BRATISLAVA. Necelá pätina Slovákov (18 percent) tvrdí, že ovláda aspoň tri cudzie jazyky tak dobre, že v nich dokáže konverzovať.
Celkom 43 percent Slovákov ovláda aspoň dva cudzie jazyky a 80 percent Slovákov hovorí len jedným cudzím jazykom. Slováci tak štatisticky vo všetkých možnostiach prekonali priemer EÚ, ktorý ukazuje, že minimálne jedným cudzím jazykom dokáže konverzovať zhruba polovica populácie (54 percent).
Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil na vzorke tisíc Slovákov na prelome februára a marca.
Slováci sa nadpriemerne hlásia k znalosti nemeckého a ruského jazyka. Kým priemer európskej dvadsaťsedmičky v prípade nemčiny je 11 percent oslovených, v SR je to až dvojnásobok.
Po rusky sa dohovorí až 17 percent Slovákov oproti päťpercentnému priemeru Únie. Naopak, v znalostiach anglického jazyka Slováci zaostávajú v pomere 26 percent proti 38-percentnému priemeru EÚ.
Na otázku, ktoré dva cudzie jazyky považujete za najdôležitejšie pre svoj osobný rast, slovenskí respondenti najčastejšie spomínali anglický (63 percent), nemecký (44 percent) a ruský jazyk (8 percent).
Na rozdiel od väčšiny Európanov, ktorí cudzie jazyky využívajú najmä počas dovolenky v zahraničí (50 percent), Slováci tieto znalosti najčastejšie aplikujú pri pozeraní filmov a počúvaní rádia (58 percent) a pri čítaní (40 percent).
Najviac by Slovákov motivovalo zlepšovať si jazykové znalosti, keby boli hodiny zdarma, to tvrdí 29 percent respondentov.
Až 36 percent opýtaných najviac demotivujú práve vysoké náklady na hodiny. Najväčšou výhodou učenia sa nového jazyka je podľa väčšiny Slovákov možnosť pracovať v cudzine (myslí si to 68 percent), a tak isto možnosť získať lepšiu prácu (uviedlo to 56 percent opýtaných).