Inštitúciu, ktorá má chrániť ľudí v núdzi pred diskrimináciou, žaluje pre diskrimináciu bývalá zamestnankyňa.
BRATISLAVA. Približne 90 percent zamestnancov sa už zbavilo štátne Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, ktoré vyše roka vedie bývalý poslanec Smeru Juraj Horváth.
Odísť muselo aj niekoľko odborníkov, ktorí v minulosti pôsobili v zahraničí. Horváth ich nahradil aj doktorandkami z Právnickej fakulty UK.
Atmosféra v stredisku sa začala zhoršovať, keď sa verejnosť dozvedela o nezákonných vysokých odmenách pre členov správnej rady, o neochote strediska pomôcť rómskym učiteľkám sestrám Samkovým či o nehospodárnom míňaní štátnych peňazí.
Zrušili aj ochranu detí
Viacerí zamestnanci odišli ešte za starého vedenia, zvyšok už za Horváthovho pôsobenia. Riaditeľ im zrušil pracovné miesta vrátane odboru, ktorý mal na starosti ochranu práv dieťaťa.
Bývalá právnička strediska už podala antidiskriminačnú žalobu, v ktorej opisuje, ako ju vedenie šikanovalo.
Riaditeľ sa tiež podľa nej pred kolegami opakovane vyjadril, že „klienti nie sú tí, ktorí by mali určovať činnosť strediska“.
Súd ešte nevytýčil pojednávanie a bývalá zamestnankyňa sa zatiaľ nechce k svojej žalobe vyjadrovať.
Horváth povedal, že sa vyjadrí až počas súdu. Odmieta, že by nabádal, aby stredisko ignorovalo klientov.
„Stredisko má viacero zákonných kompetencií a len časťou z nich je právne poradenstvo. Ale právne poradenstvo a pomoc ľuďom je vždy na prvom mieste a je hlavným cieľom strediska.“
Prichádzajú známi
Regionálne kancelárie strediska boli za posledný rok otvorené len niekoľko dní v týždni, niektoré vôbec. Teraz ich Horváth všetky zatvoril, plánuje otvoriť už len tri nové.
„Stredisko neruší sedem regionálnych kancelárií, iba ich z okresných miest presúva do troch krajských miest,“ hovorí Horváth.
Bude v nich podľa neho výrazne viac ľudí a pokryjú všetky zákonné právomoci, „nielen výlučne poskytovanie právnej pomoci”.
Doktorandky z Právnickej fakulty UK, ktoré Horváth prijal, majú zároveň učiť na fakulte. Je medzi nimi aj dcéra bývalého dekana fakulty Mariána Vrabka.
Horváth hovorí, že keby im neumožnil pracovať, diskriminoval by ich.
„Zákonník práce umožňuje súbežne vykonávať viacero pracovných pomerov, preto nevidím problém v zamestnávaní doktorandov.“ Majú podľa neho vysoké odborné znalosti a zároveň si nepriamo zvyšujú kvalifikáciu.
Stredisku zabezpečuje IT služby rovnaká prievidzská spoločnosť z paneláka, ktorá zabezpečovala aj nové prijímacie konanie na právnickú fakultu, keď sa prevalilo, že Vrabko na školu zobral skupinu daňových poradcov, ktorí nespĺňali kritériá.
Najvyšší kontrolný úrad upozornil, že firma je personálne prepojená s ďalšími, ktoré dodávajú služby stredisku, navyše často získali zákazky bez riadneho konkurzu.
„Pôsobenie NKÚ a výsledky kontroly považuje stredisko za sporné,” odpísal Horváth.
Vláda bude rokovať
V minulých rokoch stredisko dostávalo ročne približne 650-tisíc eur na chod, tento rok už o stotisíc menej. Stará vláda chcela stredisko zmeniť, nová vláda ešte nevie, čo s ním spraví.
„Vzhľadom na to, že podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny nebol vymenovaný, riešenie uvedenej problematiky bude predmetom ďalších rokovaní,“ odpísal Úrad vlády.

Beata
Balogová
