BRATISLAVA. Novela zákona o financovaní škôl a školských zariadení z dielne ministerstva školstva, ktorá prešla pripomienkovým konaním, môže zlikvidovať záujmové krúžky. Tvrdia to Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).
"Hrozí, že až dve tretiny, teda 200-tisíc detí, prestane chodiť do záujmových krúžkov, pretože ich rodičia si to nebudú môcť dovoliť," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii poslanec Národnej rady Igor Hraško.
Podľa jeho kolegu Jozefa Viskupiča súčasný systém funguje a novelu netreba.
Obyčajní chcú väčšiu kontrolu
V súčasnosti peniaze na voľnočasové vzdelávanie dostávajú mestá a obce, v ktorých dieťa zariadenie navštevuje. Podľa novely by prostriedky išli obci, kde má dieťa trvalý pobyt.
Viskupič zdôraznil, že na základe zmeny zákona dostane obec peniaze na krúžky aj vtedy, ak ich nemá. To môže podľa neho spôsobiť problém pre krúžky.
"Hrozí, že finančné prostriedky sa rozlejú do samospráv a nebudú použité na záujmovú činnosť detí, ale na iné investičné aktivity v obciach. Tak bude štruktúra záujmových útvarov ohrozená," upozornil. Viskupič sa nazdáva, že lepšie by bolo zaviesť viac kontroly. "V prvom rade by bolo potrebné identifikovať nepoctivcov, klepnúť im po prstoch," povedal.
Za účinné kontroly je aj Hraško. "Treba posilniť kontrolu z krajskej školskej inšpekcie," vyhlásil.
Podľa neho by mohli nepoctivcom hroziť vysoké pokuty alebo aj vyradenie zo siete škôl a školských zariadení. Hraško uviedol, že obyčajní by chceli návrat k niekdajšiemu systému, teda k pevnej čiastke na žiaka.
"Boli by sme za to, aby sa vrátil stav, kedy by bola garancia rovnako pre všetky, štátne, neštátne zariadenie, pretože všetky riešia záujmovú činnosť pre deti," uviedol.
Ministerstvo: Matovičovci šíria paniku
Vyhlásenia poslancov z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti považuje rezort školstva za zbytočné šírenie paniky.
"Centra voľného času v dnešnej dobe pôsobia podľa pravidiel, ktoré z detí robia biznis a zdroj podnikania," povedal hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.
Pripomína prípady takzvaných čiernych duší, na ktoré idú dotácie, aj keď reálne nenavštevujú žiadne krúžky záujmovej činnosti.
Ďalším dôkazom sú podľa ministerstva zriaďovatelia centier voľného času (CVČ) v malých obciach, kde evidujú tisíce detí na ktoré požadujú financie. Doposiaľ išlo o neadresnosť, ktorú meníme na priamu finančnú podporu mimoškolských voľnočasových aktivít," hovorí Kaliňák.
Súčasný stav podľa neho spôsoboval chaos. Rezort eviduje obec so 469 obyvateľmi, ktorá registruje 7 101 detí v krúžkoch v centrách voľného času alebo školských strediskách záujmovej činnosti zriadených na území obce. Pozná aj obec, ktorá eviduje 7 903 detí v krúžkoch a pritom má 1 048 obyvateľov.
"V duchu tohto komerčného prístupu postupuje zrejme aj obec so 638 obyvateľmi, ktorá v krúžkoch eviduje 1 692 detí. A to je len malá časť takýchto príkladov," nazdáva sa Kaliňák.
Podľa ministra školstva Dušana Čaploviča je namieste vytvoriť transparentný model, ktorý bude finančne podporovať reálne voľnočasové aktivity a úspešné centrá voľného času. V dôsledku toho rezort pripravil zmeny, ktoré upravujú podmienky pre financovanie centier voľného času.
Doposiaľ CVČ mohli získavať financie na detí aj zo susedných okresov. Po novom by mohli získavať financie od detí z okolitých obcí. "Vďaka tomu sa vytvorí chýbajúci systém a kontrola kvality reálnych krúžkov, aj kontrola, či na dieťa ide z obce 192 eur, lebo rodičia aj deti nás informujú, že to tak nie je," hovorí Kaliňák.
Centrám voľného času budú po zmene zákona obce prideľovať peniaze podľa počtu obyvateľov s trvalým pobytom na území obce vo veku od päť do 14 rokov k 1. januáru kalendárneho roka, v ktorom sa zisťovanie uskutočňuje.