Na sneme bude asi jediným kandidátom na predsedu, keďže Radoslav Procházka kandidovať nebude. JÁN FIGEĽ tvrdí, že KDH rastie, hoci len skromne.
Vo voľbách KDH dostalo 8,8 percenta a niečo vyše 220-tisíc hlasov. Ešte sa cítite ako líder pravice?
"KDH sa v priebehu posledného roka posunulo do popredia politickej scény, čo sa prejavovalo osobitne vo februári a v marci. Druhé miesto v celkovom poradí považujem za veľmi dôležité východisko - nie záver - pre aktívnu opozičnú politiku. Lídrom je ten, kto prináša myšlienky, témy, iniciatívy. Kto dokáže spájať, formovať, aby tu opäť vznikala alternatíva voči vláde jednej strany."
Vy ste sa do popredia neposunuli. Skôr tí ostatní sa posunuli do úzadia.
"V politike sme vždy v istej konkurencii a aj obstáť v konkurencii, aj obnovovať hnutie, dokonca priniesť nové hlasy nie je ľahké a automatické. KDH získalo 225-tisíc hlasov, čo nepokladám za úspech sám osebe, ale za potvrdenie postavenia, jeho potenciálu. Verejne a opakovane tvrdím, že hnutie má na viac. V roku 2009 bolo v poradí šieste. Nie som spokojný s percentuálnym ziskom, ale považujem ho za súčasť obnovy a rastu."
Hovoríte, že to nebol úspech. Prečo KDH nemalo desať percent, ako to naznačovali prieskumy?
"Pravica celkovo veľmi silne sklamala voličov tým, ako rýchlo padla koalícia. Veľa pozitívneho sme urobili. Začali. Ale po roku a pol bolo toto úsilie zastavené a aj preto sa voliči otočili chrbtom. Štyridsať percent neprišlo voliť a ja som rád, že KDH si svoj potenciál udržalo
Cítite časť zodpovednosť za pád vlády?
"Pád vlády je cenou za proeurópsku politiku Slovenska."
S výsledkom volieb spokojní nie ste. Aké dôsledky z toho zatiaľ vyvodilo vedenie KDH?
"Už v roku 2009 som presadil úpravu stanov tak, aby volebný cyklus a vedenie hnutia boli prepojené vo forme snemových vnútrostraníckych volieb. Za výsledky treba niesť zodpovednosť, hodnotí to snem a táto väzba sa prejavila už v roku 2010 na bratislavskom a v sobotu sa prejaví na ružomberskom sneme."
KDH utŕžilo od volieb len rany, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Prečo podľa vás z KDH odišli Daniel Lipšic a Jana Žitňanská?
"Hľadajú nejaký sen."
Neodišli preto, že sa nevyvodili dostatočne dôsledky za voľby?
"Ak sa dôsledky úprimne, seriózne a transparentne vyvodzujú, je to na sneme. Daniel Lipšic odkazoval po voľbách, že zvažuje kandidatúru za predsedu, potom od toho postupne upúšťal. Keď sa prevalilo, že pripravoval nový subjekt, už sa táto téma skončila. Ich krok bol sklamaním a oklamaním. Odísť tesne po voľbách nie je férové voči hnutiu ani voličom."
Ste rád, že odišli?
"Nie som. Z KDH odišlo za dvadsaťdva rokov možno desať podpredsedov. Mnohí z nich mali ambíciu byť predsedami alebo chceli robiť politické rozhodnutia. Oslabovalo to hnutie, trieštilo to sily, Na druhej strane to potvrdzuje, že vitalita kresťanskej demokracie na Slovensku je realitou."
Hovoríte o vitalite. Vo vašom prípade je to osempercentná vitalita. Roky ste sa nedostali cez desať percent.
"KDH je vitálnym hnutím, ale má na viac. Oslabovali ho vnútorné štiepenia, ktoré mu často odobrali už naakumulovanú energiu. Keď sme vytvárali SDK, aby sme zastavili mečiarizmus, tento zápas sme zvládli. Ale hnutiu to odobralo množstvo síl a členov. Dnes sa angažujeme v zápase proti populizmu a dominancii červenej. Som presvedčený, že môžeme byť jednou z rozhodujúcich súčastí tohto zápasu. Vitalita nie je v prvom rade o percentách, ale o schopnostiach."
