BRATISLAVA. Diskusia o medzinárodnej zmluve o Európskom mechanizme pre stabilitu (EMS) sa v Národnej rade skončila v netradičnom čase o 22. hodine.
Ešte podvečer totiž plénum súhlasilo s návrhom predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer), aby rozprava pokračovala aj po 19. hodine, kedy rokovací deň zvyčajne končí. Hlasovať o trvalom eurovale bude snemovňa v piatok (22.6.) o 11. hodine.
Proti tomuto postupu namietal predseda SaS Richard Sulík, podľa ktorého sa vládny Smer s rokovaním ponáhľa najmä preto, aby dokument po schválení stihol rýchlo ratifikovať prezident Ivan Gašparovič. Ten sa totiž chystá na pracovnú cestu do Japonska.
"Len preto, že prezident potrebuje odísť na výlet, to tu takto znásilňujete. Však ide o 6 miliard eur," vyhlásil šéf liberálov Sulík.
Strana SaS je aj jedinou stranou, ktorá euroval tvrdo kritizuje a jeho schválenie označuje za ekonomickú vlastizradu.
Obhajcovia eurovalu tvrdia, že eurozóne pomôže zachrániť spoločnú európsku menu, ktorú ohrozuje vysoké zadlženie viacerých členských krajín.
Niekoľko opozičných strán malo pred rokovaním výhrady k času, kedy euroval parlament schváli.
Na začiatku tretej schôdze sa šéf KDH Ján Figeľ pokúsil presadiť vyradenie tohto bodu, aby sa o ňom hlasovalo neskôr, nepodporil ho však vládny Smer ani opozičná SDKÚ.
Štefanec: Euroval nemá alternatívu
Podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec na úvod rozpravy vyhlásil, že strana podporí ratifikáciu trvalého eurovalu.
Zároveň však bude presadzovať, aby slovenský parlament vždy rokoval o použití prostriedkov z trvalého eurovalu.
"Rozhodnutie o založení EMS je rozhodnutím, či chceme stabilizovať našu menu a tým chrániť úspory a príjmy našich občanov. Nie je to jednoduché rozhodnutie, nič nie je zadarmo, ale podľa môjho názoru toto rozhodnutie nemá alternatívu," zdôraznil opozičný poslanec.
Zároveň však upozornil, že trvalý euroval nemôže byť jediným riešením, na ktoré sa bude eurozóna pri ochrane svojej meny spoliehať.
"Riešením sú len štrukturálne zmeny, dodržiavanie pravidiel a zodpovedné hospodárenie. Platí to pre SR aj ostatné krajiny," dodal Štefanec.
Napriek nepríčetným miliardám, ktoré Slovensko nemá, trvalý val nie je kauza ekonomická, ale politická, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Sulík prirovnal euroval k roku 1968
Hlasovať za trvalý euroval je však podľa Richarda Sulíka ako podpísať pozývací list súdruhovi Brežnevovi v roku '68 alebo ako súhlasiť s Mníchovskou dohodou z roku '38.
Predseda SaS sa snažil presvedčiť poslancov, aby si jeho schválenie dobre rozmysleli.
Premiéra Roberta Fica vyzval, aby zmluvu o trvalom eurovale odmietol a hájil záujmy občanov Slovenska, k čomu je ako predseda vlády zaviazaný.
"Pán Fico, je to vaša morálna zodpovednosť chrániť záujmy Slovenska a nie ho poškodzovať. Byť štátnikom neznamená poslušne si plniť úlohy z Bruselu a byť tam za fešáka. Byť štátnikom znamená konať v prospech krajiny," zdôraznil Sulík.
Šéfa liberálov prekvapil Ficov výrok, že si musíme plniť domáce úlohy z Bruselu.
"Tento výrok je na zaplakanie. Pán premiér si asi nevšimol, že Slovensko je suverénna krajina," zdôraznil Sulík.
Odmietol tiež argumenty za schválenie trvalého eurovalu, ktoré spomína vláda. Nesúhlasí ani s tým, že Slovensko odmietnutím eurovalu príde o eurofondy.
