„SMK nehlasovala za návrh hlavne preto, lebo v apríli tohto roku Európska únia prijala nový regulačný rámec na základe skúseností únie z liberalizácie trhu. Tento dokument musíme implementovať k termínu nášho vstupu. Preto k 1. januáru 2004 sa má prijať nový telekomunikačný zákon. V súčasnosti majú Slovenské telekomunikácie monopol už iba na hlasové služby, ktorý bude ukončený k 31. decembru 2002. Z týchto dôvodov sme neboli za čiastkové riešenia, ale budeme podporovať nový telekomunikačný zákon, ktorý umožní prístup k využitiu miestnych vedení alternatívnymi operátormi v horizonte do roku 2005.“
GYULA BÁRDOS, predseda poslaneckého klubu SMK
Prečo poslanci KDH hlasovali za novelu telekomunikačného zákona v júni, a nehlasovali za návrh rovnakého znenia v auguste?
„Pri novele telekomunikačného zákona, ktorý prezident vrátil na opätovné prerokovanie, sme pri hlasovaní nemali ujednotený názor a hlasovali sme každý podľa svojho uváženia. (Nakoniec sa väčšina zdržala hlasovania.) Náš postoj pri hlasovaní ovplyvnila diskusia v odbornej verejnosti, pri ktorej sme zaregistrovali silné argumenty tak pre prijatie, ako aj za neprijatie uvedenej novely… Mali sme informácie, že na ministerstve sa pracuje na novom telekomunikačnom ‘eurozákone‘, ktorý bude plne korešpondovať s európskou legislatívou. Tiež sme si boli vedomí, že k liberalizácii na telekomunikačnom trhu - a z toho dôvodu aj k zníženiu cien - príde tým, že k 1. januáru 2003 sa končí monopol ST.“
JÚLIUS BROCKA, poslanec KDH