Takmer po každých voľbách vám odišli výrazní politici. Nie je to tým, že KDH nie je dostatočne atraktívne pre stranícke dvojky?
"Jedna staršia pani mi povedala, že v KDH vždy boli problémom skôr podpredsedovia. Išlo o neuspokojené ambície, neúspešných vyzývateľov predsedu. Iba jedna súťaž o predsedu sa neskončila odchodom neúspešných vyzývateľov. Bol som súčasťou tejto súťaže. V roku 2000 to KDH výrazne pomohlo a dnes môžem svedčiť aj svojím vzťahom k Pavlovi Hrušovskému i Jánovi Čarnogurskému, že hnutie nie je postavené na jednej osobe, ale na presvedčení, vernosti, vytrvalosti v politike ako v službe.
FOTO: SME - Gabriel Kuchta
Kto nahradí Lipšicových 104-tisíc krúžkov?
"Myslite, že by mal toľko krúžkov, keby nebol v bielom drese KDH?"
V každom prípade ich nikto okrem vás toľko nemal.
"KDH nikdy nebolo o krúžkoch a nezvyklo súťažiť o krúžky na úrovni lídrov. Krúžkovací systém bol zamýšľaný skôr pre nižšie umiestnených kandidátov. Som presvedčený, že schopní a dôveryhodní ľudia nahradia tých, ktorí sa slobodne rozhodli odísť. A KDH pôjde ďalej, ako to bolo aj v iných prípadoch odchodov."
Kto v KDH má okrem vás potenciál 104-tisíc krúžkov?
"Chceme získavať ľudí pre spoluprácu, pre riešenie ich problémov. Nie je to o krúžkovaní, ale o dôvere ku KDH."
Politika je aj o popularite. Nepopulárny politik je na nič.
"Áno, ale chceme ponúknuť zostavu, ktorá bude dostatočne dynamická a dôveryhodná - jednotlivo aj v tíme - aby získavala podporu a dôveru. A ak chcete, tak aj krúžky."
Kto je Lipšicovým nástupcom v oblasti spravodlivosti a bezpečnosti?
"Budeme o tom diskutovať a rozhodovať. Lipšic nie je jediná otázka a my sme postoj k ich odchodu vyjadrili spoločne. Úlohou snemu nie je iba riešiť stoličky po odídencoch."
To portfólio by ste však asi mali pokryť. KDH v ňom bolo, či už z Lipšicom, Palkom, alebo s Čarnogurským vždy viditeľné. Kto je Lipšicovým nástupcom?
"KDH chcelo byť viditeľné v portfóliu ekonomiky, pretože dvadsať rokov absentovalo v ekonomickej debate a rozhodnutiach. Nejdeme opustiť agendu spravodlivosti a zákonnosti, tam chceme byť naďalej dominantní, ale pokračovať a pridať to, čo potrebujú ľudia riešiť. Zamestnanosť, ekonomická rozvoj, životnú úroveň. Podpredseda ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka je človek znalý problematiky a aktívny v tejto oblasti."
Ale nie je podpredseda KDH a ani to nechce.
"To nie je len o straníckych funkciách. Sme na ihrisku, ktoré je viac parlamentné a celoslovenské než úzko stranícke. Agendu boja s korupciou som pred voľbami predstavoval s kolegom Procházkom."
Nebojíte sa, že by Lipšic ako konkurent mohol KDH posunúť k piatim percentám, a teda k existenčným problémom?
"Nemám strach z toho, čo budú robiť iní. Dvadsaťdvaročné hnutie je ošľahané zápasmi, skúsené a otvorené pre nových ľudí, talenty, pre tých, ktorí veria myšlienkam kresťanskej demokracie ako najlepšieho východiska na formovanie verejnej politiky. Keby som sa bál, tak tu nie som."
Podpredsedami KDH sú samí päťdesiatnici, v predsedníctve máte len jedného človeka pod 40 rokov. Omladí sa vedenie strany?
"Za posledného dva a pol roka, čo nesiem zodpovednosť ako predseda, sa KDH výrazne omladzovalo. Sám som prichádzal mladší ako môj predchodca. Kombinácia skúsenosti a mladosti je veľmi cenná. Tak ako na hokeji: Šatan, Chára, Handzuš, ale aj Tatar, Mikúš. A sú vicemajstrami sveta."
Vy ste však strana v priemere s najstarším vedením. Kedy ju omladíte?
