SME

Voľby 2002 a slovenská pravica

Voľby do parlamentu v roku 2002 môžu – okrem šance na členstvo v NATO a EÚ – urobiť aj niečo pre profiláciu politickej scény na Slovensku. Prvý raz od ponovembrovej éry VPN-ODÚ, KDH, DS a MNI-MOS môže vládnuť pravica. S pravdepodobnosťou hraničiacou ...

Voľby do parlamentu v roku 2002 môžu – okrem šance na členstvo v NATO a EÚ – urobiť aj niečo pre profiláciu politickej scény na Slovensku. Prvý raz od ponovembrovej éry VPN-ODÚ, KDH, DS a MNI-MOS môže vládnuť pravica. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou bude totiž v parlamente SMK, KDH, SDKÚ a ANO. Všetky tieto strany sa hlásia k pravici a je veľmi reálne, že sa aj budú podieľať na zostavovaní vlády. Ako partner(i) na získanie väčšiny sa črtajú Smer, ale za špecifických podmienok i HZD. Mečiara a jeho HZDS všetci svorne odmietajú.

SkryťVypnúť reklamu

Smer, aj keď sa odmieta zaradiť, patrí skôr medzi subjekty s ľavicovou orientáciou, hoci niektoré jeho tézy sú odkukané z kuchyne tvrdej pravice. Gašparovič otvorene hovorí, že HZD je naľavo od stredu. Mečiar sa spočiatku situoval do širokého stredu, potom sa usiloval o členstvo v Socialistickej internacionále. V súčasnosti sa „tlačí“ medzi ľudové strany, teda medzi pravicové, konzervatívne a národné subjekty. Nezodpovedá to však rétorike hnutia a už vôbec to nekorešponduje s jeho voličskou základňou.

Vládnu koalíciu v rokoch 1998 – 2002 tvorili SDK, SMK, SDĽ a SOP. Ak na to pozrieme čisto matematicky, vo vláde bol pomer pravice (SDK/Ú/, SMK a KDH) a ľavice (SDĽ a SOP) fifty-fifty. Personálne mali neľavicoví ministri miernu prevahu. Využívali ju málo a nedostatočne, ale to vyplývalo z koaličnej zmluvy. Ak sa ľavica účelovo spojila s HZDS, prípadne i so SNS, bez problémov hocikedy zvyšok parlamentu „prevalcovali“. Dôkazom bolo najmä hlasovanie o reforme verejnej správy.

SkryťVypnúť reklamu

V budúcej vláde môže byť pomer pravého bloku a ostatných 4:1, respektíve 4:2. Takže teoreticky – a trochu zjednodušene – by slovenská vláda mohla byť propravicová a proreformná. Aby sa tak aj v reálnej praxi správala, potrebuje dve veci. Po prvé, dohodnúť sa na konkrétnom programe, na prioritách a časovom plnení. Po druhé, vybrať persóny, ktoré budú ochotné a schopné vládny program realizovať.

Pravici však chýba istá koordinácia a spolupráca, a bohužiaľ aj reprezentácia. Či sa nám to páči, alebo nie, politika je aj – ak nie najmä – o osobách a symboloch. A symbolom pravice, hovorcom a lídrom pravicovo orientovaných občanov, je náš spoluobčan NIKTO.

Dzurinda, a ani nik z jeho okolia vrátane Mikloša nespĺňajú požiadavky na to, byť pravičiar a vodca číslo jeden. Otázne je, či vôbec v SDKÚ ako takej je osoba, ktorá by sa o takúto pozíciu usilovala. Keďže na Slovensku nemôže „Maďar“ byť hovorcom, integrátorom a vizionárom pravice, ostáva to na KDH a ANO.

SkryťVypnúť reklamu

Tradičné KDH bolo donedávna stotožňované s menom Jána Čarnogurského. Od ostatného ich snemu možno hovoriť o tímovom vedení, kde vnútri KDH majú silné pozície predseda Hrušovský a podpredseda Palko, navonok – medzi potenciálnymi spolukoaličníkmi, ale i občanmi – má veľkú podporu podpredseda Figeľ. ANO sa zatiaľ javí ako dielo svojho zakladateľa. Získalo však na kandidátku nemálo výrazných osobností a je reálne, že aj jej nominanti v exekutíve sa budú chcieť výrazne profilovať ako politici.

Voľby by pravici mali dať impulzy aj do budúcnosti s tým, že prioritou musí byť vybudovanie silného pravicového bloku, ktorý by bol schopný osloviť aspoň tretinu voličov.

To, že občanom na Slovensku je pravicová filozofia blízka, prieskumy a štatistiky dokladujú. Treba však, aby si niektoré subjekty, presnejšie ich predstavitelia, uvedomili svoju zodpovednosť a konali tak, aby sa pre budúce voľby, riadne alebo i predčasné, postavila pravica na Slovensku spoločnú koaličnú kandidátku.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Milan Galanda(Autor je právnikom v treťom sektore)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 526
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 195
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 284
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 727
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 849
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 014
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 204
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 069
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu