BRATISLAVA. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) chce novelizovať zákon o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení tak, aby sa dosiahol spravodlivejší systém financovania voľnočasových aktivít.
Ako v stredu na tlačovej besede povedal predseda ZMOS-u Jozef Dvonč, ide im o to, aby sa peniaze pre jednotlivé mestá a obce prideľovali podľa počtu detí a sídla ich trvalého pobytu v obci, tak ako to bolo stanovené pôvodne v rámci fiškálnej decentralizácie.
Ako dodal výkonný podpredseda Jozef Turčány, takýto systém by bol transparentný a kontrolovateľný.
Peniaze by nemuseli ísť centrám
Táto zmena by viedla k tomu, že za rozdeľovanie viazaných finančných prostriedkov na voľnočasové záujmy v oblasti originálnych kompetencií by boli zodpovedné nie centrá voľného času, ale mestá a obce, ktoré by následne tieto prostriedky rozdelili ďalej - či už centrám voľného času, alebo na iné voľnočasové aktivity.
Ako pripomenul Turčány, návrh zákona už prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. Poznamenal, že ministerstvo školstva bolo ústretové k ich požiadavkám a novela zákona by sa mala čoskoro objaviť v pléne národnej rady.
Podľa Dvonča je celá filozofia zmeny založená na tom, aby sa financovanie záujmového vzdelávania nastavilo spravodlivo.
„Vidíme to novelizáciou zákona 597/2003. Chceme dosiahnuť stav, aby sme prostriedky dostávali na žiakov, alebo na určitú vekovú kategóriu tak, že prostriedky na záujmové vzdelávanie nepôjdu cez centrá voľného času, ale pôjdu cez mestá a obce. Mesto a obec potom všeobecne záväzným nariadením určí, koľko prostriedkov pôjde do centier voľného času,“ vysvetlil Dvonč s dodatkom, že nie všetky mestá a obce majú takéto centrá.
Dvonč upozorňuje na zneužívanie
Upozornil však aj na to, že centrá voľného času zastávajú inú filozofiu a rady by si nechali právomoc nakladať s peniazmi tak ako doteraz.
Dvonč okrem iného upozornil aj na to, že súčasný systém môže viesť k deformáciám.
Ako povedal, vo viacerých mestách a obciach bolo zistené, že na úkor záujmového vzdelávania sa budujú investície alebo sa cez centrá financoval profesionálny šport.
A to podľa neho práve preto, že centrá voľného času majú nadlimit, majú veľké množstvo detí v jednotlivých krúžkoch.
„Nechceme vyháňať deti z centier, ale chceme, aby financovanie bolo spravodlivé a aj deti, ktoré nie sú v blízkosti centier voľného času, mali šancu na záujmové vzdelávania, a aby obce a mestá mali prostriedky a mohli ich samosprávne použiť,“ dodal.