BRATISLAVA. Vysoká škola filmovej tvorby a multimédií (VŠFTaM), ktorej v máji vláda dala červenú, listom vyzvala premiéra Roberta Fica (Smer), aby kabinet prehodnotil svoje rozhodnutie.
Zamietavé stanovisko vlády považuje škola za nespravodlivé.
"Sme presvedčení, že konkurenčné prostredie len zvýši úroveň vzdelávania v umeleckej oblasti a aj na Slovensku môže vzniknúť kvalitná súkromná umelecká vysoká škola, aj keď svojím zameraním a obsahom VŠFTaM nie je totožná s existujúcimi umeleckými vysokými školami na Slovensku," napísala v liste zriaďovateľka a riaditeľka Akadémie filmovej tvorby a multimédií Viera Zavarčíková.
Zvýšia konkurenciu
"Sme presvedčení, že konkurenčné prostredie len zvýši úroveň vzdelávania v umeleckej oblasti a aj na Slovensku môže vzniknúť kvalitná súkromná umelecká vysoká škola, aj keď svojím zameraním a obsahom VŠFTaM nie je totožná s existujúcimi umeleckými vysokými školami na Slovensku," napísala v liste zriaďovateľka a riaditeľka Akadémie filmovej tvorby a multimédií Viera Zavarčíková.
Argumentuje tiež tým, že projekt novej vysokej školy vznikol na základe viac ako desaťročných pedagogických skúseností v animovanej tvorbe, grafickom dizajne a tvorbe multimediálnych učebníc.
Kvalitu vzdelania multimediálnej vysokej školy podľa nej podmieňujú štyri faktory - dobré spracovanie študijného programu Animovaná tvorba a multimédiá, pedagógovia a odborníci z praxe, špičkové materiálno-technické vybavenie a aktuálny upgrade softvéru a hardvéru školy.
"My chápeme animovanú tvorbu so širokospektrálnym využitím pre potreby vedy, výskumu, školstva, priemyslu aj komerčných oblastí," uviedla Zavarčíková v liste s tým, že v súčasnosti nie je na Slovensku žiadny študijný program, ktorý by v sebe zahŕňal a hlavne rešpektoval aktuálne trendy animovanej tvorby, multimédií, technické prostriedky a širšie uplatnenie v praxi.
Problémy s učiteľmi
Zavarčíková v liste vyzdvihuje aj kvalitu garantov Petra Mojžiša či Jaroslava Barana, ktorí sú podľa nej v rámci kinematografie medzinárodne uznávaní.
"Títo renomovaní pedagógovia a odborníci z praxe získali mnohé prestížne filmové ocenenia doma aj v zahraničí," dodala.
Financovanie tejto odbornej vysokej školy navyše podľa nej nezaťaží štátny rozpočet, pretože sa bude financovať z vlastných zdrojov.
Prvá žiadosť o zriadenie VŠFTaM bola podaná v roku 2008 a podľa riaditeľky trvalo skoro päť rokov, kým akadémia presvedčila Akreditačnú komisiu o opodstatnenosti novej školy.
Úrad vlády sa k listu vyjadrí, až keď sa oboznámi s jeho obsahom. Hovorca ministra školstva Michal Kaliňák uviedol, že škola môže v zmysle zákona požiadať o štátny súhlas znova o rok. "Túto dobu má na to, aby odstránili výhrady ministerstva," zdôraznil.
Akreditačná komisia vlani po posúdení školy ministerstvu odporučila, aby škole dovolila udeľovať titul bakalár v študijnom programe animovaná tvorba a multimédiá, naopak, v programe grafický dizajn žiadosť vysokej školy ministerstvu odporučila zamietnuť.
Napriek kladnému vyjadreniu Akreditačnej komisie ministerstvo školstva navrhlo vláde štátny súhlas neudeliť, keďže podľa neho v porovnaní so stavom pri príprave žiadosti nebude možné dodržať finančné zabezpečenie tak, ako bolo plánované.
Svoj negatívny postoj odôvodnilo aj tým, že päť zo siedmich docentov, ktorí mali na nej pôsobiť, už má úväzok na niektorej z verejných vysokých škôl.
Aj samotný garant navrhovaného študijného programu animovaná tvorba a multimédiá má podľa rezortu stopercentný pracovný úväzok na verejnej vysokej škole.
Zavarčíkovej sa nepáči, že napriek vyhláseniam ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer), že za jeho pôsobenia nevznikne žiadna nová súkromná škola, nedávno navrhol udeliť štátny súhlas súkromnej Vysokej škole Goethe Uni Bratislava. Tvrdí, že keď chce šéf rezortu "pustiť na štartovaciu čiaru" túto školu, šancu by mala dostať aj VŠFTaM.
Podľa ministrovho hovorcu Čaplovič odporúča vláde schváliť Goetheho Uni preto, lebo zázemie tohto pracoviska vďaka pôsobeniu zahraničných pedagógov a výučbe v nemeckom jazyku garantujú kvalitatívny štandard a na Slovensko tak prichádza veľmi seriózna študijná ponuka a medzinárodný kredit.
"Podľa nášho názoru, všeobecným záujmom musí byť podpora vzdelávacích pracovísk, ktoré prinášajú tie najlepšie referencie a kvalitu," zdôraznil.