SME

Chlapec dostal zlý liek, lekárov za chybu nestíhajú

Trinásťmesačný chlapec zomrel, pretože nedostal liek, ktorý naozaj potreboval.

Poliklinika je v širšom centre Bratislavy. K chlapcovi sa od lekárky s veľkou pravdepodobnosťou nedostal ten správny liek.Poliklinika je v širšom centre Bratislavy. K chlapcovi sa od lekárky s veľkou pravdepodobnosťou nedostal ten správny liek. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – SME)

Po nesprávnej liečbe sa malý chlapec zadusil, no oficiálne prípad vinníka nemá. Rodičia si želajú, aby o vine rozhodol súd.

BRATISLAVA. Zadusil sa, lebo mu pravdepodobne zamenili lieky. Matej Fijko z Bratislavy mal iba trinásť mesiacov.

Hoci odvtedy uplynulo viac ako dva a pol roka, nikto nebol doteraz obvinený. Polícia prerušila trestné stíhanie napriek tomu, že súdni znalci a ich posudky poukázali na viac pochybení pri jeho liečbe u detského lekára.

„Chcem, aby sa zodpovedný človek postavil pred súd. Aby sa povedalo: Si vinný, nie si vinný,“ hovorí Matejov otec Štefan.

SkryťVypnúť reklamu

Kašeľ ho zadusil

Matej mal vrodený sklon k alergiám. Od narodenia mal atopický ekzém.

Prvé vážnejšie príznaky sa prejavili na konci septembra v roku 2009, keď jeho detská lekárka Erika S. zo súkromnej pokliniky Prosanus v Bratislave v zdravotnej dokumentácii konštatovala, že dostal záchvat akútneho zápalu priedušiek.

Lekárka dala rodičom dva spreje Ventolín a Ecobec, aby ich Matej doma vdychoval cez inhalátor, ktorý im požičala. Zdravotný stav chlapca sa zlepšil.

Na konci októbra však Fijkovci opäť navštívili súkromnú polikliniku, Matej totiž stále kašľal. „Doktorka povedala, že všetko je v poriadku a nemusíme sa ničoho obávať,“ spomína otec.

O pár dní neskôr, 3. novembra, Matej dostal druhý záchvat akútneho zápalu priedušiek. Hneď ráno s ním prišli rodičia do ambulancie. Lekárku Eriku S. zastupovala jej kolegyňa Jana R.

SkryťVypnúť reklamu

Zvolila rovnaký liečebný postup. Rodičom dala spreje a poslala ich domov s tým, že ak sa chlapcov stav nezlepší do 48 hodín, majú ísť do nemocnice.

„O šiestej som sa vrátil z práce a manželka mi podala dieťa do rúk,“ spomína otec. Syn zmodrel a nedýchal. Snažil sa ho oživiť, ale márne. Nepodarilo sa to ani privolanej záchranke. Jej lekárka Kvetoslava Krajčiová osem minút pred ôsmou večer konštatovala smrť.

Obhliadku Matejovho tela urobil privolaný súdny lekár Peter Kováč. Z posudku, ktorý vypracoval so súdnym znalcom Norbertom Moravanským vyplýva, že bezprostrednou príčinou smrti bolo srdcovo-pľúcne zlyhanie pri obštrukcii dýchacích ciest pri astmatickom záchvate. Ani jeden z nich sa k prípadu nechcel vyjadrovať.

Denník SME však má ich posudok, kde píšu, že u Fijkovcov sa našli len dve nádobky Ecobecu.

SkryťVypnúť reklamu

Ani jeden Ventolín

„Táto okolnosť veľmi pravdepodobne podporuje možnosť zámeny liekov, t. j. nevydania salbutamolu (Ventolínu) v ambulancii pediatra dňa 3. 11. rodičom Mateja Fijka,“ píšu znalci v posudku.

Vo Ventolíne sa nachádza salbutamol, ktorý pomáha pri rozšírení dýchacích ciest. Na mieste úmrtia ho polícia nenašla a prítomnosť látky v Matejovom tele nepotvrdila ani pitva. V posudku sa píše, že je ťažké ho v tele zistiť. Molekula salbutomolu sa do krvi dostáva „len minimálne a rýchlo sa rozkladá“.

Salbutamol v chlapcovom tele vylúčila aj znalkyňa z odboru toxikológie Bronislava Muráriková.

Znalkyňa a lekárka Zuzana Stanovičová v posudku píše, že nádobky zapožičané 3. novembra 2009 Fijkovcom nemali označené názvy tlakových komôrok a nebol pri nich ani leták o lieku.

SkryťVypnúť reklamu

Poliklinika mlčí

Riaditeľka polikliniky Dagmar Gavorníková sa k prípadu odmietla vyjadriť. Pre Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa však vyjadrila, že obe nádobky ešte v ambulancii skontrolovali a pretriasli.

K prípadu sa odmietli vyjadriť aj obe lekárky.

