Podľa jeho názoru Najvyšší súd SR, ktorý 16. augusta vydal príkaz na Lexovo prepustenie, porušil zákon. Minister zároveň pripomenul, že voči Lexovi je podaných niekoľko obžalôb na dvoch súdoch a "ktorýkoľvek sudca, v ktorejkoľvek veci môže nariadiť jeho väzbu". Ako dodal, prokurátor už podal na Okresnom súde Bratislava 3 návrh na Lexovo opätovné vzatie do väzby. "Sudca o ňom síce ešte nerozhodol, ale rozhodne," dodal.
Čarnogurský v tejto súvislosti poukázal na fakt, že Lexovo počínanie je učebnicovým príkladom na uvalenie útekovej väzby. "Obžalovaný ušiel, dva roky sa ilegálne skrýval v cudzej krajine a musel byť na Slovensko dopravený proti svojej vôli na základe komplikovanej spolupráce viacerých štátov a organizácií - ak toto nie je úteková väzba, tak neviem, čo iné by ňou mohlo byť," dodal.
Generálny prokurátor už podľa ministra pripravuje sťažnosť proti rozhodnutiu NS. Čaká sa však na doručenie písomného uznesenia senátu NS.
Príkaz na prepustenie Lexu z vyšetrovacej väzby Najvyšší súd zdôvodnil skutočnosťou, že o vydaní zatykača a následnom vzatí obvineného do väzby rozhodla nezákonná sudkyňa. Ešte v ten istý deň - 16. augusta Lexu prepustili na slobodu. Bývalý riaditeľ SIS strávil vo väznici pri Justičnom paláci 28 dní. Dve noci predtým pobudol v policajnej cele na Račianskej ulici. Policajti ho tam previezli priamo z bratislavského letiska, kde ho eskortovali po zadržaní v Juhoafrickej republike 18. júla. Po exšéfovi tajnej služby pátral dva roky po celom svete Interpol. V JAR ho zadržali 14. júla v exkluzívnom rekreačnom stredisku Umhlanga Rocks v provincii KwaZulu-Natal.