SME

Nové väzenia sa na Slovensku tak skoro stavať nebudú

V Česku stavajú väznice. Slovensko na to nemá.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. V Českej republike majú v súčasnosti dvojnásobný počet väzníc v porovnaní so Slovenskom a stavajú aktuálne ďalšiu - na Slovensku sa taký krok v najbližších rokoch neplánuje.

"V súlade s koncepciou väzenstva na roky 2011 až 2020 sa plánujú viaceré rekonštrukčné práce zamerané na zvýšenie kapacity ústavov. Ich realizácia bude závisieť od finančných možností rezortu. Celkovo však Ministerstvo spravodlivosti nechce riešiť problém preplnenosti väzníc stavaním nových ústavov, ale skôr racionalizáciou trestnej politiky," uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu justície Jana Zlatohlávková.

SkryťVypnúť reklamu

"V Českej republike sa nachádza 10 väzobných väzníc a 26 väzníc určených na výkon trestu odňatia slobody. Päť zo spomínaných 26 má ešte zvláštne oddelenie pre výkon väzby. V súčasnom období vzniká nové väzenské zariadenie vo Vidnave v Olomouckom kraji," uviedla pre TASR hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti ČR Petra Hrubá.

V Česku bolo k 8. júnu vyše 23.500 obvinených a právoplatne odsúdených osôb. Na Slovensku bolo 11.065 obvinených a odsúdených v 19 ústavoch. Na porovnanie - v Rakúsku je takmer 9000 obvinených a odsúdených v 27 väzniciach.

Český minister spravodlivosti Jiří Pospíšil nedávno v rámci pracovnej návštevy jesenického regiónu zavítal do spomínanej Vidnavy, kde do konca tohto roku v objekte bývalého kňazského seminára vznikne oddelenie pre výkon trestu s kapacitou pre 30 odsúdených.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti v areáli prebiehajú prípravné práce, na ktorých sa podieľa Väzenská služba ČR, a to prostredníctvom odsúdených a pracovníkov stavebnej a technickej údržby opavskej väznice.

"Využitie areálu Vidnava už tento rok aspoň čiastočne pomôže riešiť preplnenosť českých väzníc," povedal šéf českej justície Pospíšil.

Za trestný čin vraždy je odsúdených 500 osôb

Za trestný čin vraždy je v súčasnosti na Slovensku právoplatne odsúdených 500 osôb, z toho 30 žien.

Naposledy prvý júnový týždeň Krajský súd v Bratislave (KS) potvrdil právoplatne verdikt nižšieho súdu pre expolicajta nadporučíka Petra Vida, a to 25-ročný trest odňatia slobody za trestný čin úkladnej vraždy.

Podľa obžaloby koncom augusta 2008 zapálil benzínom v aute svojho soka Petra Valíka, s jeho manželkou mal mať sexuálny pomer. Obeť na rozsiahle popáleniny deň po čine zomrela.

SkryťVypnúť reklamu

Za trestné činy viacerých vrážd sa v slovenských väzniciach nachádzajú mediálne známe osoby zo slovenského podsvetia, ako banskobystrický boss Mikuláš Černák, skupina gangu kyselinárov, či Branislav Adamčo - považovaný za šéfa východoslovenskej zločineckej skupiny, i Alojz Kromka - známy pod prezývkou Lojzo Čistič.

Najstarším slovenským väzňom, ktorý si odpykáva odsúdenie a trest odňatia slobody za vraždu, je 76-ročný dôchodca. V ústave so sprísnenou ochranou je aj Tibor Polgári z Nových Zámkov, ktorý bol v 90. rokoch jedným z hlavných aktérov vzbury väzňov v Leopoldove a následne približne rok nato sa podieľal na krvavej masakre dozorcov a úteku z tohto ústavu.

V súčasnosti, podľa informácií TASR z Ministerstva spravodlivosti sa za masaker dozorcov v Leopoldove nachádzajú už len štyria právoplatne odsúdení.

SkryťVypnúť reklamu

Vo výkone trestu odňatia slobody je dosiaľ neprekonaný slovenský "rekordman" v počte vrážd - Ondrej Rigo z Modry. Predtým, ako zabil osem žien a 14-ročného syna jednej z obetí, bol už 11-krát odsúdený. Súd mu dokázal dohromady deväť vrážd, ktoré stihol spáchať v priebehu dvoch rokov.

Najstarší väzeň má 76 rokov

Najstarším slovenským väzňom je 76-ročný dôchodca, ktorý si odpykáva trest odňatia slobody za vraždu.

K 21. júnu tohto roku sa vo väzniciach nachádzalo približne 500 odsúdených, z toho 30 žien, ktorí sú vo výkone trestu odňatia slobody za trestný čin úkladnej vraždy. TASR o tom informoval Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti Jana Zlatohlávková.

Na strane druhej najmladším slovenským väzňom je mladík, ktorý má necelých 16 rokov. Ten je odsúdený za trestný čin sexuálneho zneužívania.

SkryťVypnúť reklamu

Dovedna sa v júni nachádzalo v slovenských ústavoch na výkon trestu odňatia slobody a v ústavoch na výkon väzby vyše 11-tisíc osôb.

Väzňov stále pribúda, dozorcov nie

Ak by justičná stráž chcela dosiahnuť pomer väzňov a dozorcov, ktorý jej odporúča ministerstvo spravodlivosti v koncepcii väzenstva na najbližšie roky, musela by svoje rady rozšíriť o 550 príslušníkov.

Koncepcia väzenstva zaväzuje do konca budúceho roka prijať také systémové riešenie, aby mohol byť koeficient 2,2 väznenej osoby na jedného dozorcu dodržaný.

"Vzhľadom na súčasnú kapacitu ústavov na výkon väzby a ústavov na výkon trestu odňatia slobody by bol potrebný nárast o vyše 550 príslušníkov, vzhľadom na súčasný stav obsadenosti ústavov preplnenosť je to o cca 700 príslušníkov," povedala TASR hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Jana Zlatohlávková. S prijímaním nových príslušníkov sa však tento rok neráta.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo sa chce sústrediť na celkovú reformu trestnej politiky. "Vrátane zásadného zlepšovania podmienok na ukladanie alternatívnych trestov," povedala Zlatohlávková.

Tabuľkový stav príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) je 4680, reálne však bolo zamestnaných na konci minulého roka len 4451.

Podľa údajov zo ZVJS bol ich priemerný plat necelých 1200 eur, čo bolo o 33 eur menej ako rok predtým. Justičná stráž má približne 760 civilných zamestnancov s priemerným platom 630 eur. V slovenských väzniciach je aktuálne asi 11.000 obvinených a odsúdených.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 899
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 805
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 951
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 404
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 206
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 701
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 263
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu