Pomohli SME prírode

Pre našich starých rodičov bola úcta k prírode prirodzenou súčasťou myslenia. Ako k prírode pristupujú dnešné deti?

(Zdroj: ARCHÍV ŠKOLY)

Pre našich starých rodičov bola úcta k prírode prirodzenou súčasťou myslenia. Stredné generácie už vyrastali v spoločnosti, ktorej vrcholnou ekologickou iniciatívou boli pionierske zbery papiera, gaštanov či olejových fliaš. Ako budú k prírode pristupovať dospelí, ktorí vyrastú z dnešných detí?

Homo sapiens by sa mal pretvoriť na Homo emphaticus, hovorí americký ekonóm Jeremy Rifkin, ktorý presadzuje myšlienku tretej priemyselnej revolúcie.

Podľa neho by empatia mala byť orientovaná nielen na ľudí, ale aj na prírodu. Pre prežitie ľudstva je dnes životne dôležité, aby sa žiaci naučili “biofílii“, aby cítili s vlastnou záhradou, ale aj s celou biosférou.

Spotrebuje obyvateľ USA desaťkrát viac vody ako človek v strednej Európe? Koľko odpadu vyrobí ročne priemerný Slovák? Koľko C02 sa nedostane do ovzdušia, ak sa sprchujeme nie desať, ale len päť minút? Koľko ušetríme, ak znížime teplotu prania zo 60 na 40 stupňov? Koľko rokov sa rozkladá odhodená žuvačka a koľko odhodený cigaretový ohorok?

c4_res.JPG

FOTO - Archív školy

Nielen fakty

info
SME v škole
Pripravované na školský rok 2012/2013

téma: Bankový systém a jeho fungovanie

18. 9. – 23. 10. 2012

gymnáziá a stredné školy

téma: Dopravný rýchlokurz

19. 9. – 7. 11. 2012

II. stupeň ZŠ

Poznámka: na jeseň budú zverejnené ďalšie témy, bližšie info nájdete na www.sme.sk v časti projekty – SME v škole.

Realizované v roku 2012

téma: Energia v prírode, technike a spoločnosti

21. 5. – 20. 6. 2012

9. ročník ZŠ

téma: Chémia okolo nás

14. 5. – 20. 6. 2012

9. ročník ZŠ

téma: Mediálna výchova

16. 4. – 12. 6. 2012

II. stupeň ZŠ

téma: Organické látky

18. 4. – 6. 6. 2012

gymnáziá a stredné školy

téma: Organické látky

5. 3. – 30. 4. 2012

9. ročník ZŠ

téma: Informácie okolo nás

6. 3. – 24. 4. 2012

II. stupeň ZŠ

téma: Rozvoj osobnosti človeka

20. 2. – 10. 4. 2012

7. ročník (prípadne II. stupeň ZŠ)

téma: Dopravná výchova

14. 2. - 3. 4. 2012

II. stupeň ZŠ

téma: Multikultúrna výchova

30. 1. – 21. 3. 2012

II. stupeň ZŠ

21. 5. – 20. 6. 2012

téma: Environmentálna výchova

gymnáziá a stredné školy

K citlivosti k prírode má riešením podobných otázok viesť jeden zo zošitov projektu SME v škole venovaný environmentálnej výchove, ktorého využitie na školách prebieha od minulého roku.

Tatiana Vlčková z vydavateľstva PetitPress potvrdzuje, že školy majú najväčší záujem o prierezové témy, akou je environmentálna, ale aj dopravná či mediálna výchova. „Školy majú tieto témy vyučovať, ale chýbajú im učebné materiály,“ komentuje Vlčková. Práve preto siahajú po pracovných zošitoch SME v škole.

Martina Ivanová, ktorá je autorkou pomôcky k environmentálnej výchove, sa nesústredila len na fakty, ale kládla dôraz aj na didaktickú stránku. „Vždy som si predstavila, ako by som sa chcela o tejto téme učiť sama či ako by sa o tejto téme mohlo učiť moje dieťa,“ hovorí.