"V sobotu v Ružomberku je snem, ktorý je najvyšším fórom, aby rozhodoval o osobách, programe, ďalšej ceste. Som presvedčený, že prinesie veľa zaujímavých signálov - personálnych, ale aj politických."
Znamená to, že budete mať aspoň jedného podpredsedu pod 50 rokov?
"Nielen pod 50, ale pod ďalšie hranice - pod štyridsať a možno aj nižšie."
Koho?
"Z rady kandiduje Miroslava Szitová, ktorá má 37 rokov, Miloš Moravčík, ktorý nemá ani tridsať."
FOTO: SME - Ján Krošlák
Radoslav Procházka sa stále viac profiluje ako kritik pomerov v KDH. Neboli by ste radšej, keby odišiel s Lipšicom?
"Nie."
Bude kandidovať za predsedu?
"To je otázka pre Radoslava. Práve snem je na to, aby na takéto otázky bola daná odpoveď."
Vy ste sa ho nespýtali?
"On sa vyjadroval verejne."
Osobne ste sa ho nespýtali?
"Nepýtal som sa ho, či bude kandidovať."
To je zvláštne.
"Prečo by som sa mal pýtať, keď to verejne odmietol?"
V parlamente sedíte pár metrov od neho.
"Veď sa o tom, či chce niekto kandidovať za predsedu, bola Rada KDH v Dolnom Kubíne, vyjadril sa, že nekandiduje. Tým odpovedal na otázky."
Ponúkli ste mu post podpredsedu?
"Po odchode Daniela Lipšica sa Radoslav Procházka verejne vyjadroval, že nemá tú ambíciu a ak by aj mal, podmieňuje ju zmenou stanov."
Hovoríte, že je nástupcom v agende Lipšica. Ponúknete mu na sneme, či chce byť podpredsedom?
"Rada, ktorá pripravovala snem, kde sa aj on zúčastnil, pripravila kandidátku s tým, že Radoslav bol navrhovaný. Ale neprijal to. To je celá odpoveď."
Každých pár dní sa objaví nový nominant KDH so zlatým padákom. Koľko ich ešte máme čakať?
"Považujem túto tému za jednu zo skúšok zmien na Slovensku, ktoré treba zvládnuť. Prijali sme rozhodnutia na úrovni akcionára. Žiaľ, vnútropodnikové vzťahy v niektorých podnikoch - na železniciach - nesledovali líniu, ktorú som realizoval spolu s ostatnými vo vláde."
Bolo to aj na pošte. Firiem ste mali pod sebou len zopár a to bolo dosť veľké percento. Nedá sa povedať, že to v jednej firme ušlo.
"Tých firiem bolo pätnásť."
A bolo v najmenej troch z nich.
"Čo sa týka pošty, téma nie je dokončená. Ak sú dôvody na nevyplatenie avizovanej odmeny, minister by mal konať. Nielen organizovať tlačovku."
To ste mali v prvom rade vy.
"Keby som bol pri tom, konal by som. Hovorím to preto, lebo niektoré záležitosti súvisia s hospodárskymi výsledkami, ktoré sa hodnotia až v horizonte jari, respektíve do konca júna. Na jednej strane podporovať motiváciu k čo najlepším hospodárskym výsledkom a na druhej obmedziť neprimeranosť a tým neprimerateľnosť vysokých odmien stropom. Je mi ľúto, že padáky na železniciach zatienili vynikajúce výsledky týchto firiem. Cargo, ktoré bolo v krachu, za rok zmenilo svoju bilanciu z mínus 120 miliónov na plus. Hovorím o 120 miliónov eur. Z tohto pohľadu odmena, ktorá siaha ku 100-tisíc eurám je zlomkom. Aj tak ju však považujem za neprijateľnú."
Ale zatienili ste si to vy tým, že ste si neustrážili ľudí.
"Dôveroval som ľuďom, ktorí túto dôveru sklamali, ale pozitívne a svojím spôsobom rozhodujúce výsledky pre tieto firmy budem obhajovať. Osobná doprava po dvanástich rokoch prvýkrát narástla takmer o milión cestujúcich. Dosiahli sa veľké zmeny na železniciach, ktoré sú po dlhých desaťročiach v zisku."
Vláda vás zaviazala zabrániť zlatým padákom. Ako je možné, že ste si to neustrážili?
