BRATISLAVA. Vedenie Slovenskej advokátskej komory volá po sprísnení výkonu koncipientskej ako aj advokátskej praxe. Neustále o tom rokujú s ministerstvom spravodlivosti, pretože nechcú, aby kvantita advokátov, a tých, čo sa na túto právnu profesiu pripravujú, išla na úkor kvality.
„Podľa nás by bolo ideálne, ak by mohol mať jeden advokát iba jedného koncipienta a aby sa koncipientska prax predĺžila z troch na päť rokov,“ uviedol predseda Slovenskej advokátskej komory Ľubomír Hrežďovič.
Na Slovensku je v súčasnosti podľa aktuálnych údajov komory 5 344 riadne zapísaných advokátov a 2 177 advokátskych koncipientov. Pritom 675 advokátov má pozastavený výkon činnosti a 43 advokátov od začiatku kalendárneho roka dodnes z riadneho zoznamu vyčiarkli.
K vyčiarnutiu alebo pozastavenie činnosti najčastejšie dochádza na požiadanie advokáta, alebo z dôvodov, ktoré nariaďujú predsedníctvu SAK konať tak zo Zákona o advokácii.
„Počet advokátov na Slovensku neustále rastie, čo nás ako najväčšiu stavovskú organizáciu na Slovensku teší. Predsedníctvo SAK je však zároveň aj orgán vykonávajúci dohľad nad poskytovaním právnych služieb. Ako taký musí dohliadnuť, aby kvantita nešla na úkor kvality, a to najmä pri nových absolventoch advokátskych skúšok,“ vysvetlil Hrežďovič.
Advokáti pravidelne poskytujú nielen komerčné služby ale aj takzvanú bezplatnú právnu pomoc prostredníctvom Centier právnej pomoci, ktorá má pobočky po celej republike. V týchto Centrách sa na advokáta môžu obrátiť ľudia v hmotnej núdzi alebo inak znevýhodnení občania, ktorí sa kvalifikujú podľa súčasnej legislatívy na bezodplatnú právnu pomoc.