Zámenu liekov sa podľa uznesenia polície nepodarilo preukázať konkrétnej osobe, a preto vlani v decembri trestné stíhanie prerušila.

Posudky: liečba mala viac nedostatkov

Chýbajúcu konzultácia s alergiológom, nasadenie nesprávneho lieku a ďalšie pochybenia konštatovali súdni znalci.

BRATISLAVA. Pravdepodobná zámena liekov nebola podľa znaleckých posudkov jedinou chybou pri liečení Mateja Fijka.

V októbri 2009, keď prišli Fijkovci do ambulancie pre pretrvávajúci kašeľ ich syna ho mala lekárka Erika S. poslať k alergiológovi na vyšetrenie. Tvrdí to v posudku lekárka a znalkyňa z odboru pediatria Zuzana Stanovičová.

SkryťVypnúť reklamu

Séria pochybení

Súhlasia s ňou aj súdni znalci Norbert Moravanský a Peter Kováč, ktorí v posudku píšu, že zo zdravotnej dokumentácie nie je zrejmé, prečo „nebolo pediatričkou realizované konziliárne vyšetrenie alergioimunológom, pľúcnym či ORL lekárom,“ alebo prečo o týchto možnostiach nehovorila s rodičmi.

Matej tiež nemal byť podľa posudku Stanovičovej liečený Ecobecom. Tento liek môže pediater podľa jej posudku dieťaťu predpísať len od šiestich rokov. Matej mal len niekoľko mesiacov.

Lieky nemali rodičia podľa jej posudku dostať v ambulancii. „Liek je možné vydať v ambulancii lekára v prípade, že je neskorá nočná hodina, keď je lekáreň mimo prevádzky a liek je nevyhnutný pre zdravie pacienta, alebo v prípade, že sa v blízkosti niekoľkých kilometrov nenachádza lekáreň.“

SkryťVypnúť reklamu

Fijkovci chodili na vyšetrenia cez deň a poliklinika je v Bratislave plnej lekární.

Po podaní liekov v ambulancii tam mal Matej navyše podľa znalkyne zostať na dve až tri hodiny na sledovanie. Lekárka ho nemala s rodičmi poslať domov.

Pri druhom záchvate 3. novembra mali chlapca podľa posudku Stanovičovej poslať do nemocnice. Lekárka rodičom hospitalizáciu odporučila len v prípade, ak sa zdravotný stav ich syna nezlepší.

„Znalci zastávajú názor, že pri existujúcej poruche dýchania a aplikácii inhalačných liečiv bolo rizikové ponechať na rozhodnutí laikov moment, kedy je potrebné vyhľadať hospitalizáciu,“ píšu v posudku Moravanský a Kováč.

Slabá dokumentácia

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý skúmal prípad Matejovho úmrtia, konštatoval viac pochybení aj vo vedení jeho zdravotnej dokumentácie. Nie je tam záznam o zlepšení zdravotného stavu dieťaťa po podaní Ventolínu.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako v dokumentácii chýba záznam o poučení a informovaný súhlas zákonného zástupcu dieťaťa s jeho podpisom.

Ján Krempaský

Prípad išiel do stratena

Po vyše dva a pol roku od úmrtia Mateja Fijka sa prokuratúra stotožnila s políciou, že z jeho smrti nemožno nikoho konkrétneho obviniť.

BRATISLAVA. Manželia Štefan a Zuzana Fijkovci z Bratislavy sa usilujú o vyšetrenie prípadu už viac ako dva roky. Zatiaľ neúspešne. Vyšetrovanie úmrtia ich syna je prerušené.

Spoluprácu s vyšetrovateľom Okresného riaditeľstva polície v Bratislave Jánom Kohoutkom si zo začiatku otec zosnulého chlapca pochvaľoval.

„Bol zaangažovaný. Zaujímalo ho to,“ spomína na rozbeh vyšetrovania. Policajt robil prácu veľmi dôsledne.

Po dvoch rokoch vyšetrovania však prišla pre rodičov nečakaná správa. Vyšetrovateľ Kohoutek trestné stíhanie prerušil a odôvodnil to tým, že sa nikto konkrétny nedá trestne stíhať.

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrovateľ sa k prípadu nechcel vyjadriť. Bratislavská krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová len zopakovala, že nikoho nemožno trestne stíhať. Dodala, že postup polície dozorovala bratislavská krajská prokuratúra, „ktorá sa s rozhodnutím vyšetrovateľa stotožnila“.

Proti rozhodnutiu polície aj okresnej prokuratúry sa Fijko cez svojho advokáta odvolal 27. marca na Generálnu prokuratúru. Tá podnet postúpila 4. mája bratislavskej krajskej prokuratúre. Jej hovorca René Vanek uviedol, že 14. júna sa stotožnila s rozhodnutím okresnej.

Matejov otec nevylučuje, že sa s prípadom úmrtia svojho syna obráti na medzinárodný súd do Štrasburgu.

Ján Krempaský

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 449
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 562
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 709
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 632
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 576
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 263
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu