RUŽOMBEROK. Ján Figeľ zostáva predsedom KDH. Rozhodli o tom delegáti na 21. sneme hnutia. Figeľ nemal vo voľbách protikandidáta.
Pri tajných voľbách predsedu KDH bolo odovzdaných 331 hlasovacích lístkov. Delegáti odovzdali 324 hlasov, tri boli neplatné. 261 hlasov dostal Figeľ. Ten sľúbil, že bude razantným, rozhodným, zodpovedným predsedom, ktorý bude pevný v postojoch, ale vľúdny vo vzťahoch.
Ešte pred voľbou predsedu KDH delegáti odmietli návrh novely stanov, ktoré pripravila bratislavská krajská rada a predniesol ju poslanec NR SR Radoslav Procházka.
"Moje úsilie o systémovú zmenu fungovania KDH nebolo v konečnom dôsledku úspešné, ale dôležité je, že sa mi podarilo presadiť aspoň otvorenú diskusiu o nich. Nepodlieham pocitom odovzdanosti, naopak - budem pokračovať v úsilí o vnútornú obrodu hnutia, a to budovaním programovej platformy, pravdepodobne aj s ambíciou postupnej prípravy novej personálnej alternatívy voči súčasnému vedeniu," povedal Procházka pre agentúru SITA.
Nespresnil, v čom sa bude líšiť platforma od súčasnej línie, ani kto bude alternatívou vedeniu. Väčšina delegátov vnímala výsledok volieb predsedu Figeľa ako jednoznačný a považuje ich za prejav jednoty a stability hnutia.
Podobné situácie s platformami v slovenskej politike aj v KDH sa končia štiepením, v roku 1992 tak vzniklo Klepáčovo SKDH. Typické sú pri viacerých názorových prúdoch aj odchody, ako v prípade skupiny Vladimíra Palka v roku 2008 či nedávno Daniela Lipšica s Janou Žitňanskou.
Procházkov návrh neprešielNávrh poslanca KDH Radoslava Procházku na zmenu stanov podľa očakávania neprešiel. Podľa zatiaľ neoficiálnych informácií od jedného z delegátov rozhodol jeden hlas.
Predseda strany Ján Figeľ sa však zaviazal, že strana zmeny stanov posúdi a podľa výsledku rozhodne, či o nej bude rozhodovať mimoriadny snem, alebo nebude.
Procházka navrhoval zníženie počtu podpredsedov zo šiestich na troch, ale aj efektívnejšie fungovanie straníckych štruktúr. Krajskí predsedovia strany sa mali podľa návrhu stať automaticky členmi predsedníctva.
"Návrh nie je proti nikomu, ale na prospech všetkým,“ vyhlásil.
Podľa Procházku mal návrh prispieť k demokratizácii, posilniť regióny a eliminovať zbytočné súperenie a vojny medzi krajmi. Opäť potvrdil, že kandidovať nebude na sneme na predsedu, ani podpredsedu.
„S menším počtom podpredsedov sa dá súhlasiť. Aj s účasťou krajských šéfov v predsedníctve, ale o čom je ten návrh ďalej, to nevieme. Majú vzniknúť krajské snemy, ktoré budú voliť krajských predsedov, kandidátov na poslancov regionálnych samospráv, europoslancov, a čo ďalej? To je klasický Procházka. Niečo vyhlási do médií, bez konzultácie s vedením, a potom sa máme podľa toho riadiť? Nič o tom návrhu nevieme. Určite neprejde,“ konštatoval jeden z delegátov snemu.
„Zmenu stanov potrebujeme, ale nemôže sa to diať zrazu, nepripravene, bez hlbšej diskusie. Zmena nezískala ani polovičnú podporu. Navrhnem vytvorenie komisie, ktorá sa bude zaoberať zmenou stanov,“ vyhlásil Figeľ.
Obáva sa najmä automatickej účasti šéfov krajov v predsedníctve. „Strana sa môže stať konfederáciou regiónov,“ naznačil.
Pavol Hrušovský tvrdí, že strana nebola na zmenu pripravená.
KDH na schopnejšieho predsedu ako je Ján Figeľ nemá, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Východniari chceli viac priestoruDelegáti z východu začali snem ostro. Konštatovali, že na diskusiu má 325 kresťanských demokratov v Ružomberku len menej ako trištvrte hodinu. Nominantka za Prešovský kraj dokonca navrhla, aby menej hovorili hostia a funkcionári.
„Vás počujeme dosť, nás počuť málo,“ vyhlásila. Po upozornení Pavla Hrušovského, že hostia by mali mať možnosť hovoriť, koľko považujú za vhodné, sa opravila, že hostí nemyslela.
Figeľ sa cíti sám, prekvapila ho aj cirkevPredseda KDH Ján Figeľ na kresťanského demokrata netradične otvorene a ostro kritizoval katolícku a evanjelickú cirkev za ich účasť v „červenej“ Rade solidarity a rozvoja.
Radu označil za spolok, kde sa stretávajú predstavitelia cirkví s odborármi, aj napriek tomu, že Ficov kabinet sa snaží presunúť cirkevný presunúť sviatok Sedembolestnej Panny Márie na nedeľu.
"Katolícka a evanjelická cirkev augsburského vyznania sa dali do Národného frontu. Je mi to veľmi ľúto. Schádzajú sa s červenými odborármi, všelijakými podnikateľmi, rovnými aj krivými...,“ vyhlásil Figeľ krátko pred voľbou predsedu a podpredsedov.
„Teraz budeme robiť aj cez sviatok. Už budeme toľko robiť ako francúzski revolucionári. Namiesto požehnania, koreňov, identity, budeme rušiť identitu," reagoval na snahu Fica presunúť sviatok Sedembolestnej na nedeľu.
Figeľ je typický svojimi nevýraznými únavnými prejavmi plnými prehnaného diplomatického balastu. V Ružomberku však prebudil a prekvapil delegátov, ale aj médiá azda najdynamickejším a emocionálnym, ale napriek tomu konkrétnym a kritickým prejavom.
Figeľ v reakcii na kritickú diskusiu vyhlásil, že sa často cíti sám. „Fica nikdy nepustia samého na tlačovú besedu. Ja som bol sám, často som sám (TB o zlatých padákoch).“ Hneď za tým dodal, že ho faulovali vlastní odzadu.
„Je Kristus vinný, že zavolal Judáša do partie?,“ opýtal sa pléna.
Figeľ pripomenul, že KDH stratilo za dvadsať rokov množstvo osobností, v niektorých prípadoch išlo podľa neho o "piliere hnutia" a napriek tomu dokázalo pokračovať na svojej politickej ceste ďalej. "Možno aj v budúcnosti niekto odíde. Dôvera sa nedá nadiktovať, dôvera sa pestuje," zdôraznil.
"Bez KDH opozícia Fica neporazí, bez KDH by neporazila Mečiara. KDH prežije aj Smer," vyhlásil.
Bývalí nominanti KDH v železničnej spoločnosti ZSSK Pavel Kravec a Pavol Tarcala 14. júna uviedli, že vrátia tzv. zlaté padáky.
Figeľ zároveň oznámil, že obaja týmto dňom ukončili svoje členstvo v KDH, aby nepoškodzovali jeho dobré meno.
Figeľ zároveň vyzval na vrátenie peňazí aj ďalších bývalých riadiacich pracovníkov, ktorí dostali takéto neprimerané odmeny.
Prochazka: Figeľ si nezjedná rešpekt nárekmi o samoteRadoslav Procházka krátko pred voľbou predsedu KDH vyhlásil o jedinom kandidátovi Jánovi Figeľovi, že keď ho vidí v televízii, tak v ňom vyvoláva súcit.
„Pristihol som sa, že keď ho dnes vidím v televízii to prvé, čo vo mne pohľad na jeho kalváriu vyvoláva, je súcit. Je mi ľúto ako povýšenecky a posmievačne sa k nemu médiá a politickí súperi správajú a trápi ma to, ale to je emócia, ktorú líder politickej strany vyvolávať nesmie. Všetko iné len nie súcit,“ vyhlásil Procházka.
Procházka tvrdí, že žiadna súťažiaca skupina, a tou KDH v politike je, si nevyberá na čelo lídra, podľa mäkkosti srdca, ale podľa toho, čo dokáže pre štát, stranu a ľudí zabezpečiť.
„Žiadna skupina, ktorá súťaží s inými a chce byť úspešná si na svoje čelo nevyberá lídra podľa mäkkosti srdca, ale podľa toho koľko koristi dokáže zabezpečiť. Tou korisťou je vplyv, verejná moc a s ňom spojená schopnosť zastupovať a presadzovať záujmy ľudí.“
Schopnosť Jána Figeľa pýtať si od ľudí poverenie na vedenie a správu štátu, je veľmi oslabená. Procházka dodal, že možno si ešte Figeľ dokáže v politickej aréne zjednať rešpekt, „ale nárekmi o samote si ich nezíska“. Procházka zdôraznil, že strana potrebuje vplyv nie súcit.
Volili aj podpredsedovNa sneme po voľbe predsedu nasledovala voľba šiestich podpredsedov hnutia.
Post podpredsedu KDH získali poslanci Národnej rady Pavol Abrhan, Ján Hudacký a Július Brocka, vysokoškolská pedagogička Miroslava Szitová, bývalý riaditeľ Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) Peter Belinský a ekonomický expert Miloš Moravčík.
Oproti šiestim menám, ktoré snemu navrhla Rada KDH 9. júna nastala jediná zmena, zo súťaže sám odstúpil Marián Kvasnička a tým vytvoril priestor pre opätovné zvolenie Júliusa Brocku do funkcie podpredsedu.
Brockovi dokonca v prvom kole voľby niekoľko hlasov na zvolenie chýbalo, v opakovanom hlasovaní však už uspel.
Pred druhým hlasovaním sa za Brocku prihovoril osobne predseda strany Ján Figeľ.
"Keď som bol v zahraničí a potreboval som určiť niekoho, čo ma zaskočí, vždy som sa mohol o Júliusa Brocku oprieť. Bol spoľahlivý, nikdy som nemusel dementovať jeho vyjadrenia," vyhlásil.
Pripomenul delegátom prednovembrový príbeh Brocku, ktorý sa angažoval v kresťanskom disente a spoluorganizoval sviečkovú manifestáciu, ale aj roky jeho práce pre KDH.
Počas snemu horeloPočas sobotného snemu KDH v Ružomberku začal horieť strop v kultúrnom dome, ktorý susedí s hotelom. Horieť začalo len niekoľko metrov od sály plnej pokojne obedujúcich členov KDH.
Ani takmer pol hodinu po požiari neprišli hasiči skontrolovať miestnosti a príčinu požiaru.
Oheň, ktorý sa postupne šíril zo stropu cez stoličky a koberec po miestnosti, kde mala byť tlačová beseda, zbadal novinár z agentúry SITA.
Novinár zo SITA vbehol do miestnosti ako prvý a zachraňoval techniku a kameru kolegov. Postupne pribiehali organizátori z KDH, ktorí oheň zahasili hasiacimi prístrojmi.
Strop z umelej hmoty tiekol na stoličky a koberce v miestnosti. Štipľavý dym zaplnil horné miestnosti.
Príčina požiaru zatiaľ nie je známa, ale horieť začalo s najväčšou pravdepodobnosťou od elektroinštalácie alebo od žiarovky.
Požiar ničil podlahu aj stoličky. Foto: SME - JÁN KROŠLÁK
Delegát: Na hnutie majú vplyv finančné skupinySnem KDH vzrušili najmä kritické príspevky východniarov a Jozef Mikloško, ktorý vyhlásil, že voľby dopadli zle, ale spravodlivo.
RUŽOMBEROK. „Pán predseda povedal, že KDH nie je pod vplyvom žiadnych finančných skupín. Neverím, že KDH nie je pod vplyvom finančných skupín,“ vyhlásil v diskusii na sneme KDH v Ružomberku Daniel Adamčík, podpredseda okresnej rady strany v Michalovciach. Povedal to najmä v súvislosti s poslednými kauzami KDH a zlatými padákmi.
Adamčík je 22 rokov v KDH a práve v poslednom čase sa stretol s výhradami východniarov voči politike KDH. „Všetci ste rovnakí,“ hovoria mi, keď ideme z kostola.
Adamčík ostro vystúpil najmä v súvislosti so zlatými padákmi. Tvrdí, že predseda Ján Figeľ urobil zásadné chyby v personálnej politike. Obvinil predsedu, že spolu s hovorcami nezvládli kauzu zlaté padáky a tá sa zosypala na KDH.
Figeľa obvinil aj z toho, že nezvládol bývalého podpredsedu strany Daniela Lipšica, ktorý odišiel a zakladá novú stranu.
„Personálnu politiku máme katastrofálnu. Všetci, ktorí sedíte hore, ste zodpovední za Lipšica. Neukočírovali ste ho,“ dodal Adamčiak a pokračoval. „Zoberte právomoc, ktorú máte, aby sme pozdvihli KDH, aby nám ľudia znovu verili.“
„Východ drží KDH,“ hovorí učiteľka Mária Jevčáková z Prešovského kraja. Nie je spokojná s riešením zlatých padákov v podaní vedenia strany. Vyhlásila, že KDH a kresťanskí politici doplácajú na zásadovosť. Jej predstava dobrého kresťanského politika mnohých prekvapila. „Je verný zásadám, ale vie kedy ich má porušiť,“ vyhlásila Jevčáková.
Učiteľka s čistým mesačným príjmom 550 eur si myslí, že KDH nemalo nútiť Pavla Kravca a Pavla Tarcalu, aby vrátili zlaté padáky a aby odišli zo strany. Opýtala sa komu ich vrátili?
„Smeru? KDH vyslalo veľmi zlý signál, že sa ich nedokáže zastať,“ dodala Jevčáková.
Poslanec Jozef Mikloško ponúkol delegátom snemu KDH tip na dobrého predsedu strany a povedal meno Jána Figeľa. Vzápätí však dodal: „Lepšieho nemáme.“
Daniel Vražda
KDH chce nový blokČasť opozície začína rozbiehať „ľudovú platformu“. SaS a obyčajní sú mimo nej.
BRATISLAVA. Užšia spolupráca KDH, SDKÚ a MostaHídu, ktorá by na budúci rok mohla rozbehnúť koalície v regionálnych voľbách. Takúto „ľudovú platformu“ na sneme ponúklo KDH, o spolupráci pred pár týždňami hovoril aj Most.
„Som presvedčený, že to bude veľmi dôležitou, ba rozhodujúcou súčasťou odpovede, ako ďalej so slovenskou pravicou,“ povedal predseda KDH Ján Figeľ SME, podľa ktorého by sa spolupráca mala začať pri európskych témach.
Podľa šéfa Mosta Bélu Bugára je každá z troch strán jedinečná. „V najvážnejších otázkach – povedzme ekonomiky, sociálnych otázok – sa budeme vedieť dohodnúť, a to budeme spolu prezentovať ako názor platformy.“
„Vidím priestor v európskych témach. Blízko máme aj v otázke druhého piliera,“ vraví šéf SDKÚ Pavol Frešo.
Daniel Vražda

Beata
Balogová
