Ministerstvo priznalo, že vedie rozhovory o naplnení tendra spred štyroch rokov.
BRATISLAVA. V čase, keď premiér Robert Fico vyzýva ministrov, aby pre šetrenie nakupovali len to najpotrebnejšie, ministerstvo obrany tajne rokuje o nákupe dopravných lietadiel pre armádu za desiatky miliónov eur.
Nákup by sa mal týkať dvoch až štyroch strojov C-27J Spartan, ktoré vyrába talianska spoločnosť Alenia Aermacchi. Stoja okolo 40 miliónov eur za kus. Spartany vysúťažilo v roku 2008 ministerstvo vedené Jaroslavom Baškom (Smer). Vtedy ich nekúpili, neboli na to peniaze.
Rokujú o forme platby„Ten proces nie je ukončený a cieľom by malo byť niekedy zakúpenie lietadiel, ktoré sú vysúťažené, ale pokiaľ na to budú finančné prostriedky,“ povedal SME minister obrany Martin Glváč (Smer). Tvrdí, že minimálne máme kúpiť dva stroje, no kedže na ne dnes nemáme, rokuje sa aj o „forme platby“.
Rokovania vedie vedúci služobného úradu Peter Novotňák. Ide o bývalého leteckého generála, o ktorom sa v roku 2005 uvažovalo ako o možnom náčelníkovi generálneho štábu. Na vrchole kariéry však prekvapivo odišiel do civilu. Neskôr pracoval ako šéf úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý vedie Vladimír Maňka (Smer).
O lietadle
C27J Spartan
ide o vrtuľové lietadlo so stredným doletom,
prepraví 46 až 60 vojakov,
podľa hmotnosti nákladu má dolet od 1800 do takmer 6-tisíc kilometrov,
zatiaľ ich vyrobili okolo 50,
majú ich hlavne USA, Taliani a Grécko,
stojí okolo 42 miliónov eur,
Na rokovaniach sa podľa informácií SME objavila aj ponuka výrobcu, aby sme lietadlá začali splácať až o niekoľko rokov. Hovoriť sa malo aj o tom, či by nám popri dodávke Spartanov Taliani neposkytli zadarmo alebo za symbolickú sumu civilné dopravné lietadlo, ktoré by sme zaradili do letky ministerstva vnútra.
„Rokovania prebiehajú a bolo by minimálne obchodne netaktické, aby sme vôbec šírili takéto dezinformácie,“ tvrdil v stredu Glváč.
SME o stanovisko k rokovaniam požiadalo aj Aleniu. Do uzávierky neodpovedala.
Lietadlá sú staréNaše letectvo má okrem malých dopravných lietadiel L-410 dva väčšie stroje An-26. Máme tiež jeden stroj An-24, ktorý však od havárie tohto typu v roku 2006 pri maďarskej obci Hejce nelieta.
Na prepravu vojakov na kratšie vzdialenosti sa využívajú stroje našej armády, na dlhšie lety – napríklad do Afganistanu – si armáda prenajíma lietadlá od zahraničných spoločností. Spartany sú kvalitné a moderné stroje.
„Tie rokovania pravdepodobne pokračujú už od čias, keď bola uzatvorená verejná súťaž,“ vysvetľoval Glváč súčasné rozhovory s Aleniou.
Rokoval len SmerJeho predchodcovia však odmietajú, že by od roku 2010 s Talianmi o nákupe strojov čo i len nezáväzne hovorili. Rokovania sa tak zrejme obnovili až po nástupe Smeru.
„Nikdy nedošlo k rokovaniam,“ tvrdí exminister obrany Ľubomír Galko (SaS). Počas jeho ministrovania nedošlo ani k pokusu Talianov osloviť ich na rokovania.
„Žiadne rokovania o tejto kúpe som nerealizovala,“ vraví bývalá premiérka a ministerka obrany Iveta Radičová. Alenia za jej éry ministerstvo ani len neoslovila.
Podľa exministra obrany Martina Fedora (SDKÚ) je nákup Spartanov najdrahším možným riešením. „Nerieši ostatné dopravné potreby štátu, ktoré sú zastarané, prevádzkovo drahé a o pár rokov zistíme, že potrebujeme ďalšie nové dopravné lietadlá.“
Premiér Robert Fico v rokovaniach problém nevidí, keďže armáda podľa neho nevyhnutne potrebuje modernizáciu. Tento, ale ani budúci rok však peniaze na lietadlá nebudú, odkazuje premiér.
Spartan vybrali za prvej Ficovej vládyTalianov kedysi zastupoval Willing. V čase tendra však firma tvrdila, že s nimi už nič nemá.
BRATISLAVA. Keď minister zo Smeru Jaroslav Baška dokončil tender na nákup dopravných lietadiel C27J Spartan pre armádu, rozbiehala sa finančná kríza a pre obavy z nej a nedostatok peňazí nákup odložil na neurčito.
Do súťaže sa vtedy okrem výrobcu Spartana Alenia prihlásil aj španielsky EADS CASA s lietadlom CASA C-295 a americký Lockheed Martin s Herculesom C-130J-30. Na tender sa sťažovala CASA, údajne protestovala, že nedostala špecifikácie na stroj.
Aleniu niekoľko rokov na Slovensku zastupovala firma Willing, ktorej zástupcov zobral premiér Robert Fico špeciálom na oficiálne návštevy Ruska, Líbye aj Izraela.
Keď sa SME v roku 2009 Willingu pýtalo, čo má s Aleniou a tendrom, zástupca firmy odpovedal, že už nič.
Internetová doména c27j.sk s názvom rovnakým, ako je názov lietadla Spartan, bola pritom v čase tendra registrovaná práve na Willing. Predstaviteľ Willingu v stredu nedvíhal telefón a neodpovedal ani na SMS správy.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