„Mojou ambíciou bolo opustiť vežu zo slonoviny, ktorou škola neraz je, smerom k skúsenostnému a zážitkovému učeniu,“ dodáva.

Ivanová si myslí si, že najväčší problém nie je v množstve učiva, ale v spôsobe prezentácie. „Ide o to, či sa zelené témy budú prezentovať nudnou, nezáživnou faktografickou formou, alebo prostredníctvom tvorivých metód s praktickým výstupom,“ vysvetľuje.

Jedna z jej úloh napríklad žiada, aby sa žiaci zahrali na investigatívnych novinárov, ktorí riešia znečistenie vodného zdroja, či na reklamných agentov, ktorí majú vytvoriť bilbord k niektorému zo svetových dní venovaných ekológii.

Ivanová si myslí, že v čase, keď sú učitelia čoraz viac zavalení rôznymi byrokratickými povinnosťami, môžu tieto zošity pre nich predstavovať výbornú platformu, z ktorej si vyberú to, čo aktuálne na konkrétnej vyučovacej hodine využijú.

Chalani nefrflali

„Najpotešiteľnejšou skúsenosťou bolo, že študenti prejavili konečne nejaký záujem a nadšenie pracovať na niečom a s niečím. Dokonca i tí 17-roční chalani robili bez veľkého frflania úlohy z pracovného zošita a lepili si obrázky z jednotlivých vydaní denníka SME. Ani nevedeli ako a dostávali základy environmentálnej výchovy nevtieravou formou,“ vysvetľuje Daniela Minarovičová zo Strednej odbornej školy drevárskej v Topoľčanoch.

Jej študentov najviac zaujalo využívanie alternatívnych foriem energií a bioplynu, aj preto, že jedna bioplynová stanicu je v blízkych Chynoranoch. Na škole je tiež zvykom sledovať Príbeh stromu, ktorý je spomenutý aj v zošite.

„Žiaci zasadili v prvom ročníku semienko ihličnatého stromu a sledovali jeho rast a zmeny. Uvedomili si, že nie je jednoduché dopestovať drevnú hmotu, pretože vhodný strom má v priemere 80 rokov,“ hovorí.

Škola navštívila aj arborétum v Mlyňanoch či lesný závod, zapájajú sa aj do Dňa zeme či do recyklohier. Na škole majú dva kontajnery na zber elektroodpadu.

V súčasnosti budujú v areáli školy altánok, ktorý by mal slúžil ako „učebňa“ v prírode, kde by mali spoznávať rôzne druhy drevín.

„Nevieme dosť o tom, aké môžu byť dôsledky meniacej sa roly prírody na našu psychiku a životnú spokojnosť, na správanie či na vzťahy medzi nami navzájom. Ale najintenzívnejšie sú týmto zmenám vystavené deti,“ dodáva Minarovičová.

c5_res.JPG

FOTO - Archív školy

Kreatívne hodiny

Jednotlivé školy hlásili, že zošit využívali na hodinách ekonomiky, fyziky, chémie, biológie, ale aj na odborných predmetoch ako náuka o materiáloch. Hodil sa aj na občiansku výchovu či triednické hodiny. Časovo náročnejšie tvorivé úlohy často školy začlenili do mimoškolskej aktivity a do záujmových krúžkov.

Organizujú aj celoškolské ekokvízy, majú vlastné ekologické nástenky, ba i recyklačné programy.

„Jedna z tried vytvorila nástenné noviny na tému: Náš poklad – pitná voda na Žitnom ostrove, druhá zas zorganizovala výstavu fotografií s ochranárskou tematikou,“ opisuje Ilona Nagy z Gymnázia vo Veľkom Mederi.

