúčav treba dodržiavať pitný režim
Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti.
Extrémne vysoké až tropické teploty vzduchu prinášajú so sebou aj rad zdravotných rizík.
Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním.
Ľudia by počas horúčav mali dbať na dodržiavanie pitného režimu. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre nápojov.
"Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú tekutiny prijaté vo forme malinoviek, piva, alkoholu, kávy. Ideálna je obyčajná voda.
Nápoje by sa mali prijímať pravidelne v menších dávkach, vhodnejšie sú vlažné nápoje.
Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu.
Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe.
Starší a chronicky chorí ľudia by svoje aktivity mali obmedziť na minimum a z domovov vychádzali, pokiaľ sa dá, len ráno alebo večer.
V domácnosti i na pracovisku je potrebné zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná alebo svetlíky napríklad žalúziami alebo roletami.
Taktiež je potrebné zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním.
Pri používaní ventilátorov je tieto potrebné umiestniť a nasmerovať tak, aby nedochádzalo k nežiaducemu priamemu ochladzovaniu povrchu tela.
Vysoké teploty môžu spôsobiť problémy nielen ľudom, ale aj domácim miláčikom.
Zvieratá nepotrebujú počas horúčav žiadnu špeciálnu starostlivosť, iba zabezpečenie dostatočného prísunu čerstvej vody počas celého dňa.
TASR