"Všetko, čo sa týka zmlúv medzi jediným akcionárom, ktorého zastupuje minister, a členmi predstavenstva, bolo zmenené. Odstupné z týchto postov bolo nula, zero, nič. Vnútropodnikové záležitosti boli vnútri firiem a ako ministra ma informovali ľuďmi, ktorí to mali na starosti, že uznesenie je naplnené."
Vedeli ste, čo majú v zmluvách, alebo nie?
"Nevedel som, išlo o vnútropodnikové zmluvy o ktorých nemuseli a neinformovali akcionára, teda ministerstvo."
Kto to mal skontrolovať?
"Riaditeľ odboru výkonu akcionárskych práv a dozorné rady."
FOTO: SME - Vladimír Šimíček
V dozorných radách boli zasa vaši nominanti.
"To boli pestré zostavy, všetky strany koalície boli zastúpené."
Ale určite ste tam nejakého človeka mali.
"Áno, veď som to vyjadril aj vo vašom denníku."
Považujete sa za dobrého manažéra, keď si vaši podriadení robili, čo chceli?
"Nerobili si, čo chceli. Trval som na tom a ťahal som zodpovednosť od rána do noci, aby štátne podniky mali zodpovedné výsledky. Zlepšili sme hospodárenie o stovky miliónov - v rámci rezortu čísla siahajú nad miliardu - a to nepočítam rozhodnutia v oblasti diaľnic, ktoré znamenajú uchránenie Slovenska od gréckych vplyvov. To odborná, ale aj širšia verejnosť oceňuje. Chyby, ktoré sa stali pri odmeňovaní, som pomenoval, na základe výzvy konkrétne osoby reagovali. Nikdy za dvadsať rokov nikto niečo také neurobil. Som presvedčený, že je to príklad aj pre iných."
Zatiaľ sa to podarilo u dvoch. Ako ste ich presvedčili, aby vrátili odstupné?
"Povedal som osobne, a aj kolegovia z predsedníctva, že táto úroveň odmien je napriek vynikajúcim výsledkom neprimeraná, a preto neprijateľná. Bolo na nich, ako sa rozhodnú, ale som rád, že sa rozhodli odmeny vrátiť."
Trvalo to presviedčanie dlho?
"Nie. Komunikácia trvala pár dní, ale rozhodnutie bolo podľa mňa v priebehu hodiny."
Člen KDH Viliam Beňo dostane na odstupnom z Teplárne Košice 120-tisíc. Vy hovoríte, že s ním nič nemáte. Bol nominantom KDH či nebol?
"Nijakou formou nebol viazaný na KDH, na rozhodnutia, ani z hľadiska štátnej či inej zodpovednosti."
Rozhodol akýkoľvek orgán KDH, že bude tento človek v teplárni?
"Nie. Tento človek v teplárni pôsobil aj pred tým a nebol nominantom ani KDH ani žiadneho štátneho orgánu."
Máte štrnásť poslancov, na krku kauzu zlaté padáky, odišiel vám zo strany najpopulárnejší politik, hneď po ňom sa objaví ďalší viditeľný kritik. Považujete sa za úspešného predsedu KDH?
"Čo je úspech?"
Málo problémov.
"Stačí málo problémov na úspešný život?"
Je to prvý stupienok úspešného predsedu.
"Veľmi minimalistický stupienok. Je množstvo strán, ktoré majú málo problémov, ale ani nič neznamenajú. KDH aj s predsedom, aj so zodpovednosťou všetkých nie je vodcovskou stranou, ale hnutím. Som presvedčený, že keď vravím, že máme na viac, je to výzva, ktorú chcem napĺňať. Som presvedčený, že ružomberský snem zhodnotí každého na tomto výsledku. Bol som vždy tímový, otvorený, férový. Nie každý sa takto správal. Najbližší vývoj bude síce náročný, ale môže byť veľmi ozdravný."
Vetu máme na viac som od vás počul, keď ste sa stali predsedom. A stále máte osem percent.
"Povedal som to pred dva a pol rokom a povedal som pri nej, že mám ambíciu KDH zaradiť medzi tri rozhodujúce subjekty na Slovensku. Vtedy bolo šieste, dnes je v popredí politickej scény. Je štíhle, ale v dvoch voľbách predsa len povyrástlo. Skromne, mierne, ale povyrástlo. Keby KDH nerástlo, prvý poviem: Nedá sa."
Celý rozhovor s Jánom Figeľom si môžete pozrieť tu (piano).

Beata
Balogová