Sulík opätovne vyhlásil, že trvalý euroval napácha na Slovensku obrovské škody. Slovensko podľa neho teraz potrebuje nie záchranný mechanizmus, ale "odmietnuť obrovské platby do zahraničia" a slovenská vláda tiež má byť pripravená na odchod z eurozóny.
Smer: Únia nie je OLO
Ľuboš Blaha zo Smeru Sulíkovi odkázal, že svoj prejav začal ako technicko-účtovnícky kazateľ, pokračoval ako vodca z gréckej fašistickej strany a skončil ako anarchokapitalista.
"Vy ste v tom naozaj najlepší. Žiaľ, nepomenovali ste žiadnu zmysluplnú alternatívu," povedal Blaha.
Sulíka tiež upozornil, že Únia nie je eseročka ani OLO.
"Keby sledovali čisto účtovnícku logiku ako vy, prečo by nás prijímali do únie, veď sme na tom boli ekonomicky oveľa horšie? Ak chcete vystupovať ako šašo len preto, aby ste získali aspoň jedno percento od krčmových ľudí, ktorí vám žerú tieto veci, neodporúčam vám to," dodal Blaha.
Predseda finančného výboru Daniel Duchoň (Smer) označil Sulíkov prejav ako plný poloprávd a demagógií.
"Ohradzujem sa voči tvrdeniu, že my tu ideme šklbať ľudí, aby nejaký manažér z banky dostával desaťtisícový plat. Práve vaše choré liberálne prístupy umožnili v minulosti, aby manažéri bánk boli stimulovaní a podstupovali riskantné obchody s vidinou vysokých bonusov," povedal Duchoň.
Lipšic chce záruky
Podľa Daniela Lipšica by Slovenská republika mala požadovať za každú pôžičku z eurovalu určenú pre členskú krajinu eurozóny adekvátnu záruku.
Na rokovaní parlamentu chce predniesť návrh uznesenia, ktorým parlament vyzve vládu, aby vždy požadovala adekvátne záruky.
Ak jeho uznesenie neprejde, on ani jeho kolegyňa Jana Žitňanská (nezaradená) ratifikáciu trvalého eurovalu nepodporia. Podporu svojho návrhu s poslancami vopred dohodnutú nemá.
"Chápeme, že je potrebné v čase núdze pomáhať európskym krajinám, ale zdá sa mi, že musia platiť základné princípy spravodlivosti. Spravodlivé nie je, aby jeden z najchudobnejších štátov eurozóny poskytoval peniaze bohatším krajinám," vysvetlil Lipšic.
"Navrhujeme, aby súhlas Slovenska s trvalým eurovalom bol podmienený tým, že SR za každú jednu pôžičku dostane adekvátnu zábezpeku od krajín, ktoré budú prijímateľmi pomoci."
Ako príklad uviedol Fínsko, ktoré si v minulosti záruky za požičané peniaze vyrokovalo.
"Myslím, že je to možné urobiť. Nehovoríme o malých peniazoch, ide o 4000 eur na každú štvorčlennú rodinu. Ak si ktokoľvek z nás príde požičať do banky úver, banka mu požičia, iba ak poskytne zábezpeku," upozornil Lipšic.
Parlament chce stihnúť aj Zemkovú
Po dokončení rozpravy o eurovale by mal parlament pokračovať v diskusii o odvolaní generálnej riaditeľky Rozhlasu a televízie Slovenska Miloslavy Zemkovej.
Pykať má za výzvu na predloženie návrhov na prenájom priestorov pre mediálny komplex. Smer jej vyčíta, že pred zverejnením o nej neinformovala Radu RTVS.
Vo štvrtok popoludní bude tradične na rade aj hodina otázok na premiéra a členov vlády.
Vladimír Jánoš (Smer) sa predsedu vlády a svojho straníckeho šéfa spýta, ako bude riešiť otázku tzv. zlatých padákov.
Jánošovu stranícku kolegyňu Leu Grečkovú zasa zaujíma, či mal Fico z výjazdového rokovania vlády v Poltári pocit, že to bol premrhaný čas a vyhodené peniaze ako výjazdové rokovania podľa nej hodnotila predchádzajúca vláda.
SITA
Zmluva ESM
View more documents from Richard Fekete