Mnohí pedagógovia pristupovali k ponúknutým inšpiráciám veľmi kreatívne. „Úlohy zamerané na chránené oblasti som spojila s tvorbou mapy na geografii cez Google Maps,“ vysvetľuje Miroslava Síthová zo SOŠ geodetickej v Bratislave.

Históriu akvaduktov zas na tej istej škole spojili s učením o parabole na matematike

„Úlohu o alternatívnych druhoch energie sme využili na hodine fyziky,“ dodáva Síthová.

Ich žiaci vraj prejavili veľa tvorivosti aj pri vymýšľaní environmentálnych titulkov, ktoré mali vytvárať na báze tých skutočných z novín.

Používanie novín v učebnom procese si pochvaľujú takmer všetky školy. Zvyšuje to čitateľskú gramotnosť a rozhľadenosť mládeže, schopnosť aktívne vyhľadávať informácie. Z Gymnázia v Skalici ocenili aj zoznam webových ekostránok, kde našli ďalšie informácie na vyučovanie.

Zelené dni

Najviac na zošit reagovali školy, ktoré boli už zapojené aj do iných enviroprojektov. Napríklad Spojená škola v Turanoch už tretí rok obhajuje titul „zelená škola“ v rámci programu Eco-schools vyhláseného OSN v dekáde vzdelávania pre trvalo udržateľný rozvoj 2005 – 2014.

Jej žiaci sú vedení k tomu, aby sa pýtali, ako sa oni sami správajú k zemi a ako môžu prispieť k ochrane životného prostredia.

Strednú priemyselnú školu na Komenského ulici v Košiciach zošity inšpirovali k brigáde v zoologickej záhrade. Žiaci sadili pri príležitosti Svetového dňa lesov s pracovníkmi Mestských lesov stromčeky, na Deň zeme chodili ako maskoti a rozdávali na škole informácie o dôležitosti recyklácie odpadu, na Deň vody si robili prezentácie o jej dôležitosti.

Škola sa zapojila na začiatku júna aj do celoslovenskej akcie vyhlásenej ministerstvom životného prostredia Vyčistime si Slovensko, v rámci ktorej vyčistili ľavý breh Hornádu pri Ťahanovciach. Alena Jurčíková, učiteľka a vedúca krúžku hovorí, že mladí ľudia sú aktívni aj pri zbere bateriek či vrchnákov od PVC fliaš.

Na Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Žiari nad Hronom si zorganizovali Deň vody s titulom Pite vodu z vodovodu.

„Paradoxom je, že v ďalšom týždni bolo mesto jeden deň bez pitnej vody pre poruchu na vodovodnom potrubí a žiaci si práve vtedy uvedomili potrebu vody pre človeka,“ hovorí Zdena Žiaková, koordinátorka projektu.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 3. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Rastie nám pokrivená generácia?
 7. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 8. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 2. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 3. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 4. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 5. Detské zúbky sú veda
 6. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 15 611
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 10 560
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 3 300
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 860
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 970
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 340
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 307
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 094
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 036
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 620

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.

DOMOV

Aké stíhačky môžeme a ktoré ponuky sú nereálne?

Rozhodovať sa bude len medzi gripenmi a stíhačkami F-16.

Neprehliadnite tiež

Domov

Po študentoch sa na Kaliňáka zas chystá opozícia

Na pondelkový protikorupčný protest chcú prísť tisíce ľudí. Organizátori pozvali aj premiéra Roberta Fica

Domov

V posledný septembrový týždeň by malo prísť babie leto

Nedá sa povedať, či počasie vydrží dlhšie alebo bude iba otázkou pár dní.

Domov

Remišová: Ak bude treba, Kiska by sa mal za kauzu ospravedlniť

Obyčajní navrhujú sprísnenie majetkových priznaní.

Domov

Nukleárna vojna svetu nehrozí, myslí si František Šebej

Richard Sulík si myslí, že aj keby Severokórejčania Guam napadli, vojna nebude.