Bratislava 12. júna (TASR) - Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá dnes odporučil odložiť prerokúvanie návrhov zákonov o Slovenskej televízii (STV) a Slovenskom rozhlase (SRo) na októbrovú schôdzu parlamentu. Ako po hlasovaní výboru uviedol jeho predsedajúci Ján Budaj, vláda nemá mediálnu politiku a mnohé zákony sa predkladajú tak, že danú problematiku neriešia komplexne. Podľa názoru poslancov je to tak aj s vládnymi návrhmi o STV a SRo. Tie sú už dlhší čas v ekonomickej kríze a predkladané vládne návrhy zákonov však riešia celkom iné témy.
Počas rokovania poslanci upozornili napríklad na tvrdenie návrhov, že zákony nebudú mať dopad na štátny rozpočet. V tom prípade by mala ministerka financií v budúcoročnom rozpočte rátať s nemalou sumou, ktorú štát uhradí verejnoprávnym médiám za občanov oslobodených od platenia koncesionárskych poplatkov. "Ak to v štátnom rozpočte nenachádzame a zákon tvrdí, že to nebude mať vzťah k rozpočtu, ráta sa zrejme s obyčajným navýšením koncesionárskych poplatkov, a s tým poslanci v tejto podobe nesúhlasia", povedal Budaj.
Ďalšími výhradami členov výboru bola aj forma oddlženia STV a SRo. Má sa tak stať v podobe rozvojového projektu. Podľa výboru však nie je vhodné, aby štát obchádzal zákon a peniaze z privatizácie využil na oddlženie tvrdiac, že idú na rozvojový projekt. Ako ďalej Budaj konštatoval, vláda sa síce uznesením zaviazala, že tzv. starý dlh vyrieši. Doteraz sa však tak nestalo a je otázne, či sa to môže uskutočniť vzhľadom na finančné možnosti, ktoré v súčasnosti plynú z privatizácie. "K danému termínu sa plynárne neprivatizujú a financie požadujú viaceré rezorty", dodal.
Problémom je aj otázka uznesení vlády, ku ktorým sa vláda chystala. Ide napríklad o audit v Slovenských telekomunikáciách a objasnenie výšky poplatkov, ktorá bola v minulosti obom verejnoprávnym médiám administratívne a politicky zvýšená.
*zč md