Splnomocnenci pre rómske komunity a rozvoj občianskej spoločnosti prešli pod Kaliňáka. O výmenách zatiaľ nehovorí.
BRATISLAVA. Úrady dvoch vládnych splnomocnencov – pre rómske komunity a pre rozvoj občianskej spoločnosti prejdú z úradu vlády pod ministerstvo vnútra. Presun schválila vláda.
Splnomocnencom zostane postavenie poradného orgánu vlády.
Pôsobnosť splnomocnencov vrátane personálneho zabezpečenia, materiálno-technického vybavenia, zmluvnej agendy a finančného zabezpečenia sa však presunie z úradu vlády Slovenskej republiky na rezort vnútra.
Úrad splnomocnenca pre rómske komunity sa presťahuje, jeho hlavné sídlo bude v Spišskej Novej Vsi.
„To si myslím, že je aj dôležité pre dobré fungovanie úradu,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák. Minister chce, aby aj obyvatelia v regiónoch vedeli, že je to pre rezort dôležitá otázka.
Presun úradu splnomocnenca pre rómske komunity pod rezort vnútra zdôvodnil potrebou čo najbližšej spolupráce.
„A po druhé - je to pre nás veľmi dôležitá téma, v ktorej chceme, aby sme zaznamenali citeľné zlepšenia,“ povedal minister.
Kaliňák zatiaľ nehovorí, či dôjde k výmene na poste splnomocnencov, teda v prípade splnomocnenca pre rómske komunity Miroslava Polláka a na poste splnomocnenca pre občiansku spoločnosť Filipa Vagača.
„Chcem si pozrieť zameranie, smerovanie, spôsob a uvidíme ako dlhodobo alebo dočasne tie funkcie budú v pôvodnom znení,“ povedal Kaliňák. So splnomocnencami sa stretne.
Dôraz na problematiku sociálneho vylúčenia
Splnomocnenec pre rómske komunity podľa nového štatútu bude plniť úlohy zamerané na riešenie záležitostí rómskych komunít a systémové opatrenia na zlepšenie ich postavenia, integráciu do spoločnosti.
Osobitne sa zameria na prevenciu sociálneho vylúčenia rómskych komunít a podporu ich začleňovania do spoločnosti.
Zriaďuje medzirezortnú komisiu pre záležitosti rómskych komunít, ktorej predsedá a zodpovedá vláde za jej činnosť.
Pôsobnosť, zloženie, úlohy, zásady činnosti, práva a povinnosti členov a finančné a organizačné zabezpečenie činnosti medzirezortnej komisie vymedzuje jej štatút, ktorý schvaľuje splnomocnenec a minister.
Splnomocnenec si môže zriaďovať poradné orgány. Podieľa sa aj na tvorbe, realizácii a koordinácii politík vlády a Únie.
Platí to aj na pomoc, ktorú únia poskytuje pri zlepšovaní postavenia rómskych komunít, najmä na procesoch začleňovania a integrácie Rómov do spoločnosti v kontexte stratégie Európa 2020.
Vo vymedzenom rozsahu plní informačnú povinnosť voči orgánom Európskej únie a ďalším medzinárodným organizáciám.
Výdavky spojené s plnením úloh splnomocnenca a úradu sa hradia zo štátneho rozpočtu. Návrh rozpočtu na plnenie úloh splnomocnenca a úradu sa predkladá ako súčasť rozpočtovej kapitoly.
Silnejší občan voči štátnej moci
Splnomocnenec pre rozvoj občianskej spoločnosti zabezpečuje a koordinuje zavedenie akčného plánu Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti na roky 2012 až 2013 a akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2012-2013.
Na starosti má aj tvorbu iniciatív a stratégií, ktoré sa zameriavajú na posilnenie postavenia občanov voči štátu a jeho orgánom.
Podporuje aktivity, ktoré zvyšujú podiel občanov a ich vplyv na verejné politiky, organizácie.
Dohliada na to, aby sa občania a mimovládne neziskové organizácie aktívne zapájali do monitoringu fondov Európskej únie a programovania ďalšieho obdobia.