BRATISLAVA. Slovenská ornitologická spoločnosť a ornitológovia na Slovensku práve sčítavajú jednu z najzraniteľnejších skupín vtáctva u nás - hniezdiace vodné vtáctvo. Do sčítania sa podľa nich môže zapojiť každý, hoci len záznamom hniezdiacich labutí alebo rodiniek kačíc divých. Ak na to záujemcovia majú možnosti, môžu zmapovať ľubovoľné vodné plochy a toky.
"Populácie vodných vtákov patria medzi najzraniteľnejšie, nakoľko ich väzby na vodné prostredie znamenajú zároveň aj limitujúci faktor ich výskytu. Mnoho mokradí bolo v minulosti zničených, odvodnených či inak zmenených, v dôsledku čoho mnohé vtáky u nás prestali hniezdiť," uviedol Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.
Na Slovensku hniezdia desiatky vodných druhov
Príkladov negatívneho dopadu zásahov do mokradí je veľa. "Medzi najsmutnejšie patria napríklad vymiznuté breháre, hvizdáky či prudko ubúdajúce cíbiky a rôzne druhy kačíc," dodal.
Na druhej strane však u nás vzniklo mnoho vodných nádrží, štrkovísk, ktoré tiež vyhovujú širokej škále vodných vtákov a tie vďaka novým možnostiam začali u nás hniezdiť v čoraz vyšších počtoch. Tieto zmeny neustále pokračujú a programom hniezdneho sčítania vodného vtáctva sa ornitológovia snažia zaznamenať ich a sledovať vývoj i zmeny populácií vodných vtákov po celom Slovensku.
Na Slovensku hniezdi niekoľko desiatok vodných druhov vtákov.
„Od roku 1990 na Slovensku vyhynulo alebo vymizlo jedenásť hniezdiacich vtáčích druhov, z toho šesť bolo viazaných na mokrade. Aj v súčasnosti najviac ohrozenou skupinou sú na Slovensku vodné vtáky, napríklad močiarnice mekotavé, ktoré závisia od spôsobu obhospodarovania krajiny. Preto je nutné realizovať monitoring aj u bežných druhov vtáctva, keďže aj ich situácia sa môže rýchlo zmeniť,“ vysvetlil ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko Jozef Ridzoň.
Ornitológovia poukazujú na prípad labute veľkej, ktorú dnes neodborná verejnosť dobre pozná. Pritom ešte pred niekoľkými desaťročiami nehniezdila v našich končinách tak početne ako je tomu dnes. Labute chovali ako okrasné vtáky a postupne sa šírili. Pridávali sa k nim aj jedince z divej populácie zo severu a vznikali čoraz častejšie hniezdne páry, ktorých je už dnes po celom Slovensku podľa posledných odhadov okolo 400.
Pomôže príručka s kľúčom na poznávanie
Ich počet je však predpokladane vyšší, a práve pri stanovení tohto čísla môže pomôcť každý, kto vie o hniezdení labutí vo svojom okolí. Informáciu možno poslať e-mailom, prípadne poskytnúť údaj do on-line ornitologickej databázy AVES Symfony. Informácie o týchto možnostiach sú na webstránke.
Ornitológovia upozorňujú, že monitoring vodného vtáctva vyžaduje v mnohých prípadoch dobrú znalosť spevu trstinových spevavcov, hlasových prejavov chriaštelovitých druhov. Okrem toho treba poznať jednotlivé druhy kačíc, najmä samíc, keďže na jednom mieste sa môžu vyskytovať aj desiatky často podobných druhov.
"Preto novým záujemcom o ornitológiu poskytneme príručku s kľúčom na poznávanie vodného vtáctva, hlasy vodných vtákov a v prípade záujmu v regiónoch pripravíme školenia a exkurzie v teréne pre skupiny záujemcov o sčítanie a monitorovanie vtáctva," uviedol Gúgh.