
Bratislava 12. júna (TASR) - Bývalý majetok Socialistického zväzu mládeže (SZM), ktorý dnes patrí Fondu detí a mládeže (FDaM) sa po 21. júli môže dostať do konkurzu. Na túto situáciu upozornil v pondelok listom premiéra Mikuláša Dzurindu podpredseda Strany demokratickej ľavice (SDĽ) Ľubomír Andrassy.
K 21. januáru tohto roka boli totiž zo zákona zrušené všetky zmluvy, ktorými na čas dlhší ako päť rokov prenajal fond počas rokov 1994 až 1998 svoj majetok. Išlo o zmluvy, ktoré neboli v súlade s novelou zákona o FDaM z roku 2000. Túto novelu pripravila skupina poslancov Národnej rady SR a jej cieľom bolo určenie jasných podmienok prenajímania majetku fondu. Novela stanovila, že na dlhodobý prenájom je potrebný súhlas Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR. Fondu však vznikla zo zákona povinnosť uhradiť bývalým nájomcom do 21. júla náklady, ktoré vynaložili na zhodnotenie prenajatých objektov. Len pri Hoteloch mládeže Slovakia ide o 50 miliónov korún, ktoré fond nemá. Bývalý majetok SZM sa tak ľahko môže dostať do konkurzu.
Andrassy navrhuje, aby vláda umožnila fondu zobrať si pôžičku vo výške 50 miliónov korún na úhradu uvedených nákladov. Mohol by sa tiež vytvoriť obratový fond, do ktorého by prišli prostriedky z prípadného predaja Hotelov mládeže Slovakia a z prenájmu tých budov, ktoré by naďalej ostali v správe FDaM.
Podpredseda ľavičiarov na dnešnej tlačovej besede v Bratislave opísal podmienky, v ktorých počas rokov 1994 a 1998 prenajímal FDaM svoj majetok. Zmluvy s prenajímateľmi podpisoval na 20 až 30 rokov, pričom v nich neboli definované takmer žiadne podmienky pre nakladanie s majetkom alebo možnosť vypovedania zmluvy. Zaujímavé boli aj ceny prenájmu - chatu na Piatrovej pri Vrútkach napríklad FDaM prenajal za 120 tisíc korún za rok, hotel Krpáčovo za 500 tisíc korún ročne, hotel Junior v Jasnej a hotel Junior v Bratislave za 3 milióny korún ročne, administratívnu budovu YMCA v centre slovenskej metropoly za 375 tisíc korún ročne. Aj tieto ceny boli dôvodom, prečo poslanci v roku 2000 novelizovali zákon o FDaM. Zrušenie zmlúv neakceptovali prenajímatelia v šiestich prípadoch z približne 50 a ohradili sa voči tomu na súde. Andrassy tvrdí, že ide prevažne o predstaviteľov akciovej spoločnosti EURO-BUILDING. Zaujímavá je podľa neho aj skutočnosť, že proti rozhodnutiu FDaM vydal súd predbežné opatrenie, a to na základe podania podnetu 31 poslancov za HZDS na Ústavnom súde SR, či novela zákona o FDaM nie je v rozpore s ústavou. Pred Ústavným súdom SR zastupuje parlament v tomto prípade práve Andrassy.