Hoci znalci hovoria, že lekári v ambulancii pochybili, polícia ani prokuratúra konkrétneho vinníka nenašla. Ešte ho možno budú hľadať.
BRATISLAVA. Rodičia Mateja Fijka ešte majú šancu, že prípad ich mŕtveho syna vyšetria. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) prikázal policajnému prezidentovi, aby preveril prerušenie stíhania.
Trinásťmesačný Matej zomrel večer 3. novembra 2009 na srdcovopľúcne zlyhanie pri astmatickom záchvate.
Rodičia boli s Matejom ráno v ambulancii, kde im mali vydať dva lieky – Ecobec a Ventolín, ktoré sa podávajú iba spolu pri ťažkostiach s dýchaním. Polícia však u rodičov našla v nádobe na Ventolín iba druhý Ecobec.
Aj znalci preto konštatovali „dôvodné podozrenie“, že došlo k pochybeniu ošetrujúceho personálu a že lieky boli v ambulancii zamenené a vydané boli dva Ecobecy.
Napriek tomu polícia ani prokuratúra konkrétneho vinníka – sestričku a lekárku, ktoré v ambulancii boli – neoznačila a povedala, že ho nie je možné určiť.
Ak nie lekárka, tak poliklinika
„Skúsime to ešte raz prejsť, či sa vecou vieme hlbšie zaoberať. Je potrebné vyvodiť zodpovednosť, kde došlo k chybe,“ hovorí Kaliňák.
Ak sa podľa neho nedá zistiť, ktorá lekárka liek vydala, tak by sa mala pomenovať zodpovednosť organizácie – polikliniky Prosanus.
Kaliňákovi sa zo základných dokumentov javí, že na záchranu chlapca sa dalo urobiť viac. Aj znalci hovorili, že mal byť hospitalizovaný. Minister si tiež myslí, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prípad nepreskúmal dostatočne. Stanovisko úradu sa zámene liekom nevenuje.
Tým, že je vyšetrovanie vo veci len prerušené a nie zastavené, je v ňom možné pokračovať.
Prosanus vinu necíti
Riaditeľka polikliniky Dagmar Gavorníková vylučuje, že ich lekárka sa pri výdaji lieku pomýlila. „Neviem, ako došlo k zámene lieku doma. Pretože Ventolín bol predpísaný. Mal sa nachádzať v domácnosti. Ja sa tiež pýtam, kde je ten Ventolín,“ hovorí riaditeľka.
Polícia podľa nej byt poriadne neprehľadala, iba si vzala lieky – dva Ecobecy, ktoré jej vydali rodičia.
To však popiera právnik rodičov a ich rodinný známy Marcel Boris. Polícia podľa neho prehľadala aj smetné koše.
Boris v pondelok skúpil 500 kusov denníka SME, ktorý o prípade v ten deň písal, a rozdával ich pacientom Prosanusu pred budovou polikliniky. Zavolali naňho mestskú políciu.
Právnik: Zaslúžia si viac
Boris prerušenie stíhania kritizuje a naznačuje, že rozhodnutie polície a prokuratúry nebolo objektívne. „Možno nie je v záujme súkromnej kliniky, aby takýto škandál poškodil ich dobré meno,“ hovorí.
Rodičia na polikliniku podali aj občianskoprávnu žalobu na súd.
Polikliniku Prosanus vlastní finančná skupina Penta. Členom dozornej rady je aj Zoltán Varga z kauzy Gorila.
Na poznanie vinníka majú podľa Borisa rodičia právo. „Aj preto, že si platili nadštandardnú zdravotnú starostlivosť. Tá sa neprejavila ani v tom, aby sa klinika ospravedlnila.“
Fijkovci dnes majú druhé dieťa, ktoré je približne v rovnakom veku ako bol Matej, keď zomrel. Matej Jakub má rovnakú chorobu ako jeho mŕtvy brat, úspešne ho liečia v inom súkromnom zariadení v Bratislave.

Beata
Balogová
